Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Sunstone – Milost – Stjepan Šejić

Je až symptomatické, že mi z nakladatelství Crew poté, co jsem váznul s odevzdáváním svých recenzí, poslali nevyžádaný recenzní výtisk komiksu Sunstone: Milost, který pojednává nejen o BDSM. Prý za odměnu, nebo za trest, ať si vyberu sám. Jelikož jsem si chtěl od psaní odpočinout a číst chvíli komiksy zase takříkajíc bez závazků, jsem to vnímal spíš za trest. 

Tak snad mě nebudou trestat za to, že jsem samozřejmě opět dlouho nemohl nalézt čas na napsání téhle recenze. Každopádně Sunstone: Milost, jak by už název mohl napovědět, je součástí většího Šejićova sado maso universa. Původní sérii neznám, ale při čtení Milosti jsem neměl dojem, že by mě to mělo nějak ochudit, jakkoliv jsem vnímal, že nějaké nitky k původnímu příběhu vedou. Přesto pokud byste chtěli s těmito erotikou nabitým komiksy začít, klidně můžete začít Milostí. Což vnímám jako velkou autorskou vyzrálost, pokud scénárista dokáže budovat větší provázané celky takovým způsobem, že minimálně jednotlivé série jsou čtivé a čitelné bez toho, aniž by znal potenciální čtenář dané universum hlouběji. Ale ono to taky může být prostě tím, že Milost je prequelem původní série.

Milost se zaměřuje na detaily v životě Ally, Alana a Annie, kteří prozkoumávají svou sexualitu, zejména objevují své tužby, které je vedou k BDSM. Je vidět, že komiks chce narovnávat představy o tom, jak jsou podobné praktiky nějakou zvrhlou touhou po ubližování a sebemrskačství. Ale že jde naopak o věc, která vyžaduje hodně důvěry, otevřenosti, upřímnosti, potřebuje komunikaci a celkově jde o intimní záležitost, která vlastně minimálně pro nějakou část lidí je normální stejně jako misionářská rychlovka nebo romantický polibek na tvář. Mimo tuto škatulku jedna z dějových linií také nabízí prozkoumávání toho, jaké to je, když si uvědomíte, že vás přitahuje stejné pohlaví. Přesto si myslím, že v 21. století by ani jedno z témat nemělo působit nějak šokantně a vzbuzovat nějaké větší rozpaky.

Zejména protože Milost podává vše s tak vypravěčskou lehkostí, že je velice jednoduché příjemné dialogovce propadnout. Zejména právě díky skvěle vystavěným rozhovorům a vzájemnému špičkování postav, které je vtipné, někdy stydlivě trapné a jindy nabité erotickým dusnem. Vrcholem (ehm, těch tam je několik, ale scenáristickým) je přiznání se k lesbické orientaci vlastnímu otci, které je tak příjemně nepříjemné a končí vlastně taky sympaticky, že se člověk musel pousmát.

Jinak komiks není zrovna dělaný na čtení ve veřejných místech. Navzdory tématu nepřekypuje nahotou ani lascivními scénami, ale když na to přijde, tak je Šejićova kresba (ano, všechno si tady dělal sám a teď mě za ten vtip ukamenujte) explicitně názorná. A když na vás na další stránce vybafne ztopořený úd zrovna v MHD, tak se člověk úplně komfortně necítí. Ale to asi záleží na naturelu každého z nás. Kromě zručně realistického vyobrazení nejen lidských těl, zaujme ještě stavění panelů. Ty jsou vždy řazeny a velikostně upraveny podle toho, co chtějí ukázat. Může vás překvapit celostránková kresba, stejně jako může být děj rozhozený do několika panelů, přičemž jeden může být třeba přes tři čtvrtě stránky a doplněn třemi menšími. Zdá se to jako nějaká maličkost, ale zpětně mi přijde jakoby to komiksu dodalo jinou dynamiku.

Kdybych se měl vybičovat k závěru, tak musím přiznat, že jsem v šoku a cítím se vlastně zahanben…že mě tenhle žánr míjel. Protože Milost je jen důkazem, že bohatost komiksového útvaru je nezměrná a jako médium ilustrace s bublinami nabízí nekonečné možnosti, kterými nás může překvapovat. Ještě jednou zdůrazním, že se nejedná o žádnou pokleslou erotiku, o nějakou komiksovou variaci na červenou knihovnu, v zásadě jde o skvěle vystavěnou odlehčenou konverzačku, ve které prostě pár lidí náhodou prozkoumává svoji sexualitu. Je to hravý, je to svěží, je to vlastně dost skvělý.

9/10

Hodnocení

Překvapivě v první řadě zábavný komiks, který na základech kvalitních dialogů staví hezky odsýpající konverzačku, kterou koření erotika.