Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: V horách šílenství H. P. Lovecrafta 2 – Gó Tanabe

V roce 1930 se vydal expediční tým na Antarktidu, aby prozkoumal co největší oblast horských hřebenů a plošin na jih od Rossova moře. Při průzkumu okolí objevili členové výpravy tajemné černé hory a pradávné ruiny města. Profesor Lake byl natolik uchvácen objevem, že rozdělil skupinu výzkumníků a se svým týmem se vydal hory prozkoumat. Při té příležitosti objevili tajemné tvory, které způsobili jejich smrt. Jediný, kdo tajemný masakr přežil, byl Lakeův student Gedney, který se sám a v šílenství vydal k černému pohoří a k městu v nich ukrytém. Profesor Dyar se svým pomocníkem Danforthem se vydají po jeho stopách, které je zavedou až k podivným ruinám, které viděli dříve z letadla. Tekeli-li! Tak by se dal shrnout první díl mangy V horách šílenství od Howarda Phillipse Lovecrafta.

Druhý svazek pokračuje v kvalitní a permanentní práci na poli budování neklidu a tísnivých pocitů. S hlavními hrdiny, kteří se smrskli z celé skupinky vědců na pouhé dva členy výpravy, se podíváme do tajemného pradávného města, které bylo postaveno před miliony lety v době, kdy ještě neexistovalo lidstvo. Ulice města a budovy k nim přilehlé jsou vyobrazeny s takovou sklíčeností a temnotou, že vytváří neskutečně bezútěšnou atmosféru a drží nás v napětí až k prasknutí nervů. Tekeli-li! Černé stíny, průčelí staveb omšelé nesčetnými větry a nepřízní počasí a podivná architektura formují dojem opuštěného, ztraceného místa, které skrývají nesčetná tajemství, která by chtěla, ale neměla být objevena.

Při procházení ulicemi města s hlavními hrdiny vám bude připadat, že každý krok může odhalit něco strašidelného a neznámého. Jak se dva vědci noří do dávno zapomenutých katakomb, atmosféra se stává ještě hustější a děsivější. Tekeli-li! Zvuky a stíny v pozadí vytváří neustálý pocit hlubokého ohrožení a neurčitého strachu, přestože se pravděpodobně jedná jen o přírodní jevy. Zatímco v první části si můžeme jenom představovat, že jsme se ocitli ve světě nezřetelných a nejasných běd, v té druhé se staneme přímými účastníky vyprávění krutých dějin zaniklé civilizace.

Tekeli-li! Dyer s Danforthem prozkoumáváním města odkryjí staré záznamy, artefakty a reliéfy, které jim pomůžou odhalit historii a tajemství prapodivného města. Tam, kde jste se báli a zažívali nejistoty, je najednou úžas a div nad epickou a obsáhlou historií prastarých stvoření, které na naší (nebo spíš jejich) planetu přiletěli z kosmu. Mimozemské bytosti Prastaří jsou zde vykresleny s takovým majestátem a zrůdností, že vytvářejí dojem, že by se před nimi čtenáři měli sklonit a nechat se zotročit. To ale není nic v porovnáním, kdy se na scéně objeví ikonická Lovecraftova postava Cthulhu ve své plné monumentální hrůze. Tekeli-li! Jeho souboje s Prastarými jsou naprosto úchvatné a plné neuvěřitelné energie a patří k nejsilnějším zážitkům z celém komiksu.

Tomu všemu samozřejmě napomáhá perfektní kresba autora adaptace Gó Tanabeho, který veškerá monstra a vesmírné entity vykreslil s mistrovskou pečlivostí. Obzvlášť věnoval pozornost detailům a stínování, které vytváří přímo filmovou akční podívanou. Ta parádně kontrastuje s pomalou a pečlivě gradovanou atmosférou putování města, kde k největší akci dojde, když zafouká vítr a nic se nestane. Tekeli-li! Prastaří, Cthulhu a další bytosti jsou v komiksu nakresleny tak dokonale, až působí, jako by vystupovali ze stránek a jejich děs je přímo hmatatelný. Jejich groteskní a strašidelná podoba dodává komiksu dodatečnou dávku hrůzy a napětí. Díky autorovi vizualizaci si můžeme konečně představit nepopsané vědomí zla. Tekeli-li!

Gó Tanabe složil svojí adaptací Lovecraftovi velkou poctu a je znát, že k látce přistupoval s úctou a láskou. Oba dva díly mangy V horách šílenství respektují a přetváří Lovecraftovu děsivou estetiku a tematické prvky do komiksové formy tak, že čtenáři mohou zažít atmosféru a strach, který byl tak charakteristický pro jeho díla. Historie mimozemského národa vytvořila bohatý a autentický svět, který posunul děj dopředu a děsivému příběhu dodal hloubku. Tekeli-li! Rozhodně jedna z nejlepších komiksových adaptací.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

10/10

Hodnocení

Parádní pokračování jedné z nejkvalitnějších manga adaptací!