Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Tajná invaze – Brian Michael Bendis

Na streamovací platformě Disney+ v červnu a červenci Skrullové v adaptaci slavného komiksu Tajná invaze. Ten v České republice již jednou vyšel v edici UKK. Nakladatelství CREW ale v edici Legendy Marvelu připravilo nové vydání, které si právě můžete pořídit, pokud chcete mít ve své sbírce jeden z eventů, který patří k důležitým milníkům marvelovské historie. Ale já se hned na začátku musím zeptat, proč se tenhle komiks tak silně zapsal do komiksové historie?

Ptám se, protože ať si to odbydeme hned na začátku, tomu skutečně nerozumím. Musím bohužel konstatovat, že Tajná válka se mi jeví zatím jako nejpřeceňovanější event Marvelu, který se mi do rukou dostal. Pojďme se blíže podívat proč.

Celá idea národa Skrullů je zajímavá, atraktivní. Národ, který vás může infiltrovat a bez povšimnutí nahradit vaše elity. Mnohdy jde o spící agenty, kteří jsou dokonale v roli. Myšlenka vpravdě fascinující. A pro samotnou zápletku jde o krásný nápad, který příběh prodchne paranoiou. Schopnosti Skrullů se vymykají chápání a jejich cíl je jasný. Plná kontrola nad planetou Zemí.

Zdá se tedy, že zápletka položila základy pro napínavý příběh, který budete číst jedním dechem. Že budete přemýšlet nad tím, která z postav může být skrull, a zdali Bendis pozornému čtenáři položil vodítka, podle kterých by se mohl podobné záhady snažit rozluštit. Omyl! Většinu času se totiž budete rochnit v guláši postav a povrchně podané zápletce, která bohužel nefunguje ani moc jako povrchní akční fackovaná.

V minulosti, pokud jsem tyhle gigantické eventy chválil, tak právě za to, jak se tvůrci vypořádali s množstvím postav a čtenářskou přehledností. Bandisovi se tohle ale vůbec nepovedlo. A nějak mě to mrzí dvojnásob, že je to právě autor geniálního Muže beze strachu, komu se tohle dílo rozuteklo do nepřehledna. To pak čtenář i zapomene na to, že má  v ruce tak přelomové dílo, které pomohlo změnit příběhy Marvelu jako takové a přivést některé hrdiny nazpět. Byl váš oblíbený hrdina mrtvý? Nebyl! Když tehdy umřel, byl to Skrull a skutečný hrdina je zatím stále pod zámkem, aby neproláklo, že Zemi budou chtít obsadit zloději těl.

Co se týče ilustrace, tady není moc co napsat. Jde o dobrou práci, standardní Marvel, který člověk tak povědomě spojuje s příběhy opláštěnkovaných hrdinů. Pokud ale člověk jednou napíše, že mu komis připadá nepřehledný, tak se dá pochopit, že kresba tomuhle nešvaru taky nepomohla. Jakkoliv se musela v první řadě odrazit od scénáře. Ale v akční rovině jde  o velmi dobrou práci. Působivé jsou ale až fotorealisticky působící (nejsou to dokonce nějak překreslené fotky?) meziobálky, které propagandisticky připravují čtenáře na to, že Zemi brzy převezmou Skrullové. “PŘIJMĚTE ZMĚNU!” hlásají a sugestivní obraz nabízí pohled na spokojeného chlapce se zelenou hlavou, jak hraje baseball.

Komiks, tedy podobně jako na začátku zmíněný seriál, nevyužil podle mě potenciál, který měl. Pokud máte slabost pro akční komiksy, může vám servírovaný zážitek stačit. Já ale musel přijmout fakt, že tentokrát jsem měl problém se kvůli přehlednosti do komiksu vůbec začíst.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

Rozhovor s Comics-Boyem o komiksech:

5/10

Hodnocení

Jeden z největších eventů Marvelu je v zásadě trochu nepřehledný mišmaš.