Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: V horách šílenství H. P. Lovecrafta 1 – Gó Tanabe

Když jsem poprvé vzal do ruky komiks V horách šílenství H. P. Lovecrafta a otevřel jej na první stránce, staly se dvě věci. První byla, že se z vedlejšího pokoje ozvala rána, protože z knihovny spadla na podlahu bez jakékoliv příčiny manga Skrýš. Druhá, že jsem si uvědomil, že je pozdní večer, stmívá se a já jsem doma sám. Hory šílenství dorazily už i ke mně domů, proběhlo mi hlavou. Otřepal jsem se a pustil se do čtení. Za chvíli pak ale spadla další manga a já začal mít nervy v hajzlu. Napadlo mě, že bych si možná měl raději pustit nějakou anime pohádku od Hayao Miyazakiho, že u ní bych se bát nemusel. Po dlouhém uvažování jsem ale nakonec sebral všechny své duševní síly, obrnil se a ponořil se do hororového příběhu o tajuplné výpravě k jižnímu pólu.

V roce 1930 se vydává expediční tým vedený čtyřmi zkušenými profesory z Miskatonické univerzity na Antarktidu, aby odhalil její tajemství. Při zkoumání zemské vrstvy nalezne vědecká výprava rýhovanou břidlici, která obsahuje stopy po vyvinutém a zatím nezařaditelném neznámém organizmu. Jeden z profesorů se stane zkamenělinami posedlý a jeho pátrání ho zavede až k podivuhodným černým horám, v jejichž nitru objeví tajemství, které by se mohlo stát největším objevem historii celé vědy. Ostatní profesoři zůstanou v prvním táboře a při bouři ztratí s druhým týmem kontakt. Další den se nemůže hlavní expediční tým tomu druhému stále dovolat a tak vyrazí k černým horám na místo, kde si skupina vedená profesorem Lakem zřídila provizorní základnu. Tam naleznou zmrzačená a zohavená mrtvá těla druhého týmu a stopy vedoucí do nitra hor.

V horách šílenství je slavný román od spisovatele Howarda Phillipse Lovecrafta a do manga podoby ho zadaptoval japonský scénárista Gó Tanabe. Že se jedná o japonský komiks, poznáte jen podle toho, že je tištěn jednou barvou, čte se opačným směrem a postavy mají zvláštní oči, které jsem už párkrát v manze viděl. Jinak se stylem spíše jedná o komiks západního střihu. Původní román jsem nečetl, takže nemohu srovnávat, ale z precizně pomalu budované hrůzy, která na vás začne působit od prvních stránek, mohu posoudit, že svému vzoru ostudu neudělal. Přestože je konec příběhu prvního dílu vyzrazen hned na prvních stránkách, ničemu to nevadí, protože v komiksu nejde o to, co se stane, ale jakou cestou se k tomu dostaneme. A jak moc nás u toho dokáží autoři napnout a vyděsit. Bezútěšnost a pocit, že je všechno špatně a že se stane něco zlého, se do vás zakousne hned od začátku a do konce nepustí. A to od hororu přesně potřebujete.

K tomu samozřejmě přispívá i skvěle zvolené prostředí ledové Antarktidy, protože mráz, pusté krajiny a nemožnost jen tak utéct a zavolat si pomoc, děsí lidi odjakživa (mě alespoň určitě). A v komiksové adaptaci s temnou krajinou pracuje Tanabe geniálně. Stejně jako s některými působivými detaily, jako třeba záběrem na sušící se boty, které ale v první chvíli vypadají jako nohy oběšence, takže mají skutečně silný účinek na vaše duševní rozpoložení. Vyprávění komiksu má svižné tempo, takže ho v pohodě přečtete na jedno posezení. Dialogy odsýpají, žádné dlouhé vypravování a popisování se neděje a neruší tak celkově nastavenou náladu. Otevřený konec se dá čekat, když je adaptace rozdělena na dva díly, ale i tak mě zamrzel, protože bych chtěl vědět hned, jak příběh dopadne a co monumentální a černé hory skrývají za další tajemství.

Gó Tanabe není jenom scénárista, ale také kreslíř a celý komiks si sám ilustroval. A nutno podotknout, že odvedl perfektní práci. Zoufalství a hrůza je z obličejů postav a ze stránek komiksu hmatatelná a absence barev, tak typická pro japonskou mangu, dotváří v určitých chvílích neurčité a nejednoznačné obrysy a vjemy, které pak působí hrozivěji, než by se jim to dařilo celobarevně. Scenérie pustých a zasněžený hor dodávají čtenáři pocit osamocení a neklidu, který přispívá k budování atmosféry děsu a hrůzy. Černé hory a tajuplné fata morgány města vypadají jako z noční můry a obrazy utrpení, smrti a tajemný monster “gigerovského” vzezření jen přispívají k dalším uzlíkům strachu, které se vám v břiše tvoří a nemizí. Doporučuji mít při čtení raději po celém bytě rozsvíceno.

První díl mangy V horách šílenství H. P. Lovecrafta mě velice příjemně překvapil. Nečekal jsem, že to bude až tak děsivé, na nervy brnkající peklo. Největší zásluhu na tom má určitě Tanabeho ilustrace, ať už se jedná o znázornění mrtvých lidí, prapodivných monster nebo obyčejných zasněžených hor, jenž vás dokáží s nepříjemným pocitem zhypnotizovat, že se u nich na chvíli zrakem zaseknete. A to ani nemluvím o těch černých horách a divném šíleném městě fata morgany. Před druhým dílem si dám určitě opáčko. Rozhodně jedna z nejkvalitnějších komiksových adaptací.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

 

10/10

Hodnocení

Kvalitní komiksová adaptace slavného hororu, která dokáže napnout a vyděsit.