Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Usagi Yojimbo 37 – Křižovatky – Stan Sakai

V minulém díle Usagi Yojimba (když nebudeme počítat skvělého Chibiho pro děti) se ušatý samuraj bez pána Miyamoto Usagi setkal se svým bratrancem z otcovy strany Yukichim a po dobrodružství s ukradeným mečem v elitní šermířské škole se společně vydali na jih. Yukuchi, který celý život strávil ve škole, kde se dodržovala pravidla bushida a válečnického kodexu, má nyní možnost poznat celý nový svět, jenž je krásný, ale i zrádný a záludný zároveň. Naštěstí nemusí japonskou krajinou éry Edo cestovat sám a ostřílený kočovník Usagi mu pomáhá pochopit skutečný život a všechna jeho úskalí. Třicátý sedmý díl povídek králičího samuraje s podnázvem Křižovatky je tady!

Tentokrát autor Stan Sakai připravil pro čtenáře pouze dva příběhy, za to ale s pořádnou stopáží a jednou obrovskou výhodou oproti předchozímu dílu Válka Tenguů. V celé komiksové knize nenajdeme žádné fantastické prvky, jimiž Stan občas obohacuje svoje povídky a které podle mého názoru Usagimu trochu ubírají na kvalitě. Příběhy díky nim ztrácí na uvěřitelnosti a nedokáží pak tolik pohltit. Ano, poznámka o uvěřitelnosti může znít nepatřičně, když je hlavní postava antropomorfní králík pohybující se ve světě dalších chodících a mluvících zvířat, ale Usagiho dobrodružství stojí především na skvělých příbězích a práci s postavami, které jsou upozaděny, když hlavní roli převezme nadpřirozeno.

Toho jsme se naštěstí u nejnovějšího dílu nedočkali. Obě dvě povídky spojuje střet sympatického Yukichiho s realitou a tady nemá fantastično prozatím žádné místo. Usagi boří bratrancovi naivní představy o světě a učí ho, jak se nenechat každým druhým na potkáním ožebračit. V prvním příběhu s názvem Výkupné mu v tom pomáhá zlodějka Kitsune a její mladičká chráněnka Kiyoko, které se s ušatými róniny ocitnou uprostřed mafiánského příběhu o ukradené účetní knize. Gangsterka o boji proti zkorumpovanému bossovi je napěchovaná solidními vtípečky a zábavnými dialogy, kde se samozřejmě nemůže vynechat téma samurajské cti a spravedlnosti, tolik příznačné pro každý Usagiho komiks.

Druhá povídka Křižovatka je kratší než ta první, přesto byl komiksový svazek pojmenován právě po ní. A zaslouženě. Zábavnou akční jednohubku o zlodějích a jejich obětech ve Výkupném vystřídal ponurý příběh s mrazivou atmosférou smrti, kde nebudete napětím ani dýchat. Usagi a Yukuchi narazí na své cestě na skupinu zmasakrovaných poutníků a rozdělí se na křižovatce, aby pátrali po vrazích. Yukuchi ale místo hledaných zločinců potká dvě zvláštní postavy, které s ním povedou děsivou konverzaci o zlu, nevinnosti a zabíjení. Jejich setkání a rozhovor zatím patřily k tomu nejlepšímu, na co jsem u Usagiho narazil a mám z toho husí kůži, jen co si na to vzpomenu. Snad se jich ještě v dalších příbězích dočkáme.

Ačkoliv se mi oba dva příběhy velice líbily, trochu mě zamrzela absence stránek rozebírající určité téma nebo pojmy vyskytující se v jednotlivých příbězích. Jako milovník Japonska a jeho kultury mi populárně naučné vysvětlivky vždy dělaly radost a v celé knize by se dozajista našlo několik pojmů, které by se daly rozebrat. Například o profesionální eskortě watari-kashi by se dalo pár řádků napsat. Klidně by mohlo někoho zaujmout i dopodrobna rozebrné účetnictví v Japonsku. Kresby nepoužitých obálek od Stana Sakaie a různých autorů na konci komiksu byly sice hezké, kulturně uspokojit ale nedokázaly.

U kresby se mi nejvíc líbila sekvence obrazů, kdy Usagi a Yukuchi procházejí kolem skupinky podezřelých mužů a čtenář s očekáváním boje sleduje každý podezřelou změnu na panelech, které by vyprovokovaly střet. Na prst vytažené meče a drásavé zvuk klak klak zvyšují napětí a kresba působila dynamičtěji a živěji než při samostatných soubojích, přestože kolem sebe jen prošli a koutky očí po sobě pokukovali.

Usagi Yojimbo si udržuje kvalitu už pár let a třicátý sedmý díl v nastavené laťce pokračuje. Jsem rád, že tam nebylo žádné nadpřirozeno, ale doufám, že se příště vrátí vzdělávací poučky z japonské kultury, ty mi chyběly.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

8/10

Hodnocení

Skvelé pokračování tentokrát bez fantastických prvků, ale bohužel i bez poučných vsuvek na různá témata.