Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Parchanti z Jihu 4 – Zkouška odvahy – Jason Aaron

„Díra, hnusná, blbá.“ I takhle poeticky by se dalo popsat městečko v okrese Craw, kde se odehrávají příběhy jeho obyvatel v komiksové sérii Parchanti z Jihu. Pokud milujete fotbal, olejem nasáklé přesmažené věci a rádi si necháte rozesírat život někým jiným, pravděpodobně by se vám tady líbilo. Fotbalový trenér Boss městečku vládne pevnou rukou, a kdo se proti němu vzbouří, tomu v lepším případě přeláme nohy, v horším rovnou krk a ještě mu před tím rozmlátí obličej na kaši. A to klidně uprostřed ulice za bílého dne před svědky, kteří jsou schopní u toho jen stát a čumět. Dokud jim totiž trenér Boss poskytne ve fotbalové sezóně každý pátek něco, na co mohou být pyšní, radostně budou dál žít své zbytečné životy pod jeho diktaturou.

To by se ale mohlo v brzké době změnit. Po sebevraždě koordinátora obrany Starýho Bouchače dostal tým Runnin’ Rebs nehorázně na prdel od svého rivala Superbolts z okresu Wetumpka a zdá se, že trenérovo postavení ve městě závisí především na tom, jak si vede jeho tým. Ponižující porážka 46 ku 6 na domácím hřišti dostala Bosse do nevýhody, a pokud nechce, aby ho lidé z rodného městečka odepsali, bude muset učinit jisté nepopulární kroky, které by jeho týmu do dalších zápasů pomohly. Nezávidění hodnou trenérovu situaci by mohla ještě zhoršit Roberta Tubbová, jež se vrátila zpět do okresu Craw, aby zjistila, kdo zabil jejího otce a následně na něm vykonala svoji pomstu. Přežije trenér pád na dno?

Čtvrtý díl pokračuje v zaběhnuté linii temných, zlých a hodně násilných scén. Trenér Boss se uchyluje ke stále větším krutostem a není sám. Nová postava plukovníka Quicka McKluskyho ze znepřáteleného okresu je stejná svině jak Boss, ale více zábavnější a sympatičtější. V kombinaci se svojí šílenou opicí patří plukovník k tomu nejlepšímu v celých Panchartech. Klidně bych se nebránil jeho krátkému origin příběhu. Konflikt graduje, obě strany se dopouštějí čím dál horších věcí a ukazuje se, že Boss není jediný, kdo umí kousat. V příběhu už v podstatě neexistuje dobrá strana. Všichni mají svoje vlastní motivy, u kterých věří, že jsou ty správné, ale ve výsledku není v pořádku ani jeden. I Roberta Tubbová, jež má ke zdánlivě kladné postavě nejblíž, se dopouští na své cestě za pomstou mučení, týrání a dalších zvěrstev.

Kdyby nakonec zařvali úplně všichni, pravděpodobně by byli všichni spokojení, protože by bez nich byl svět krásnější. Normálně by mi absence hlavní kladné postavy vadila, u Parchantů z Jihu je to ale naopak. Všichni ti zmrdi perfektně pasují do zdegenerovaného jihu Ameriky, kde ukazují její odvrácenou tvář a někdo vyloženě dobrý, by se do komiksu nehodil. My tak můžeme fascinovaně pozorovat jejich vidlácké radovánky a nechápavě kroutit hlavou, co za svinstva jsou lidé schopni. Děj čtvrtého komiksu příjemně ubíhá a poutavý a zábavně zlý příběh vrcholí hodně násilným finálem, kde tak nějak fandíte všem, aby si dali do držky. A nejlépe co nejvíc.

S pevnou drsnou rukou, ostrými linkami a talentem pro perfektní ztvárnění jižanských primitivů s hranatými a ošklivými obličeji ilustroval kreslíř Jason Latour i čtvrtý díl. Jen u osmnáctého sešitu nahradil Jasona Aarona na pozici scénáristy a nakreslení kapitoly z dětství a dospívání Roberty Tubbové svěřil Chrisi Brunnerovi. Jeho vlastní styl inklinuje spíš ke karikatuře, ale kombinování rudé s temnými barvami a emoce zračící se v obličejích nenechají nikoho na pochybách, že Brunner Latoura skvěle doplnil a u některých panelů i překonal. Minimálně ošklivost vidláků, špínu a násilí dokázal zachytit na plátně podobně zručně jako Latour.

A tak jsme se dostali na konec komiksové série Parchanti z Jihu. Jason Latour byl obviněn několika ženami z nevhodného chování a obtěžování včetně sexuálního napadení a přestože napsal a nakreslil první kapitolu pátého dílu, dost pravděpodobně mu už žádný komiks nikdo nevydá. S hodně přimhouřenýma očima tedy můžeme brát konec Zkoušky odvahy jako finále celé série, ale je to samozřejmě škoda, že jsme se nedočkali řádného ukončení. Třeba by někdy v budoucnu mohl Jason Aaron spojit síly s Chrisem Brunnerem a dopřát nám poslední díl. Uvidíme, naděje a trenér Boss umírají poslední.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

 

9/10

Hodnocení

Asi poslední díl nezklamal, ale doufejme, že bude pokračování, které by uzavřelo všechny příběhy.