Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Konec liDCtva – Tom Taylor

Musím říct, že už jsem se zombíků trochu přejedl. Přeci jen 11 sezón s The Walking Dead a už 8 sérií Fear the Walking dead člověka vůči tomuto tématu otupí. Proto jsem rád, že hned na úvod mohu konstatovat, že v rámci zombie žánru má Konec liDCtva čím překvapit. A nejen tím, že jde o zajímavý mash-up superhrdinských příběhů s tímhle apokalyptickým survival tématem.

Darkseid to tentokrát nevychytal. Při svých choutkách na ovládnutí celého vesmíru se mu i díky Cyborgovi a jeho možnostem podařilo do vesmíru vypustit techno-organický virus, který postihnuté mění na krvelačné zombies. Nakažen může být nejen ten, který utrpí zranění od takového zombíka, ale třeba i ten, kdo pohlédne do digitální obrazovky. Protože původcem nákazy je rovnice anti-života. Virus vás tak může nakazit z mobilu, z televize, z počítače. Než se superhrdinům podaří tohle digitální šíření podchytit, eviduje se už 600 milionů nakažených. A nákaza se samozřejmě nakonec nemůže vyhnout ani hrdinům, ale i superpadouchům. A všichni mají o co hrát, o svůj život, o záchranu světa a nebo o své blízké.

Například Superman má již děti, Batman vychovává mladého Damiana, což přidává postávám hloubku i motivaci a zvyšuje emocionální napětí. Stejně jako fakt, že nákaza se nevyhýbá ani těm nejsilnějším. Tíseň a zmar jsou tak hmatatelné a čtenář tuší, že tohle nemusí skončit happy endem. Bez spoilerů můžu napsat akorát, že konec překvapí. Možnosti hrdinů se totiž tenčí a řešení, která se nabízejí, mají velkou šanci na selhání.

Každopádně jde o velký event. Napěchovaný děním, které pádí kupředu, odehrává se na několika místech (Gotham, Metropolis…) a mnoha postavami. Navíc se do popředí dostanou spíše ti vedlejší hrdinové jako Green Lantern, Black Canary nebo třeba i Mera. I kvůli tomu, že někteří z těch nejsilnějších brzy padnou a samozřejmě pak stojí na druhé straně barikády.

Vizuálně je Konec LiDCtva silným počinem. Ilustrace jsou detailní, dynamické a přinášejí na stránky komiksu opravdu působivou atmosféru. Barevná paleta vytváří správnou atmosféru zoufalství a temnoty, kterou od zombie příběhu čtenář očekává. V tomhle ohledu jsou svébytnou kapitolou obálka i její alternativy, které představují některé hrdiny a padouchy jako zombíky. Batman či Joker s opadávajícími kusy obličeje a krvelačným pohledem rozhodně zaujmou.

Od dokonalosti dělí Konec liDCtva jen pověstně něco navíc. I přestože jsem se komiksem nechal celkem pohltit, čtení mě bavilo, nápad zaujal a ilustrace považuji za povedené, nepřišlo nic, co by mi vzalo dech. Co by mě nutilo třeba o komiksu přemýšlet o pár dní později, chyběla mu asi i nějaká větší naléhavost. I tak se jedná ale o nadprůměrné akční čtení, která je zajímavou variací na superhrdinský žánr.

A na závěr chci ještě ocenit překlad. Z originálního DCeased se tu slovní hříčku podařilo moc šikovně zachovat.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

Poslechněte si povídání o komiksech s Comics Boyem:

8/10

Hodnocení

Napínavé čtení plné zajímavých nápadů zaujme, ale dech úplně nevyrazí.