Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Batman – Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě – Grant Morrison

Je prvního dubna, apríl, v anglofonních zemích znám jako April’s fool day, a blázni a šílenci převzali vládu nad Arkhamovým ústavem pro choromyslné. Batman je nucen vydat se do jeho útrob a tamní chovance, mezi kterými je třeba Joker nebo Clayface, srovnat. Tentokrát však nečekejte běžnou pacifikaci záporáků, tentokrát se bude muset Batman vyrovnat i se svými vnitřními démony.

Komiks Batman: Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě přináší temný a atmosférický příběh, který začíná už v roce 1920. Můžeme se seznámit s nadaným zakladatelem tohoto ústavu, jehož život byl silně poznamenám různými běsy a šílenstvím v mnoha podobách. Arkham, který se například musel vyrovnat se svou narušenou matkou i její smrtí, zakládá v reakci na své zkušenosti ústav, ve kterém chce léčit choromyslné.

Jde samozřejmě o dům, kde v budoucnu končí většina Batmanových protivníků, a kde se odehrává přítomná linka naznačená v úvodu. Každopádně Pochmurný dům není zrovna tradičním komiksem z batmanovského universa. Místo akčních soubojů, očekávané detektivní linky se přichystejte na surreálný zážitek, který stejně jako ústřední místo v názvu přinese temnotu, klaustrofobii, nejistotu, strach a bláznovství.

Tyhle pocity umocňuje sakra netradiční kresba Davea McKeana, která na mě působila tísnivě a nutila zapojit mé smysly mnohem víc než obvykle. Přesto patřím k těm, kteří se s ní po dobu čtení plně nesžili a trochu jsem se s ní trápil. Z objektivního hlediska ale nelze nic namítnout, jde o formu, která má svou uměleckou hodnotu a k pojetí komiksu se hodí, protože se rozhodně vypořádává s loženými tématy, kterými jsou beznaděj, chaos a šílenství, velice sugestivním způsobem Na stejnou notu hraji i lettering.

Vysoké nároky na čtenáře naopak neklade scénář. Dějová linka se dá shrnout slovy, že Arkham ovládnou zločinci a chtějí, aby za nimi přišel Batman. Ale díky propojení s historickým pozadím vzniku Arkhamova ústavu jde o zajímavý dílek, který dotváří Batmanův svět. Víc invenčně ale Grant Morrison přistoupil k postavám na straně antagonistů, kteří se v uzavřeném prostoru cvokhausu chovají jinak a i znalé čtenáře mohou svým jednáním zaskočit. Běžně asi Joker s Batmanem neflirtuje, natož aby ho jen tak plácnul po zadku.

Komiks rozhodně není určený občasným čtenářům, hobíkům. Naopak cílí na věrné batmanovské fanoušky, který fenomén mstitele v netopýřím komiksu chtějí zkoumat z různých úhlů. Ti, kteří se rádi nechají opájet kresbou a zkoumají její nuance, v tomto případě budou nadšení. O popularitě komiksu vypovídá i fakt, že tohle je již potřetí, kdy se může s tímto dílem setkat český čtenář. Vzhledem k netradičnímu přístupu je to překvapivé, ale vyznívá to podle mě velice ve prospěch naší komiksové subkultury. Protože pokud si dokáže i takový “jinačí” komiks najít cestu k tolika fanouškům, je vše v naprostém pořádku.

8/10

Hodnocení

Temný a tísnivý komiks na čtenáře útočí zejména sugestivní kresbou, která mně osobně oslovila méně, než by možná autoři zamýšleli. Přesto objektivní kvalita díla je neoddiskutovatelná.