Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Sebevražedný oddíl – Dostaňte Jokera! – Brian Azzarello

Jason Todd býval Robinem, pak ho Joker zabil, ani neví jak, ale vrátil se do života. S chutí po pomstě se vydal do ulic a jako Red Hood nekompromisně trestal zločince a psychopaty. Jeho agresivní přístup ho nakonec přivedl do vězení. Tam zůstává do doby, než mu Amanda Waller hodí laso, aby vedl tzv. Sebevražedný oddíl za dopadením Jokera.

Operační skupina X funguje mimo oficiální záznamy, jejich přístup je neortodoxní, jejich motivace díky roznětce v hlavě velká a všichni jsou zbytní. Parta grázlů, psychopatů a vězňů dostane za úkol odstranit jednou provždy Jokera, který i díky pomoci ruských mafiánů upevňuje svůj vliv v Gothamu a jeho řádění je dávno za hranou. Jak bývá u Sebevražedného oddílu zvykem, nikoho nezajímá, kolik z vás zhebne, jde jen o úkol a vy jste nástroj k jeho splnění. Co se ale stane, když se k zařízení, které rozhoduje o vašem životě a smrti dostane ten, koho máte zabít?

Pokec o komiksech s Comics Boyem

Hned v úvodu musím říct, že scénář tohohle dobrodružství na mě dojem neudělal. Narazil jsem na krátké zhodnocení, že Azzarello má v tomhle případě dojem, že když nechá všechny pořádně vykydlyt a bude se u toho hrozně sprostě nadávat, stane se komiks dospělejším. A s tímhle názorem se musím ztotožnit. Jakkoliv se snaží načrtnout i nějaké problémy Jasona Todda, přijít s něčím zajímavým, čím mělo být třeba Jokerovo ukořistění sebevražedného tlačítka, tak v tomhle kousku jde jen o nekonečný řetězec samoúčelné akce.

Ta se ještě násobí, když vznikne paranoia, zdali se Jason Todd a jeho tým takhle nedostanou pod Jokerův vliv, přeci jen má tlačítko rozhodující o jejich životě, a je do akce tak poslán druhý Sebevražedný oddíl. Přibývá vystřelených kulek i mrtvých těl a Jasonovi a jeho týmu hoří půda pod nohama. A i přesto má ale na zřeteli dál svůj cíl zabít Jokera, který i jeho kdysi připravil de facto o život.

Co mě ještě překvapilo bylo složení Jasonova týmu. Azzarello se ho rozhodl obsadit členy kteří úplně nepatří mezi ty nejslavnější. Kromě Red Hooda stojí za zmínku snad jedině Harley Quinn, možná  jste díky seriálům na CW někdy zaslechli něco o Wild Dogovi, ale slyšeli jste někdy o Meow Meow? Naopak záložní tým, který jde tomu Red Hoodovu po krku, se může pochlubit elitními členy jako Deathstroke, Peacemaker nebo Deadshot. A paradoxem je, že záložáci v celém komiksu neřeknou ani slovo. A teď záleží, jak jste nalazeni. Pokud vám Azzarellův koncept sedne, může vám to připadat zajímavé. Pokud ale ne, budete podobně jako já cítit, že jde o další manýru.

Vlastně se divím, jak málo mě komiks zaujal. Běžně bývám s Azzarellem na jedné vlně, ale tentokrát mi většina stránek přišla jako zbytečná exhibice někoho, kdo se moc nesnažil zamyslet nad příběhem. Ten navíc končí tak nějak prazvláštně a ve mně vůbec nic nezanechal. Navzdory zajímavé a sugestivní kresbě Alexe Maleeva tak musím konstatovat, že Dostaňte Jokera! na mě velký dojem neudělal. Kdybych měl svoje pocity k něčemu přirovnat, tak mi komiks přijde jako takový namachrovaný vysportovaný gauner, který hodně drsně mluví, naparuje se, ale vlastně vůbec nic nepředvede. Nedokážu skrývat rozčarování, v tomhle případě jsem měl větší očekávání.

5/10

Shrnutí

Samoúčelný komiks, který místo propracovaného děje počítá s tím, ež čtenáře ukolíbá množstvím krve, mrtvol a drsných hlášek.