Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TOP 7: Libo-Wanovi oblíbení čarodějové a kouzelníci

Mágové, kouzelníci, čarodějové, čáryfukové nebo třeba černokněžníci. Mistři magických umění spojení s astrálním světem, se silou přírody nebo třeba i se samotným záhrobím. Někdy milí starší pánové, jindy arogantní floutci, mnohdy ti nejnebezpečnější protivníci, ale pokaždé fascinující lidé s neobyčejnými schopnostmi. I proto jsem se rozhodl vyčarovat tenhle výběr těch, kteří mi nejvíc utkvěli v srdci, které by si tolik přálo, aby magie byla skutečná. Dámy prominou, v téhle topce všem přítomným musí v kalhotách přebývat hůlka navíc a jde skutečně o výběr čarodějů, čarodějky třeba někdy jindy.

Albus Brumbál

Svět Harryho Pottera nabízí celou plejádů zajímavých kandidátů, přesto volím Albuse Percivala Wulfrica Briana Brumbála. Vládne neobyčejnými schopnostmi, po škole se z něj stal učitel přeměňování, později se stal dlouhodobým ředitelem v Bradavicích. Porazil velkého černokněžníka Grindelwalda, se kterým měl i románek, později sehrál zásadní roli v poražení Voldemorta. A především za jeho chladnokrevné tahy figurkami na šachovnici, jakými třeba byli Snape a zejména Harry Potter, si ho cením nejvíc. Možná ještě víc než za jeho magické mistrovství.

Stephen Strange

Arogantní chirurg, který vinou nehody přijde o svůj život, aby získal nový. Tisíckrát viděný příběh o napraveném sobci, který si ale špetku svého osobnostního kouzla udržel i jako nejvyšší mág. Ať už ve filmech s tváří Benedicta Cumberbatche, v animované adaptaci i v komiksech, vždy se jedná o plnokrevný charakter, který umí víc než jen máchat rukama. A v mulitvesmírech je jich i víc najednou!

Rumburak

Hubero kororo! Myslete si, co chcete, ale v dětství mě Arabela a film věnovaný Rumburakovi ovlivnily víc než kdejaké high fantasy. Když se ve filmu čaroděj druhé kategorie snažil vyrovnat s nástrahami světa lidí a přežíval jako havran, který si uslintával nad jednou krasobruslařkou, nějak se mi dostal pod kůži. I díky skvělému líčení a hereckému výkonu Jirky Lábuse.

Gandalf šedý, později Gandalf bílý

Copak jde nemilovat Gandalfa, jeho ohňostroje a to, jak mu tečou nervy z Pipina. Než připlul do šedých přístavů býval Olórinem, bydlel ve Valinoru a neviděn obohacoval elfy vidinami a moudrými vnuknutími. Po připlutí do Středozemě se nikdy neusadil a putoval po celé zemi i díky tomu zažil s Bilbem a trpaslíky velké dobrodružství, které vyvrcholilo smrtí draka Šmaka, stejně jako významně zasáhl do války o Prsten, kdy si střihnul i klasický křesťanský trik se zmrtvýchvstáním. Ale víte jak, on nikdy nechodil pozdě nebo moc brzy, chodil tehdy, kdy chtěl.

Magnus Bane

Magnus se těší titulu nejvyššího čaroděje brooklynského. Je mu více jak 400 let, je nesmrtelný. Typickým pro něj je jeho extravagantní líčení i jeho kočičí oči. V knihách Nástroje smrti se projevoval jako jízlivý komentátor a bonviván, který si umí užít každý večírek. Dříve klátil upírku Camille Belcourt, později udržoval zakázaný vztah s lovcem stínů Alekem Lightwoodem. Prostě tenhle mocný čaroděj si uměl užívat života, jak se taky na syna obyčejné lidské matky a vyššího démona sluší a patří.

P. S.: Film Nástroje smrti jsem viděl, není nic moc, ze seriálu Shadowhunters jsem neviděl ani epizodu, takže v tomhle odstavci je řeč o Magnusovi z knih.

Ged, zvaný též Krahujec

Čaroděj Zeměmoří vyšel už roku 1968 a vedle Pána Prstenů je to podle mě jedna z největších fantasy sérií 20. století. Vlastně se divím, že se filmový svět zatím spokojil s jedním televizním filmem a jedním anime. Nicméně celá sága se točí kolem Geda, který přes výcvik od vesnické čarodějky, přes učení u mistra Ogiona a na ostrově čarodějů roste ve skutečného arcimága. Román hodně pojednává o moci a o tom, že ani ty nejmocnější nebývají dokonalí, a také o síle jmen. Ged třeba nikdy své skutečné jméno nesmí říct, neb znalost pravého jména je principem zeměmořské magie a kdyby někdo znal Gedovo pravé jméno, mohl by nad ním mít moc. Kniha ve své době provokovala tím, že ukázala, že hlavní hrdina velké fantasy série nemusí být úplně tak bílý.

Merlin

Kdyby tady chyběl starej dobrej Merlin, bylo by něco v nepořádku. Asi nejikoničtější čaroděj, který se v tolika obměnách objevil v artušovských legendách, bývá také znám jako Merlyn. Ať už v Mlhách Avalonu nebo třeba v televizní adaptaci se Samem Neillem v hlavní roli (kde ho mám nejradši), vždy jde o mocného čaroděje a druida, který si umí poradit a hrál vždy důležitou roli v životě krále Artuše. Mimo artušovské legendy se na Merlina odkazoval jak svět Harryho Pottera, Transformers nebo i cyklus Hlídek od Sergeje Lukjaněnka.

BONUS: Grigorij Jefimovič Rasputin

Rasputin byl sibiřský mužik, léčitel, mystik, ale taky alkoholik a sexuální maniak. Žádný živý člověk kolem sebe asi nevystavěl tak velký opar mystiky a magie jako on. Přízeň cara získal, když svými modlitbami a hypnotickými schopnostmi uzdravil mladého careviče Alexeje Nikolajeviče. Prý také žádal cara Mikuláše II., ať Rusko nevstupuje do 1. světové války, že utrpí velké porážky. Skutečnou aureolu magie kolem něj ale rozprostřela až jeho smrt. Pozřel cyankáli ve víně i v koláčích, byl střelen do břicha, do zad i do hlavy, a nakonec byl hozen do ledové řeky Něvy. Z pitvy vyplynulo, že v řece ještě žil a podle oděrek na prstech se z ní dokonce snažil dostat. Rasputin byl velký našeptávač, který si u carského trůnu uzmul značný podíl moci, i proto fascinuje dodneška a v popkultuře mnohdy sloužil jako obávaný protivník. Jako například v Hellboyovi, kde ho ve filmu ztvárnil Karel Roden.

_______________________________

Pokud stejně jako čarodějové nechodíte nikdy pozdě, ani moc brzy, ale přicházíte tehdy, kdy chcete, tak právě pro vás je novinka z našeho shopu www.blackfinstore.cz/nerdopolis. Prohlédnout si ji můžete kliknutím na obrázek.

________________________________