Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Warhammer 40,000 – Sestry bitvy – Torunn Gronbekk

Games Workshop, britská společnost vyrábějící miniaturní modely vojáků napříč různými univerzy, si v roce 2019 podala ruku s Marvel Comics, aby společně přenesli na komiksové plátno stolní válečnou hru Warhammer 40, 000. Slavné vydavatelství kreslených příběhů nelenilo a rok po začátku kooperace vznikl pětisvazkový komiks WH40K: Marneus Calgar, jenž se v souborném vydání dostal díky Nakladatelství Crew i do rukou českému čtenáři. Origin příběh hláškujícího vesmírného mariňáka, který kosí nepřátelé po stovkách, zaznamenal u kritiků i široké veřejnosti úspěch a další pokračování měla dveře otevřené. Šanci dostalo po testosteronem nabytém Calgarovi něžnější pohlaví v podobě vojenské jednotky Adepta Sororitas, které něžnější není ani omylem a v komiksu WH40K: Sestry Bitvy těla kacířů krájí s nemenším potěšení než jejich mužské protějšky.

Sestry Bitvy patří k armádní větvi Adepta Sororitas, někdy též nazývané jako “Sesterstvo”. Jedná se o jednu z vojenských mocí Církve a Inkvizice Božského Císaře, mocného válečníka a hrdiny, který sjednotil znesvářené pozemské kmeny. Příběh Sester Bitev se zaměří na obyčejný den jednoho z komand Adepty Sororitas, které je vysláno na planetu Siscia s úmyslem najít ztraceného akolytu Inkvizice a potlačit kacířské povstání. To, co se zprvu jeví jako jednoduchý úkol (rozuměj někoho vyzvednout a u toho pozabíjet co nejvíc kacířů), se postupně změní v holý boj o přežití, když z hlubin podzemního města vystrčí růžky démoni a obludné síly temného Chaosu.

WH40K: Sestry Bitvy podobně jako Marneus Calgar fungují jako vstupní portál do světa WH40K. Uzavřený příběh nám představí brutální svět plný smrti a zabíjení, kde nemá lidský život žádnou hodnotu a bolest a utrpení je zde normou. Naučnými vsuvkami a rozhovory nám prezentuje historii, politiku, zajímavosti a různé detaily z WH40K, aby čtenář bezbolestně vplul do obrovského světa, který obsahuje nepřeberné množství postav a frakcí. Trochu se zde počítá, že máte za sebou komiks Marneus Calgar, protože vysvětlování základních poznatků, jako třeba kdo je to Císař, nebo kam zařadit stvoření Chaosu, zde již nenajdete.

Přestože v budování a rozšiřování světa nebo spíš vesmíru komiks WH40K: Sestry Bitvy oproti předchozí sérii nezaostává, komiksu se mu nedaří představování jeho hrdinů. Za celý svazek se v podstatě nevyjasní, kdo je vlastně hlavní postava. Přestože je tak prezentována kanovnice Veridyana, v příběhu se skáče od jedné příslušnice jednotky Adepta Sororitas k druhé, že jsem se po celou dobu vlastně nedokázal do nikoho vcítit. Občasné a krátké flashbacky do životů Sester války nedokázaly jít moc do hloubky a k srdci mi nakonec nepřirostla ani jedna. Zdálo se mi, že i hlavní padouch má v příběhu větší prostor než kdejaká příslušnice komanda. Minimálně mi u ní byly alespoň jasné její motivace.

Příběh o záchranné misi, která se změní v boj o přežití, je sázka na jistotu a v tomto směru nenabízí nic převratného. Podobný příběh v různých variacích jsme viděli i četli už stokrát. Nepřekvapivý děj Sestry bitvy nahrazují působivou atmosférou, skvělými akčními scénami a strhujícím tempem, kdy se přes zmasakrovaná těla kacířů probíjejí hlouběji do podzemí a za náboženské litanie bezhlavě zabíjejí vše, co by mohlo představovat hrozbu. Od zběsilých akčních sekvencí si oddychnete jen při disputacích Inkvizitora a kanovnice Oris, které slouží jako popis aktuálního děje na planetě. Ale vždy jen na chvíli, abyste si neoddechli od brutalit usekaných končetin a odříznutých hlav fanatických následovníků temna.

Na to, jak je komiks krátký, tak obsahuje hodně textu, především spoustu dialogů. To nemusí být nutně na škodu, ale v kombinaci s poznámkovým textem v panelech, kterého je také přespříliš, značně ruší probíhající děj na stránkách. Tím spíš, že poznámky jsou napsány lehce honosnější formou, popisující většinou emoce, myšlenky nebo děj mezi řádky, a jejich text prostupuje přes několik panelů. Většina poznámkového textu je podle mě zbytečná, nudná a pro příjemnější čtení se může klidně i vynechat. Větší pozornost tak můžete věnovat kresbě, která je dynamická, detailní a s několika děsivými přeměnami a brutalitami.

Druhý komiksový příběh od Marvelu ze světa Warhammer 40,000 je slabší než Marneus Calgar, přesto jednoduchá akční jednohubku plná krve a násilí zabaví a dokáže čtenáře pohltitt. Jestli nakonec vznikne úspěšný seriál z univerza Císaře a Chaosu, pravděpodobně nás bude čekat komiksů víc, tak jsem zvědavý, co přijde příště. Možností je neomezeně.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

7/10

Hodnocení

Zábavná a krvavá jednohubka, kde zběsilému podmanivému tempu překáží zejména nadbytek textu a absence nějakého vcítění se do hlavní postavy, která v podstatě neexistuje.