Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Zázraky – Kurt Busiek

Příběh, který je jednou velkou poctou Marvelu jako takovému, a úžasná kresba Alexe Rosse daly vzniknout komiksu Zázraky, který u nás vychází již poněkolikáté. Tentokrát pod hlavičkou edice Legendy Marvelu v nakladatelství Crew. Už samotná obálka, kdy skrze objektiv fotoaparátu vidíme Giant Mana kráčejícího New Yorkem, naznačuje, že tohle bude hodně zajímavý komiks. Jak se začtete do prvních stránek, už nebudete na pochybách.

Scénárista Kurt Busiek se rozhodl znovu na stránky přivést největší milníky marvelovské historie skrze život a pohled jednoho člověka, námezdního fotografa Phila Sheldona. Ten se narodil před druhou světovou válkou a zažil zrození Human Torche, stejně jako jeho souboje s Namorem, známým také jako Submariner. Také zažil vzestup a zjevení Kapitána Ameriky a nejen to.

Viděl také, ale jak se v lidech rodí strach z těchto nadlidí, později zejména z takzvaných mutantů, zatímco u něj k těmto metalidem rostl obdiv. I proto jim začal laskavě říkat Zázraky (Marvels) a v podstatě jim zasvětil život, i když jeho samotného občas zachvátily pochyby. A i přestože kvůli nim již během svého mládí v podstatě přišel o oko.

Zázraky jsou skutečně zajímavým průřezem světem Marvelu, kdy se na ploše několika desítek let a hlavně v New Yorku odehrává mnoho známých příběhů. A tak se poučený a marveluznalý čtenář může těšit na takové momenty jako je svatba Sue a Reeda Richardsových, úmrtí Gwen Stacyové, ale i třeba příchod Galactuse a nebo secret invasion. Prostor je omezený, takže příběhy jsou okleštěné, nemohou jít do hloubky a není ani prostor věnovat se tolik bitvám. Ale to je v podstatě záměr. Když jste obyčejný člověk, stojící na ulici v New Yorku, také vidíte jen záblesky a získáváte kusé informace. A když je ještě ohýbá někdo takový jako J. K. Simmons, tak se nemůžete divit tomu, že u vás převládne strach.

Jakkoliv se může zdát, že nazírat na superhrdiny optikou běžných lidí není ten nejatraktivnější nápad, opak je pravdou. Busiekovi tenhle úhel pohledu dal možnost známé události odvyprávět znovu, dát jim nový rámec, kdy můžeme přemýšlet nad tím, jak ohromující, ale skutečně i děsivé by bylo něco podobného zažívat ve skutečném životě, a při plném ponoření se do čtení jde vlastně o fascinující nápad. Fanoušek Marvelu ocení také, že se v Zázracích objeví široká plejáda hrdinů i záporáků, od Avengers po X-Meny, od Green Goblina po Scrully.

Zázrakům ale kraluje kresba talentovaného Alexe Rosse, který se vyžívá v realistickém ztvárnění postav i okolí. Kdo jí také podlehne (já už podlehl dávno), ocení, že v bonusové části můžeme nahlédnout do jeho kuchyně, kde ukazuje, jak pomoci živých modelů (z kruhu rodiny a přátel) tvoří podklady pro své kresby a člověk má aspoň možnost pochopit, jak realistické ilustrace v Rossově podání vznikají. Úvod psal sám Stan Lee a přenesl do něj tolik nadšení, že hned na začátku čtenáře na další stránky navnadí. Zázraky každopádně potěší každého fanouška Marvelu, protože mu servírují zásadní momenty jeho historie tak, jak nikdy předtím.

Excelsior.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

9/10

Hodnocení

Připomeňte si historii Marvelu skrze oči běžného smrtelníka a skrze výjimečnou kresbu Alexe Rosse. Stojí to za to.