Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TOP 10: Krásné a moudré citáty z pera J. R. R. Tolkiena

Po minulé topce moudrých a vtipných citátů ze Zaklínače přichází krásné a moudré citáty z pera J. R. R. Tolkiena, které na plné čáře vyhrál Gandalf se svými čtyřmi zářezy. A to jsem jich od něj musel pár vyhodit, aby se dostalo i na ostatní. A tady je můj oblíbený výběr:

1. Bilbo Pytlík, Společenstvo Prstenu

Neznám vás ani polovinu tak, jak bych rád; a ani polovinu vás nemám rád tak, jak si zasloužíte.”

Legendární Bilbův proslov při příležitosti jeho 111. narozeniny přijalo mnoho lidí za svůj a na svých vlastních oslavách ho opakovaně interpretovalo. Ani já nebyl výjimka. Jen jsem narozeniny vyměnil za firemní večírek. Osazenstvo hospody bylo tenkrát značně nachmeleno a začalo skandovat: „Proslov! Proslov!“ Ač mě o to nikdo nežádal, vstal jsem, usadil rukou majitele naší firmy, že se o to postarám, a spustil jsem Bilbova slavná slova. Jelikož jsem i já byl celkem nalitej, text se mi nějak pomotal a vyšlo ze mě: „Půlku z vás neznám a půlku nenávidím.“ Ticho by se dalo po proslovu krájet. Pak se ale spustil masivní potlesk a já, spokojen sám se sebou, se usadil a začal dál pít. Zbytek večera si nepamatuju.

2. J. R. R. Tolkien, Společenstvo Prstenu

Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený.“

Začátek básně/říkanky o Chodci, též známém jako Aragornovi, která nám říká, že nemáme dát na první dojem a že i pod slupkou nehezkých věcí se můžou nakonec skrývat diamanty. Druhá část se týká všech, co preferují kočovný styl života a vidí v něm větší smysl, než být ukotven na jednom místě.

3. J. R. R. Tolkien, Návrat krále

„Tam konečně, když mallornové listy padaly, jaro však dosud nepřišlo, ulehla k odpočinku na Cerin Amrothu, a tam je její zelený rov, dokud nebude svět změněn a všechny příběhy jejího života nebudou zcela zapomenuty lidmi, kteří přicházejí pak, a elanor a nifredil už nepokvetou na východ od Moře.“

Ono se to málo ví, ale o svatební noci Aragorna a Arwen, někdy mezi posledním slastným vzdechem sličné elfky nad zručným uměním lásky náčelníka Dúnadanů a prvními ranními paprsky slunce, měli novomanželé dostatek času na přemýšlení nad tím, co za hloupost vlastně udělali. Když totiž jeden z vás může žít celé věky a druhý „jen“ trojnásobek věku lidského, na dlouhodobý vztah to v elfím měřítku zrovna nevypadá. A tak se stalo, že Aragorn po 122 letech kralování zemřel a Arwen zůstala sama. Světlo jejích očí zhaslo, zchladla a zešedla jako podvečer v zimě, jenž přichází bez hvězd. Pak dala sbohem svým dětem a odešla do země Lórien a samotná tam pobývala pod uvadajícími stromy, než přišla zima. A dál to už znáte z citovaných slov o její smrti, které mě pokaždé dostanou a nezřídka doženou i k slzám.

4. Gandalf, Společenstvo Prstenu

Vše co musíme rozhodnout, je to, co udělat s časem, který nám byl dán.“

Život máme jenom jeden (pokud věříte v reinkarnaci, tak samozřejmě víc) a jen na nás, jak s ním naložíme. Pokud chcete v životě cestovat, sportovat, podvacáté se koukat na Pána prstenů, číst tenhle článek, celý den hrát videohry nebo poslouchat naše podcasty (třeba na => YouTube) a podporovat nás na Pickey (www.pickey.cz/nerdopolis), nikdo by vám do toho neměl kecat, pokud vy sami to nebudete považovat za ztrátu času. A pokud vás to samotné bude bavit. To jsem takhle jednou, asi tak deset let zpátky, měsíc v kuse jenom spal, chodil do práce a sledoval Naruta. A užil jsem si každou vteřinu a nikdo mi to už nevezme.

5. Gandalf, Návrat krále

Smrt je jen další cesta, kterou musíme jít.”

Smrt není žádný neštěstí, jako bejvala za starejch časů. Už ti nezničí kariéru jako dřív,“ jak by řekl Dave Lister v seriálu Červený trpaslík. Bohužel od zářivé budoucnosti, kdy bude po naší smrti za nás dál fungovat a otravovat ostatní náš hologram, jsme ještě stovku let daleko, a tak nám nezbývá, než věřit Gandalfovým slovům a nebát se smrti, ale brát ji jako novou etapu, kterou budeme kráčet. Jenže ono se to mluví člověku, co vstal z mrtvých a na stáří v podstatě nikdy umřít nemůže. Ale tím si přece nebudeme kazit náladu.

6. Gandalf, Společenstvo Prstenu

Mnozí z těch, co žijí, by zasluhovali smrt. A mnozí z těch, co zemřeli, by si zasloužili žít.”

Jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších citátů, u kterého jste ani nemuseli vědět, že je právě od mistra Tolkiena. Jednoduše řečeno není na nás, abychom soudili, kdo má zemřít a kdo ne, protože ani ti nejmoudřejší nedohlédnou do všech konců a každý sehraje v příběhu a v životě roli, která mu byla určena. Ale je to těžké se tím řídit či smířit, když je na světě tolik zkurvysynů.

7. Húrin, Silmarillion

Aurě entuluva! Den zase přijde!“

Húrin, jeden z největších hrdinů lidského pokolení, při bitvě Nespočetných slz kryl ústup gondolinského krále Turgona a nakonec se ocitl sám obklopen nepřáteli. Zatímco většina z nás by se s nevyřčenou nadávkou na rtech vzdala, Húrin se rozhodl, že to těm skřetím bastardům natře. Odhodil štít, uchopil sekeru oběma rukama a dal se do krvavého díla. Pokaždé, když zabil, Húrin zvolal: „Aurě entuluva! Den zase přijde!“ Sedmdesátkrát takto vykřikl, než ho na Morgothův příkaz zajali. Pouhá tři slova, ve kterých se ale nachází obrovská síla a naděje na lepší zítřky. A přesně proto si zasloužila dostat se do top desítky. Jen jedna věc by mě ale zajímala. Jaká slova Húrin použil, když zjistil, že jeho syn obcuje s jeho dcerou?

8. Elrond, Společenstvo Prstenu

Ať ten, kdo neviděl padat noc, ještě neslibuje kráčet tmou.“

Elrondova odpověď na Gimliho vlastní citát: „Kdo říká sbohem, jakmile cesta ztemní, je nevěrný.“ Kníže elfů a Pán Roklinky tím poukazuje, abychom nesoudili ostatních slabosti, když jim sami můžeme nakonec podlehnout.

9. J. R. R. Tolkien, Společenstvo Prstenu

Dobře slyší a mají bystrý zrak, a třebaže mají sklon k tloustnutí a neradi zbytečně spěchají, jsou nicméně hbití a obratní v pohybech.“ „Dobře stříleli z luku, protože měli bystrý zrak a jistou mušku.“

Dvě části popisu hobitích vlastností a schopností ve Společenstvu Prstenu by se mohly zdáti spíše nudné než záživné a pravděpodobně si říkáte, proč to tady vůbec zmiňuji. Hned vám to vysvětlím. V páté knize Ságy o Geraltovi a Ciri s názvem Paní jezera od Andrzeje Sapkowskiho, jsou totiž tyto poučky ukázány v praxi. Parta drancířů a dezertérů opustí pochodující vojsko severských království a rozhodne se udělat bordel v jedné hobití vesnici s vidinou jednoduchého lupu a zlou zábavou s místními půlčíky. Jenže se chlapci trochu přepočítají a povětšinou mírumilovní hobiti s nimi za pár vteřin udělají rychlý proces tak zábavným způsobem, že vám tyto Tolkienovy věty začnou připadat naprosto geniální.

10. Gandalf, Společenstvo Prstenu

Čaroděj nikdy nechodí pozdě, Frodo Pytlíku. Ani moc brzo. Přichází tehdy, kdy chce.“

Tři věty, díky kterým setřete každého, kdo by se vám snad opovážil vyčíst, že jdete pozdě. Vy jste totiž čaroděj a můžete si dělat, co chcete. Čas pro vás nehraje roli. A komu by se to snad nelíbilo, ten ať od vás nečeká, že ho vezmete v padesáti na výpravu nebo že byste pro něj snad někdy udělali pořádný ohňostroj na oslavu narozenin! Blbé je, když se máte sejít s někým, kdo si o sobě myslí, že je taky čaroděj. To pak trvá i věky, než se sejdete. Snad ale u sebe budete mít dostatek Starého Tobyho na dlouhou chvíli.

Bonus

„Kde byl Gondor, když padly Západní úvaly?

Známá věta krále Théodena, kterou nenapsal J. R .R Tolkien, ale jeden ze čtyř scénáristů filmového zpracování Dvou věží. To ale neznamená, že ji sem nedám. Přece jste si nemysleli, že si nechám ujít takovou příležitost?

____________________________

Líbí se vám hláška ‘Kde byl Gondor’? Nebo třeba ‘Slunce vstává rudé’? Obě najdete na e-shopu www.blackfinstore.cz/nerdopolis/ na tričkách, mikinách, ale i dalších skvělých věcech😉 Klikněte na obrázek níže nebo >>NAKUPUJTE ZDE<<