Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Parchanti z Jihu 3 – Návrat domů – Jason Aaron

Půl roku po perfektním origin příběhu trenéra Bosse ve druhém díle komiksové série Parchanti z Jihu se nám konečně do ruky dostalo pokračování s podnázvem Návrat domů. Ačkoliv jsem v recenzi na dvojku avizoval, že třetí díl bude závěrečný, špatně jsem se podíval a není tomu tak. Sypu si za to teď popel a mastnotu ze smaženého jižanského jídla na hlavu. Čeká nás ještě díl čtvrtý a Jason Latour napsal a nakreslil také první kapitolu dílu pátého. Ale to by mělo být vše. Latourova kariéra byla předčasně ukončena, když byl obviněn několika ženami z nevhodného chování a obtěžování včetně sexuálního napadení a nikdo s ním už údajně nechce spolupracovat nebo mu něco vydávat. Tak zůstali Parchanti z Jihu pravděpodoně nedopsáni a Jason Latour se stal jmenovcem svého komiksu.

Tohle je ale obyvatelům jižanského městečka Craw County u zadku, protože přichází zásadní chvíle jejich života a na štkaní, že jejich příběh nebude mít konec, nemají čas. Fotbalový tým Rebs se po šňůře zápasů venku vrací domů, kde jej čeká nejdůležitější mač sezóny. Los soupeře padl na okres Wetumpka, odvěkého nepřítele Craw County. První zápas se uskuteční proti jejich týmu Wetumpka Warriors a skoro každý umaštěný redneck v městečku si přeje jejich prohru. Trenér Boss bohužel přišel o svého defenzivního koordinátora, který si v minulém díle vystřelil mozek z hlavy, a hledá z něj náhradu, co by mu pomohla k vítezství. To ale nebude úplně jednoduché, protože mračna se ale stahují a schyluje se k ošklivým věcem.

Víte, co je lepší než jeden příběh vidláka v jedné vidlácké knize? Přece více příběhů vidláků v jedné vidlácké knize! Důležitý fotbalový zápas slouží jako záchytný bod a pozadí pro rozvoj šesti charakterů, které jsme měli možnost více či méně poznat už v předchozích dvou dílech. Každá kapitola vypráví v kratším úseku o historii a životě jedné postavy a všechny jsou natolik zajímavé a dramaticky strhující, že by vystačili klidně na celý díl a stále by bylo o čem psát. Šest různých, natolik odlišných příběhů přidává komiksu na barvitosti a celému světu v podobě malého městečka se svojí násilnou a temnou minulost na větší živosti a uvěřitelnosti.

Všechny příběhy jsou vyprávěny z pohledu první osoby a tak máme možnost podívat se do hlav všech hlavních protagonistů třetího dílu. Myšlenky a vzpomínky, které je každý den konfrontují, nabízejí více intimní pohled, díky kterému lépe porozumíme jejich pohnutkám a činům. V představení sebe sama exceluje především Bossův poskok Esaw, jehož mozek vysílá nepřetržitý proud nadávek a sexuální poznámek a my tak máme unikátní možnost podívat se v přímém přenosu, jak vypadá vymletej jižanskej degenerát ve své nejčistší podobě. A je to fascinující pohled. Vytváří tak krásný kontrast k ostatním myšlenkám postav, které jsou více poetičtější (rozuměj ne tak debilní).

Zatímco prvních pět kapitol se věnuje obyvatelům městečka, poslední patří dceři Earla Tubbse. Schyluje se k velkému finále, které nás (asi) čeká v posledním díle a sympatická Roberta působí jako děvče od rány, které by mohlo dát Bossovi pořádně do držky. Její konfrontace se sousedy a vystřízlivění v podobě jedné věty malého chlapce, patří k tomu nejlepšímu v celém komiksu a já se nemohu dočkat závěrečného krvavého střetu, kde se to bude mlátit hlava nehlava na všech stranách.

U ilustrací komiksu mě baví, jak autoři ztvárňují postavy a vše dynamické svojí typickou ošklivou, jednoduše hranatou kresbou, která jakoby zdánlivě nevěnovali tolik pozornosti. Více si dají záležet na věcech, které jsou v pozadí, ať už se jedná o nádherný železniční most nebo jemně zastřené stromy, které vytvářejí tajemnou atmosféru. Nesmí chybět samozřejmě červená barva, která komiksu vévodí už od prvního dílu. V pasáži s halucinacemi animákových postav, kde pastelově temné barvy nahradí neonově ostré a psychedelické barvy, červená ostatní krásně doplňuje.

Série Parchantů z Jihu mě baví víc a víc. Každý díl překvapí odlišným zpracováním a způsobem vyprávění a kvalitativní laťku posunuje stále nahoru. Temně syrové a brutální drama vás do sebe vtáhne od první stránky nejenom svým příběhem, ale i skvěle napsanými postavy, které budete střídavě milovat a nenávidět. Jestli nebude čtvrtý díl uspokojivě ukončen a série zůstane otevřená a nedopsaná, tak budu hodně nasranej.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

9/10

Hodnocení

Výtečné pokračování, které jde do hloubky v představení obyvatel městečka Craw County.