Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

František Kotleta: Všechno dobré musí skončit. Jako Bratrstvo krve či Spad, musí skončit i Kosek

Pořádným nerdům netřeba představovat dnes už živoucí legendu Františka Kotletu, který svými romány dobyl rodné Česko, ale také začal pracovat na tom, aby před ním padli také fanoušci fantastiky v Polsku, a dokonce v USA. Tenhle nebezpečně sympatický grafoman, který na svět přivedl novodobé klasiky jako Bratrstvo krve nebo Perunova krev, nepolevuje. Takže se jeho fandové mohou nyní těšit na omnibus jeho čtyřdílné ságy Spad, ale taky na další díl série o Tomáši Koskovi.

Dovol mi Františku se nejprve zeptat na to, když jsem to tam jemně jako dlátem přímo do zad naznačil, jak se ti daří v dobývání zahraničních trhů?

Asi jako každému českému spisovateli za posledních dvacet let. Sedím v koutě a čekám, až dostanu polívku.

Dobře, je to docela sranda. Hlavně v Polsku, kde se vydávání mých knih chytla vážně skvělá parta. Můj nakladatel je Slezan, takže taková minorita v Polsku, který vydává knihy hlavně ve slezštině a pak pár knih v polštině. Ze zahraničních titulů vydává jenom mě a Pipi Dlouhou punčochu, což je dokonalá kombinace. Je to slušný člověk, což je něco, co od nakladatele chceš. Stará se o prodeje, propagaci a dá se s ním zajít na pivo. Ve Státech vydali mé knihy v Honolulu, což už je fór sám o sobě tak skvělý, že kdyby se neprodal ani kus, jsem spokojený. On se ale naštěstí prodává. Jak moc zatím netuším. Ještě je brzo dělat účty.

Ta zahraniční vydání jsou vlastně trochu zázrak a náhoda, že se tam ty knihy dostaly. Český autor fantastiky nemá žádnou podporu od žádné instituce, žádné grantíky pro zahraniční vydání, jako autoři kulturního mainstreamu a nikdo s otevřenou náručí na české autory nečeká. Spíš naopak. Sám jsem se ani moc nesnažil a už vůbec ne můj český nakladatel, který ani netuší, že se mohou vydávat knihy jinde než v Česku, takže jsem rád za to, co se stalo, děje a evidentně ještě bude dít. Je to fajn.

Listopad tohoto roku je z tvého hlediska, ale i věřím pro fandy celkem plodný, zastavme se nejdříve u omnibusu Spadu. Čím může překvapit ty, kteří si už pořídili jednotlivé díly a proč by si ho měli pořídit ti, kteří ho ještě nečetli?

Je to vydání pro ty, co předchozí knihy poztráceli nebo chtějí dát někomu dárek a samozřejmě pro nové čtenáře. Cena je naprosto masakrózně nízká, protože můj nakladatel je buď idiot nebo filantrop. Pořád se nemůžu rozhodnout, každopádně se tak snad příběh Spadu dostane k více lidem. Protože ale chci hlavně držet venku samostatné knihy, má omnibus Spadu omezený náklad tři tisíce kusů. Určitě nechci žádné dotisky, takže pokud nad tím přemýšlíte, kupujte, za rok nebude.

Vrátil ses nakonec k Tomáši Koskovi, který se nakonec dočkal čtvrtého dílu s názvem Temné blues v New Orleans. Poslední tango v Havaně jsi vydal v roce 2018, proč Tomáš musel čekat na další díl 4 roky?

Protože té práce bylo opravdu hodně – Legie, Underground atd. Každopádně čtvrtého Koska jsem nosil pořád v hlavě, což bylo poznat i na tom, že jsem dvě jeho povídky dal do antologií Ve stínu magie a Krásky a vetřelci. Mám ho moc rád. Že ho mají rádi i čtenáři je vidět na reakcích z jeho návratu, což mě opravdu těší.

Nezestárnul Tomáš za tu dobu? Na co se mohou fanoušci v jeho novém dobrodružství těšit?

Všichni stárneme. I Kosek. Ostatně jeho poslední povídka v Temném blues v New Orleans je o starém chlápkovi, co bojuje celý život s magií. Ale nebojte se, smutné to rozhodně není. A na co se těšit? Podle mojí redaktorky je to nejlepší Koskova kniha a já do ní dal to, co jsem dlouho plánoval – poctivé vúdú a nějakou tu českou mytologii. Sám se těším na reakce jeho fandů. A vlastně i nových čtenářů, protože stejně jako všechny předchozí knihy, i tato se dá číst samostatně.

Považuješ teď příběh Tomáše Koska za uzavřený, nebo myslíš, že se k němu zase za pár let vrátíš?

Všechno dobré musí někdy skončit. Jako skončilo Bratrstvo krve či Spad, tak musí skončit i Kosek. Tenhle díl je poslední, další už nebude. Tahle kapitola mého psaní tímhle končí. V hlavě nosím spoustu nových příběhů a nových hrdinů a ti musí prostě ven.

To určitě fanoušci rádi slyší, ne že jsi skončil s Koskem, ale že se ti v hlavě líhnou další nápady, další hrdinové, tak můžeš prozradit, co dalšího ještě chystáš? Na co se můžeme těšit v roce 2023?

Chystám knihu, kterou mám v hlavě už pár let. Zrovna se dívám na své tabuli na poznámky, co jsem tam načmáral už v létě. Těším se, až se do ní pustím, ale víc prozradit nechci. No a také s Kristýnou Sněgoňovou pokračujeme v Legii a budeme pro Audiotéku psát audio seriál. To bude teprve maso.

Tak díky, že jsi nám toho na závěr tolik prozradil, ale já zase čtenářům prozradím, že spolu v brzké době povedeme dokonce rozsáhlejší rozhovor pro náš podcast, ve kterém se z tebe pokusím dostat mnohem víc. Nejen o knihách, ale i právě o tvých plánech. Takže pokud interview přežiju, máte se na co těšit.

Omnibus Spadu i nové příběhy Tomáše Koska pořídíte na e-shopu nakladatelství Epocha nebo u všech dobrých knihkupců.