Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Thorgal – Barbar omnibus

Necelé čtyři roky od vydání omnibusu Thorgal – Neviditelná pevnost, který si u nás vysloužil krásných devět bodů z deseti, máme možnost si díky nakladatelství Egmont přečíst souhrnné vydání dalších Thorgalových povídek. Tentokrát s podnázvem Barbar. Pokud zvěsti nelhaly (a může se klidně stát, že ano), nový Thorgal by měl hrát důležitou roli v rozhodování, jestli se v omnibusech vydají zpětně i povídky jedna až osmnáct, z nichž je většina nedostupná nebo k dostání jen v antikvariátech. Rozuměj, pokud se Barbara hodně prodá, tak se Thorgalovi starší povídky mohou dočkat nového krásného vydání v pevné vazbě, ve které doufá každý fanoušek dítěte z hvězd. Na to samozřejmě nebudeme v recenzi brát v potaz, ale zmínit se to muselo. A teď už k Barbarovi.

Thorgal se po všech nepříjemných peripetiích v minulém díle setkal se svojí rodinou a společně mohli začít psát svůj příběh od prvních řádků. Osud, ale ani bohové nejsou Thorgalovi ani jeho milovaným nakloněni a tak se věčný poutník, psanec a vyhnanec znova ocitá ve víru událostí, kde se bojuje o holý život a magie a zázraky se snoubí s mimozemskými technologiemi. Tentokrát se ale nepodíváme na daleký a krutý sever plný Vikingů, ale odplujeme do exotičtějších, ale neméně nebezpečných krajin, a navštívíme i bájné tajuplné civilizace, kde hlavní hrdinové budou čelit novým nástrahám ohrožujícím jejich existenci.

Barbar nám nabídne šest povídek spojených příběhový obloukem o putování Thorgala a jeho rodiny rozličnými exotickými destinacemi za novým vysněným domovem. V komiksu není řečeno, kde se přesně nacházíme, ale podle oblečení, staveb a kultury bych tipoval, že z mrazivého Northlandu doplujeme až do starověké Řecka, Byzantské říše, Římského impéria a aby toho nebylo málo, tak také do mytické Atlantidy. A na konci také do světů a mezisvětů severské mytologie. Autoři se pořádně vyřádili a tak se skrz labyrinty podíváme do džungle, na poušť, do teplých krajin, na slunečné pláže u azurového moře i do divukrásných magických krajin, tolik odlišných od zasněžené tundry severu.

Komiks by se dal rozdělit na dvě části. Do první z nich patří příběhy Arachnea, Modrý mor a Království pod pískem, které mají uzavřený konec a fungují jako samostatné povídky. To je dobré pro všechny čtenáře nepolíbené Thorgalem, kteří by chtěli omnibusem celou sérii začít. Přestože se jedná už o svazky 24-29, stačí v podstatě vědět, že Thorgal putuje se svojí rodinou a hledají nový domov. Důležité věci z minulosti jsou postupně dovysvětleny a v příběhu by se neměl nikdo ztrácet. Problém by mohl nastat až při třetí povídce. Thorgal totiž v některých svých příbězích unikátním způsobem kombinuje vikingské fantasy se sci-fi a v Království pod pískem čeká čtenáře mimozemská návštěva a dost zásadní odhalení o Thorgalově původu, které by novému čtenáři mohlo postupně odhalované tajemství vyzradit moc brzy. Doporučuji pro nováčky povídku raději vynechat a vrátit se k ní později.

Ačkoli mají první tři povídky jednoduchý děj, který je tvořen v podstatě opakujícím se schématem, kdy je Thorgal zajat, s někým se spřátelí, vykoná heroický úkol a se štěstím vyvázne, příběhy a prostředí jsou natolik pestré, že vás dokáží od první stránky vtáhnout. Tempo vyprávění je svižné s pečlivě dávkovanou akcí a zábavný děj plyne tak příjemný tempem, že se ani nenadějete a jste na konci. Velkým bonusem komiksu jsou sympatičtí hrdinové v čele s Thorgalem a jeho ženou i dětmi (Jolana mám asi nejraději). Na Thorgalovi se mi líbí pojetí jeho postavy, že ač je to silný nebojácný hrdina, tak mnohdy dostává celkem zabrat a bez pomoci ostatních by se neobešel. Není to ten archetyp neohroženého hrdiny, který všechny zachraňuje, takže se o něj můžeme i bát, přestože je víceméně jasné, že hlavní hrdina takhle dlouhé ságy asi jen tak neumře.

Ale má k tomu má mnohdy blízko a to především v druhé části komiksu, kde začíná třísvazkový příběh Barbar. Přestože jsem si první tři povídky užil, to pravé ořechové nastává až u titulního příběhu, který se odehrává v jedné římské přímořské provincii. Zde čtenáře čeká pořádně drsný a krutý příběh z prostředí gladiátorských her a závodů povozů. Řím tu není nijak zidealizovaný, intrikuje se, vraždí, mučí a Thorgal se musí pořádně ohánět, aby všechny strasti, co na něj padají, přežil. Aby toho nebylo málo, tak se vrátí na i proradná Kriss z Valnoru, která je tak fascinujícím způsobem zmateně zlá postava, že si budete užívat každou chvíli, kterou s vámi stráví na stránkách. Svazky Barbar a Kriss z Valnoru patří k tomu nejlepšímu, k čemu se můžete u Thorgala dostat.

Tomu samozřejmě napomáhá i kresba Grzegorze Rosińskiho, která nezaostává za skvělými příběhy scénáristy Jeana van Hamma, a perfektně je doplňuje. Na půvabné ilustraci exotických končin, kde každý národ má své specifické oděvy, doplňky, zbraně a stavby, mohl autor předvést svůj výtvarný um a výsledná práce čtenáři dokazuje, že patří ke špičce svého oboru. Jak si dává Rosiński záležet na hlavních i vedlejších postavách příběhu, stejnou měrou pečlivosti věnuje i okolí. Vyzdvihnout musím především skvěle nakreslenou mlhu, která vypadá, že by se dala krájet, hutné a děsivé pavučinu nebo zrádné obří vlny a nekonečné žhavě vypadající pouště.

Ač mě zase obviníte, že jsem zase až moc pozitivní a vše vychvaluji do nebes, nemůžu si pomoct. Ale omnibus Thorgal – Barbar překonal veškerá má očekávání. Samozřejmě ne všechny povídky jsou stoprocentně dokonalé, třeba třetí příběh Království pod pískem byl malinko slabší. Stejně jako Ogatajova koruna v komiksu Neviditelná pevnost hodně koketuje se sci-fi, ale příběh naštěstí není tak překombinovaný, takže to ještě jde. Ale i tak, až dočtete, jistě uznáte, že i po skoro třiceti svazcích autoři stále drží laťku vysoko a s příběhy ze série Barbar ji dokonce překonávají. Druhý Thorgalův omnibus si určitě nenechte ujít.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ ALBATROS MEDIA

 

10/10

Hodnocení

Nášup nových Thorgalových dobrodružství s neklesající kvalitou, ať už dějově nebo vizuálně, i po tolika dílech? Navždycky!