Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Akira 3 – Katsuhiro Otomo

V minulém díle jste viděli – Tetsuo se svými nově nabytými schopnostmi uprchl z laboratoře a osvobodil Akiru, záhadného chlapce zodpovědného za zničení původního Tokia. Kaneda a Kei bláznivého Tetsua pronásledují, ale ten jim v doprovodu Akiry unikne na povrch tajné základny, kde se před lety stal již zmiňovaný devastující incident. Plukovník, cítící blížící se neštěstí, se rozhodne jednat a s pomocí na dálku ovládaného vojenského satelitu SOL zaútočí laserovým paprskem na Tetsua. Epické finále, které známe z filmu, se blíží a…

nic. Tetsuo je po zásahu laseru pravděpodobně mrtvý a my se v příběhu dostáváme na neprobádané území, kam filmové oko již nedosáhlo. A tedy na Akiru, na kterou jsem se nejvíc těšil. Manga si jde vlastní cestou a Kaneda s Kei mezitím utíkají z laboratoře, kde v kráteru výbuchu nachází opuštěného chlapce Akiru. Prchnou s ním za Kanedovou tetičkou, kde si chvíli odpočinou. Po Akirovi je ale sháňka, a tak začíná šílená naháněčka v ulicích Neo-Tokia, kde se mezi sebou střetávají na jedné straně Kaneda s Kei, na druhé vůdce podzemního hnutí Nezu se svými muži, na třetí elitní tým tří děvčat paní Mijako a samozřejmě nesmí chybět náš starý známý plukovník, který právě provedl v Neo-Tokiu vojenský převrat, na straně čtvrté.

Jestli jsem v recenzi na minulý díl psal o jeho neskutečném tempu, tak třetí Akira se nenechává zahanbit ani o kousek. Celý příběh tvoří jedna velká přetahovaná o Akiru, kde ho chvíli vlastní jedna frakce, chvíli zase druhá. Všechny strany, které se o něj perou, do toho jdou naplno a zběsilá akce je v podstatě permanentní. Střelba střídá střelbu, výbuchy otřásají ulicemi, jsou povolány tanky a vojáci, a aby toho nebylo málo, tak svěřenkyně paní Mijako ovládají podobné síly jako děti z tajné laboratoře (které se také ukáží na scéně. Takže se dočkáme tak i pár skvělých telekineticko/paranormálních soubojů a pranic.

Zábavná akční honička vrcholí na posledních šedesáti stranách, které překonávají prozatím vše, co jsme měli možnost si v manze přečíst. Oproti tomuhle bylo finále filmové Akiry slabý čajíček, který se louhoval asi vteřinu a já doufám, že se někdy dočkáme plnohodnotné anime adaptace. Závěrečné stání, kde se sejdou všichni hlavní hráči na jednom místě, je ultimátně brutální masakr, kde jsem měl husí kůži po celou dobu a na závěrečný zvrat čuměl s nevyřknutým „what the fuck“ a otevřenou hubou dokořán, nevěříc, čeho jsem byl právě svědkem. Geniální závěr a zvrat.

Ve třetím díle se obejvilo pár nových postav, ze kterých musím vypíchnout především vtipnou tetičku Čijoko (ona tam už byla v minulých dílech, ale neměla skoro žádný prostor), u které jsem opravdu nečekal, že se dočkám chvíle, kdy bude samopalem kosit nepřátele nebo ovládat tank a dělo. Více času dostal také vůdce Nezu, který má vlastní postranní úmysly a neváhá zradit ostatní, když se mu to hodí. To se mi na Akiře hodně líbí, ty nečernobílé charaktery, které nemůžeme rozdělit na ty hodné a zlé, protože každý má svoje důvody, které se mu zdají správné. Kdybych to vzal do důsledku, tak za nejkladnější postavu beru vlastně Plukovníka, který chce jen ochránit Neo-Tokio.

Ani u výtvarné stránky nemůžu jinak, než nešetřit chválou. Speciálně musím vyzdvihnout závěr a epicky krásné obrazy zkázy. Jinak třetí Akira obsahuje všechny klady i zápory předchozích dílů. K plusům patří detailní kresba, která perfektně koresponduje s dynamickými akčními sekvencemi, na které je radost pohledět. V komiksu je hodně výbuchů, bouraček, přestřelek a všechno je to podrobně a kvalitně nakresleno. Stejně jako uvěřitelná mimika u postav. K mínusům zase patří občasná vizuální zaměnitelnost postav, které vypadají skoro stejně a nejde na první dobrou hned poznat, kdo je kdo. Pomůže se zaměřit na oblečení, ale je to trochu otravný. Ale to je jen malá daň za takové převratné finále třetího dílu.

I kdyby byl skoro celý komiks nuda a šeď, tak posledních šedesát stran by zvedlo hodnocení na rovnou desítku. Akira je ale jedna velká akční paráda od začátku až do konce a neobsahuje ani malinkou část, která by se jen mohl otřít o slova jako je nuda a šeď. Chci další díl a to hned! Po takovým brutálním zvratu na konci je skoro naschvál, nechat člověka tak dlouho čekat. Naštěstí byly mé modlitby k Akiře a Nakladatelství Crew vyslyšeny a my dostaneme čtvrtý díl už v listopadu před Vánocemi. Ano!

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

10/10

Hdonocení

Ač se to zdá nemožná, Akira stále zvyšuje laťku. Neuvěřitelný masakr!