Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Black Adam – takhle vypadá budoucnost DCEU?

The Rock je největší hvězda současnosti. A nemyslím to jen z pohledu jeho abnormální fyzické kondice, ale co i do jeho hvězdné svítivosti. Charismatický bijec se v mých očích vypracoval v asi nejoceňovanější, univerzálně oblíbenou blockbusterovou star. Zbývalo mu již snad pokořit jen superhrdinský žánr, který se nakonec rozhodl dobýt se snímkem Black Adam. Ten při tom může nastolit nový směr tápajících DC filmů. Proto mě zaskočilo, když mi hned v prvních minutách došlo, že sledujeme totožný digibordel, jakým třeba oplývaly snímky Zacka Snydera, zejména Batman v. Superman a jeho Justice League (originální i režisérský sestřih).

Black Adam při tom mohl těžit ze zajímavého hrdiny, antagonisty, který není prvoplánovým hrdinou i z Rockova charismatu, přesto se rozhodl jít cestou další generické mlátičky, kde vyhrávají pixely nad invencí a zajímavějším scénářem. Black Adam není třeba zdaleka takový odpad, jakým je druhá Wonder Woman nebo Morbius, a jako oddechovka poslouží dobře, přesto mi přijde marnotratné nevyužít potenciál, který skýtala a jako zpráva fanouškům nevysílá dobrý signál. A myslím, že i když se film asi tak nějak narozdíl od Morbia zaplatí, o vyložený hit taky nepůjde. Tam tamy už bijí a nějaký přehršel fanouškovské spokojenosti nezvěstují.

Film totiž nabízí přímočarou řezničinu, která v podstatě servíruje bitku za bitkou, která se odehrává pouze za pomoci digitálních kouzel, přičemž málokdy jde o něco, co by bylo přehledné a dobře stravitelné. Vše zase třaská v modré a žluté barvě a hodně se zpomaluje, abychom si vychutnali v mnoha ohledech často zbytečnou destrukci, jen aby toho na plátně vybuchovalo. Měl jsem za to, že tyhle filmy jsou přežitek a upřímně na ně v poslední době dojíždí i Marvel (Black Widow, čtvrtý Thor i druhý Doctor Strange taky hodně utekly k přehlídce zbytečných atrakcí na místo přiblížení se k divákovi). Takže z mé strany se vskutku jednalo o překvapení, že se tohle rozhodli narozdíl od Batgirl v DC vypustit. Něco mi říká, že ta kvalita zase tolik jinde nebude, jen v Batgirl nehrál The Rock.

Ten sám o sobě svojí roli plní. Cedí monotónní hlášky, bez skrupulí kosí jednoho zmetka po druhým a hází ostré pohledy, kterými by mohl kácet sekvojové lesy. Jen absence scénáře a fakt, že i Dwayne je půlku času transformován do pouhého digitálního dvojníka, který se vznáší někde před zeleným plátnem, i jeho fenomenální charisma vlastní sráží celkem dolů a nechává ho vyvanout ve vyšeptalé bídě.

Vzhledem k tomu, že se nikdo neobtěžoval moc řešit scénář, pak i přemíra motivů a nadpřirozených aspektů, jako že se vše odehrává ve fiktivním městě, které okupuje zvláštní žoldácká armáda, která hledá starobylé kouzelnické artefakty, působí trochu směšně. A to nezachrání ani fakt, že film se přiznaně nebere vážně, a že vše odráží už komiksovou adaptaci. Film dokonce z mytologie ubral, protože v komiksech Adam Khandaqu v minulosti vládne a jeho historie je složitější, ale snímek se touhle cestou nevydal a origin Teth Adama trochu zkrátil.

Jak jsem psal na začátek, neubírám filmu jeho potenciál fungovat jako oddechová jednohubka a věřím, že i takhle se najde dost fanoušků, kteří film ocení. Já k nim ale nepatřím. Docela mě vytáčely i další drobnosti, třeba jako otravný dětský sidekick Amon nebo i fakt, že jsem se celou dobu nemohl ubránit dojmu, že Black Adam by si s Hawkmanem v klidu vytřel svojí starobylou sedinku. Na druhou stranu Hawkman a i Dr. Fate v podání Pierce Brosnana celkem ušli. U dřívějšího Bonda mi ani nevadila jistá přemíra patetičnosti, kterou jeho postava oplývala, Pierce zvládl roli na jedničku.

Nicméně pár světlých momentů nevyváží zbytek filmu, který doslova není zase ničím jiným, než v temných záběrech se potácejícím pokusem o rádoby drsnější zábavu pro všechny. Čekal jsem víc než generickou digifrašku, u které všichni tvůrci doufali, že to zachrání Rockovo charisma.

4/10

Hodnocení

Podprůměrný digibordel, který vyloženě neuráží a to je to nejpozitivnější, co o tomhle filmu dokážu napsat.