Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Prokletí bílého rytíře – Sean Murphy

Batman, ale vlastně i Bruce Wayne se dále vypořádává s následky událostí, které se staly, když Joker prožil příčetné řádění v Bílém rytířovi a jako Jack Napier vytáhl do boje proti korupci. Nutno podotknout, že spravedlivému, nicméně poukázal na to, že Batman je součástí problému. Pokud jste tento komiks nečetli, určitě silně doporučuji ho před Prokletím přečíst. Jde o přímé pokračování a znalost předchozího dění by vám skutečně chyběla.

Nicméně Jokerova civilní a v pravdě vlastně pozitivní alternativní osobnost Jack Napier je pryč. Joker je zpět a za své zločiny pyká v Arkhamu. Člověk se ale musí ptát, jestli má vůbec cenu ho tam zavírat, když všichni ví, že ho tamní zdi stejně neudrží. Po svém útěku princ zločinu rozjíždí nový plán a konflikt mezi ním a Batmanem povznese vskutku na novou úroveň.

S plamenným mečem v ruce, s historickou křivdou, ale díky tzv. elitám také s velkými prostředky přichází stanout proti Batmanovi Azrael. Nejtemnější rytíř, který kosí i Batmanovy odvěké nepřátele a přetváří Gotham k obrazu svému. Mezi Batmanem a jeho spojenci, ať už jde o Gordona, Batgirl, Robina, vznikla propast a jakási nedůvěra. I to napomáhá tomu, že se hrdinové nejsou schopní pořádně zkonsolidovat a boj proti tomuhle fanatickému bojovníkovi obrátit na svou stranu. Což má pro ně v mnoha ohledech fatální následky.

Scénárista Sean Murphy se nebojí v příběhu tnout do živého a dramatickými událostmi nutí čtenáře čelit zvratům, které překvapí i ty otrlejší. Na stránkách komiksu se dějí skutečně nebezpečné události, které mají dopad. Nejde zde o řinčení zbraní, aby se zvýšil čtenářův tep, tady skutečně teče krev a svět kolem Batmana nebude už nikdy jako dřív. Aby netopýr zvítězil, musí v sobě najít mnohem víc než jen fyzickou převahu, musí změnit sám sebe.

Tím spíše, že je nucen čelit šokující pravdě o historii jeho hrdiny. Joker si tento vtip schovává a napíná s ním samotného Batmana, ale i když pointa nepřekvapí, přesto má silný dopad. Prokletí bílého rytíře je stejně jako jeho předchůdce v mnoha ohledech originální, v některých ale zase přináší tuctové komiksové propriety. I když si pohrává s batmanovským mýtem, souboj s Azraelem v podstatě nijak nevybočuje a Azrael je takový ten klasický cool záporák z komiksů. Ale musí se mu nechat charisma.

Čím komiks ale vyniká je kresba. Ilustrace zaujme především svou prací s barevným spektrem, za čímž stojí zrovna Matt Hollingsworth, jinak si knihu ilustroval sám Sean Murphy. Ale právě barvy dodávají ději ty správné tóny, ze kterých na čtenáře padne ta správná melancholie a tíže, kterou chce i příběh sdělit.

Potěší i bonus v podobě krátkého příběhu navíc, který se věnuje Viktoru Friesovi, který je pro fanoušky Batmana známější jako Mr. Freeze. Novela má všechny propriety, které komiksového fandu potěší. Nacisty, dramatický příběh i návaznost na titulního hrdinu, kterému se věnuje zbytek knihy a je perfektním soustem na závěr hodné silného svazku. Až na drobnosti je Prokletí bílého rytíře další trefou od DC Black Labelu.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

9/10

Hodnocení

Nadprůměrný komiks, který pohltí každého netopýřího fanouška. Silně doporučuji nečíst bez znalosti událostí popsaných v komiksu Bílý rytíř.