Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Chibi Usagi – Útok breberek čiperek – Stan Sakai, Julie Sakai

“Opravdu chceš toho nového Usagiho? Vždyť je to pro děti, ne?” zeptal se mě nevěřícně můj kolega Libo-Wan, když jsem projevil touhu objednat si nový komiks o králičím roninovi. „Že váháš. Napsal to Stan Sakai a vypadá to jako Klofáč a Tlamáč ze Čtyřlístku, ty jsem vždycky miloval. To bude největší pecka!“ odvětil jsem pohotově. Přesto mi na mysl vytanuly chvilkové pochybnosti, zda bude komiks Chibi Usagi s podnázvem Útok breberek čiperek opravdu to pravé ořechové pro někoho, kdo do sebe láduje komiksy o vraždění, smilnění a intrikách po tunách. Nu uvidíme.

Edice Můj první komiks od Nakladatelství Crew, která se snaží k obrázkovým příběhům přivést ty nejmenší čtenář, nám místo superhrdinů tentokrát představí z jiného úhlu bílého hlodavce Usagi Yojimba. Autor Stan Sakai napsal Chibi Usagiho se svojí ženou Julií, která komiksu vdechla život i vizuální podobu. Hlavní hrdinové příběhu Chibi Usagi, Chibi Gen a Chibi Tomoe jednoho dne naleznou při lovu vodních úhořů hliněnou figurku Dogua z japonské prehistorie. Dogua se ale nechová jako každá jiná figurka, promluví a požádá je o pomoc. Ohnivý král Salamander zotročil Doguův lid a bude jen na jeho nových kamarádech, aby je z této šlamastyky dostali. Tak začne jejich chibi dobrodružství.

V Chibi Usagim navštívíme alternativní vesmír světa Usagiho Yojimba, kde místo klasických postav dostaneme jejich roztomilé (chibi) verze. Děj příběhu je opravdu jednoduchý, pochopit by ho mělo i sedmileté dítě (věkové doporučení), ale o to více je milý a zábavný. Kromě legrácek, které vás dokáží i mnohdy nahlas rozesmát, předkládají autoři mladším čtenářům citlivým způsobem (rozuměj, netlačí na pilu) také důležitá témata a poselství jakými jsou síla přátelství, svoboda jedince, spolupráce, nemít prachy, nevadí a podobně. Přestože jsme u Yojimba zvyklí na zabíjení hord nepřátel, zde nic takového nenajdeme. Chibi postavičky mají dřevěné meče a problémy řeší spíše lstí a chytrostí než smrtí oponenta v souboji.

Stan Sakai rád svoje čtenáře vzdělává v otázce japonské kultury a folkloru a i zde máme možnost nahlédnout do tajů Japonska, ať už díky několika slovíčkům v textu nebo popisu zajímavých pojmů. Tentokrát v méně intenzivní verzi, protože mladší čtenář by stránkový elaborát o sladkovodním úhoři asi nepřežil, jakkoliv já bych si ho určitě uvítal. Kromě edukativní části o několika japonských pojmech dostaneme po hlavním příběhu i žertovný workshop o kreslení breberek čiperek, jedno bludiště a také neskutečně vtipnou povídku, kde se Chibi Usagi potká s Usagi Yojimbem. Ve chvíli, kdy Yojimbo nazve svoji alternativní verzi nejohavnější bytostí, kterou kdy viděl, jsem padl do kolen.

Závěrečná povídka je zajímavá i tím, že se zde střetne styl kresby Stana Sakaie v klasických sešitech a s chibi stylem jeho ženy Julie. Ten je od originálu značně odlišný. Poznat se to dá především na postavách, které jsou menší, baculatější, mají větší hlavy oproti zbytku těla a celkově vyvolávají dojem roztomilosti, že byste se si je chtěli hnedka pohladit. Většinu času se usmívají a je na ně radost pohledět. Jsou to hraví kamarádi. I barvy jsou jiné. Nejsou tak ostré a kreslíři používá bledší odstíny. Potěšilo mě také pár narážek na původní díla (když nebudeme brát hlavní postavy) jako výskyt tokageho nebo komiksová bublina, když je někdo omráčen.

Pokud bych se dokázal vžít do svého mladšího já do deseti let, předpokládám, že bych komiks zbožňoval a zařadil ho k mým nejoblíbenějším. Ale i jako třiatřicetiletý člověk jsem si ho nadmíru užil. Pokud chcete své drobotině dopřát kouzelný příběh plný humoru a sympatických postaviček s trochou toho morálního poselství je Chibi Usagi: Útok breberek čiperek to pravé. Zalíbení v něm najdete vy i vaše děti.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

8.5/10

Hodnocení

Příjemné a vtipné čtení o roztomilé verzi Usagi Yojimba.