Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Paper Girls 3 – Brian K. Vaughan

Zatímco u nás vychází třetí díl komiksu Paper Girls, divák streamovací televize Amazon Prime Video má už možnost podívat se na všechny díly seriálové adaptace. Udělat si svoje vlastní Stranger Things bohužel Amazonu nevyšlo a seriál byl po první řadě zrušen. Přestože měl vcelku pozitivní ohlasy jak od kritiky tak od diváků, počet zhlédnutí neodpovídal představám úspěšného seriálu a druhá série nespatří světlo světa. Zamáčknout slzu ale můžeme později, protože my čtenáři obrázkových knih si ještě dopřejeme naše vlastní rozloučení s Paper Girls. Třetí kniha je totiž zároveň i ta poslední a budou se dít velké věci!

Po výletu do minulosti v předchozím díle naše čtyři hlavní hrdinky navštíví budoucnost. Při prozkoumávání futuristického světa potkávají staré i nové tváře a konečně se střetnou i se záhadným Veleotcem. Kroky všech protagonistů příběhu vedou do finále, kde půjde nejenom o osud celého světa, ale neméně důležitě také o budoucí život naší čtveřice. Čím více se totiž děvčata blíží k odhalení pravdy, která stojí za cestování časem a vším, co se jim v poslední době dělo, tím více se obnažuje krutá realita. Vypadá to, že tok času se nedá změnit, minulost i budoucnost jsou pevně dány a čtveřice děvčat je celou dobu součástí předem dané partie s jasným výsledkem.

Na začátku komiksu by se určitě hodilo krátké opáčko (u takhle zamotaného komiksu by to měla být povinnost), protože mi chvíli trvalo, než jsem si vzpomněl na všechny jména a události s nimi spojené. Naštěstí do sebe po chvíli zmatku ozubená kolečka zapadla a já se mohl nechat unášet další bláznivou jízdou, kterou si pro nás autoři připravili. První sešit se celý odehrává v nádherném světě budoucnosti plném neonů, zářivek, létajících aut a laserů. Kdo si myslel, že Cleveland roku 2171 bude nuda, nemohl se mýlit víc. Ve druhé části se dívky rozdělí a každá navštíví odlišný čas, natolik rozdílný a s jinými postavami, že bylo těžké si vybrat, který mě zaujal víc. 

Všechny cesty děvčat z různých časů vedou do grandiózního finále, kde se rozpletou všechny zamotané děje a zodpoví všechny otázky, které naše hlavinky po všechny tři díly trápily. Klobouk dolů před autory, že se jim tenhle cirkus podařilo dotáhnout do pochopitelného a uspokojivého konce a vše náležitě vysvětlit. Já mám sice raději happyendy, ale i tohle hořkosladké zakončení mělo něco do sebe a nebudu popírat, že i slzička ukápla. Nutno dodat, že by šílené dobrodružství bylo poloviční bez zábavných hlavních představitelek a jejich vzájemné chemie. Děvčata vám přirostou k srdci, a jejich osud vám nebude lhostejný. Sice tedy nevypadají ani se nechovají na dvanáct let, jak bylo avizováno, ale to je maličkost, kterou se dá autorům odpustit.

Co se týče vizuální stránky, tak kromě skvělého osmdesátkového feelingu a podmanivých, zářivě pastelových barev musím vyzdvihnout pasáž, kdy každá dívka byla v jiném čase a souběžně se odehrává jejich příběh. Každá dívka má jeden dlouhý černě rámovaný panel, který vede přes obě stránky a čtyři různé děje plynou naráz až do epického finálního výbuchu ve všech čas. Kdybych si měl zapamatovat jednu část této trilogie, tak to bude tato. Vypadalo to opravdu nádherně!

Série Paper Girls nám skončila a nabídla nám parádní mix žánrů zkombinovaný s tématikou cestování časem, krásným vizuálem, sympatickými postavami a originálními nápady a postupy. Kdybych měl doporučit, jak komiks číst, tak si určitě nedávat mezi díly moc dlouhé časové pauzy, protože pak stejně jako já nebudete na začátku moc tušit, co se děje. To vlastně mnohdy nebudete vědět ani tak, ale rozhodně si užijete každou vteřinu, strávenou s Paper Girls. Tak moc vás komiks pohltí. Vřele doporučuji všechny tři díly. A nejlépe najednou.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

9/10

Hodnocení

Epické zakončení jednoho velkého blázince.