Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Trojka – Kieron Gillen

Díky komiksu 300: Bitva u Thermopyl od Franka Millera a jeho následné filmové adaptaci dnes každé malé dítě ví, že Sparta byla starověká řecká obec plná chrabrých a úctyhodných mužů a žen. Tak moc chrabrých a úctyhodných, že se dokázali obětovat pro svůj národ a my bychom si z nich měli všichni vzít příklad. Co když jsme ale byli všichni podvedeni? Co když nám ukázali jen tu hezkou část a ta temná, ošklivá pro nás byla skryta? Co když byla Sparta plná nelítostných otrokářů, pod jejichž bičem heilótský muž žil? Na tyto otázky nám odpoví grafická novela Trojka, kterou vydalo jako nakladatelství Mighty Boys!

Příběh Trojky nás zavede do Lakónie v Řecku, kde se tři Heilóti, otroci patřící ke skupině nesvobodných obyvatel městského státu Sparta, nedobrovolně rozhodnou, že už se nadále nenechají ponižovat svými pány, zabijí je a utečou. Vzpoura nevolníků samozřejmě nezůstane bez odezvy a efoři, spartští úředníci, vyšlou jednoho ze svých králů po jejich stopách. Tři sta Sparťanů se vydá na cestu odplaty, protože nemyslitelnější věc, než Heilót vraždící spořádaného občana, je Heilót, který by unikl trestu. Ve své vlastní verzi bitvy u Thermopyl se po 116 letech Sparta dočká nového boje, kdy tentokrát 300 po odplatě lačných Sparťanů pronásleduje trojici nevolníků.

Autor komiksu Trojka Kieron Gillen zkoumá Spartu a její kulturu pořádně do hloubky a historicky přesnějším pohledem ukazuje její odvrácenou tvář a odlišný způsob života, který tento slavný národ nakonec odsoudil k zániku. Přestože je příběh Trojky smyšlený, v ostatních ohledech je realističtější než Millerův příběh třístovky, který Gillen otáčí o 180 stupňů. Z hrdých bojovníků Sparty se tak stávají povýšení tyrani na straně zla, kteří utlačují a násilím ovládají jednu skupinu obyvatel, zatímco trojice Heilótů zaujímá rolik, jakou měli Sparťané v třístovce, a bojuje předem prohraný boj za svoji svobodu.

Trojka funguje jako unikátní sonda do života Sparťanů, která nám je podána tou nejzábavnější formou. A to skvěle napsaným příběhem o pomstě a svobodě, který autor zručně prokládá populárně naučnými střípky v podobě pouček o historii Sparty, jejich zvycích a politice. Kdo by se totiž nechtěl vzdělávat a u toho sledovat sparťanské politikaření, napínavý příběh o odvaze a vymanění se z pout, jehož vyprávění postupně nabírá na síle a vrcholí v kulervoucím finále s nešťastným i šťastným koncem? Jestli někdo takový existuje, tak ať po Heilótovi hodí kamenem (tenhle vtip pochopíte až po přečtení).

Komu by zajímavé informace obsažené v příběhu nestačily, tak Trojka je přímo napěchována bonusy a dodatky o historii Sparty. Kromě Kieronovy předmluvy pro české čtenáře, časové osy, různých poznámek a nepublikovaných ilustrací a kreseb je přítomen také několikastránkový rozhovor autora s odborníkem na slovo vzatým Stephenem Hodkinsonem, který Spartu studoval už od roku 1973. Myslíte, že to Mighty Boys stačilo ke spokojenosti? Byli byste naivní, kdyby ano! Na závěr ještě přidali doprovodný text od Hodkinsona přímo pro české čtenáře a pojednání o českých zdrojích o Spartě od Doktora Pavla Nývlta z Filozofického ústavu AV ČR.

Pevná vazba s nádherným obalem komiksu Trojka sluší a kresba uvnitř za ní nezaostává. Dominuje především v dynamických bojích, kde krev stříká všude okolo a utrpení účastníků je hmatatelné. A to i díky realistické mimice. Použitá paleta barev v komiksu vyniká především v osvětlených interiérech. Ve tmě a v deštivých částech zase působí správně temně. Zaujaly mě i občasné tečkované části, které bývají vidět zpravidla u starších komiksů. Jen jejich smysl a rozvržení jsem úplně nepochopil. Ale ničemu to nevadilo.

Ač mi nepřišlo zahájení bitky a vzbouření se díky alkoholu na začátku příběhu zrovna věrohodné, zbytek komiksu Trojka byl dokonalý. Přímočarý příběh s působivou kresbou o pomstě okořeněný pořádnou dávkou doplňujících informací o sparťanské éře a s pár odbočkami do minulosti, se četl jedna radost. Až jsem si na konci zasteskl, že už je konec. Přestože mě bonusy v komiksech většinou moc nezajímají, tak tyhle doporučuji všemi deseti. Určitě si na ně udělejte čas. Komiks díky nim dostává další rozměr.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ MIGHTY BOYS COMICS

10/10

Hodnocení

Výborný komiks po všech stránkách, ať už se jedná o kresbu, příběh, bonusy, zpracování i třeba fakt, že má kniha pevnou vazbu a mojí oblíbenou stuhovou záložku.