Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Nejtemnější noc – Geoff Johns

Edice Legendy DC se soustředila zejména na Batmana. Logicky. Je to přeci jen nejcennější artikl a nejvyhledávanější hrdina z jejich stáje. Už dříve ale překvapila vskutku osobním příběhem Krize identity, kde jsme se podívali na odvrácenou stranu superhrdinství, a nyní přináší komiksový příběh Nejtemnější noc, který nám umožní zevrubně poznat sbory Green Lanternů. A nejen je.

Nitky příběhu se opatrně rozbíhají právě už od dění v Krizi identity a k událostem v tomto komiksu se vrací. Těžiště vyprávění ale leží ve víru podivných událostí, kdy začínají z mrtvých vstávat jak hrdinové, tak zločinci s cílem zničit veškeré světlo nejen na Zemi, ale po celém vesmíru. Tzv. Black Lanterni vstávají díky schopnostem Black Handa. Mezi těmito zombíky najdeme oživlé padlé jako např. Aquamana Arthura Curryho, a protiútok proti této síle povede Hal Jordan, který už jednou smrt porazil.

Zatímco se šiky mrtvých dál rozpínají, požírají další hrdiny a svázáni temnotou tito nebezpeční protivníci útočí na zbylé obránce, Hal se postaví do čela sborů reprezentující různá emoční spektra. Jako vztek, chamtivost, lásku, naději. A musí všechny sjednotit do protiútoku a dokázat tak všem, že je největším z lanternů. Podaří se mu na Zemi vybojovat tuto bitvu o osud vesmíru?

Největším plusem komiksu je, že se věnuje Green Lanternovi. V Čechách v překladovém komiksu trochu opomíjenému hrdinovi. Oklikou se vracím k prvnímu odstavci, kdy, i přestože mám Batmana rád, si tohohle výběru cením o to víc. Zdali se to CRWI vyplatí z hlediska tržeb, si už tak jistý nejsem. Však oni vědí, proč vydávají nejčastěji  Batmana.

Navíc jde o vskutku epický event, který zapojil obrovské množství postav jak na straně dobra, tak na straně zla. Nejtemnější noc je vyvrcholením mnoha sešitů před tím, nejen zmíněné Krize identity, a ovlivňuje spoustu dalších, co vyšli poté, ale není třeba mít takříkajíc načteno. Sice vám můžou některé reference uniknout, ale komiks určitě obstojí i sám o sobě.

Jak z jeho názvu vyplývá, připravte se na temné čtení. Nejen z hlediska kresby, i když ilustrátor Ivan Reis černou barvou nešetří, ale i z hlediska vyprávění. Příběh je plný beznaděje, smrti, situace vypadá bezútěšně, a zdá se, že tohle nemůže tentokrát dobře dopadnout. Hrdinové propadají do marasmu negativních emocí a vy se na dno ponoříte s nimi.

Jestli lze tomuhle eventu něco vytknout, tak věc, která potká mnoho podobných eventů. V přehršli postav, přičemž Flash je třeba v komiksu dokonce několikrát, se čtenář možná trochu ztrácí. I tak jde ale o povedenou pláštěnkovou záležitost, ze které je znát, že Geoff Johns zkrátka umí.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

8/10

Hodnocení

Temný event plný beznaděje potěší každého čtenáře, který má rád superhrdinské komiksy. I přes občasnou menší přehlednost jde o povedenou záležitost.