Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Raven – Kami Garcia

Po Meře, Catwoman, Wonder Woman a Harley Quinn přichází Nakladatelství CREW s novým příběhem z edice young adult grafických románů z DC stáje. Tentokrát si nakladatelství vybralo pro mnohé čtenáře vcelku neznámou postavu Raven ze superhrdinského týmu Mladých Titánů. Nepolíben komiksy ani seriály se moje znalosti o Mladých Titánech dají smrsknout na informaci, že v jejich tým je Dick Grayson aka Batmanův první Robin. To mě stavělo do skvělé pozice, kdy jsem mohl komiks zhodnotit bez zbytečných srovnávání s díly let minulých a nové pojetí Raven od scénáristky Kami Garcia a kreslíře Gabriela Picola si užít jako nepopsaný list.

Každý správný superhrdina potřebuje na začátek svého příběhu tragickou událost a ne jinak tomu je i tady. Sedmnáctiletá dívka Raven se stane účastnicí dopravní nehody, při které zemře její adoptivní maminka a ona ztratí částečně paměť. Raven si pamatuje každodenní události, třeba jak uvařit těstoviny nebo vyřešit matematickou rovnici. Kdo je ale ona sama, kdo byla její matka nebo jaká je třeba její oblíbená čokoládová tyčinky, na to si nevzpomíná. Raven se po zotavení z nehody přestěhuje do New Orleans ke své nové adoptivní rodině a zde začne navštěvovat střední školu. Začíná se sbližovat s novými přáteli, ale zastřená minulost ji dožene a kromě temnoty, jež ji pronásleduje, se u ní začínají projevovat i určité schopnosti, které přímo i nepřímo ovlivňují její okolí.

Zatímco v komiksu ze stejné edice Harley Quinn – Utržená ze řetězů se důkladně řešila a popisovala aktuální témata jako je LGBTQ+ komunita, feminismus, aktivismus, sociální spravedlnost, boj proti korporátu a tvořila důležitou část příběhu, v Raven se o pár společenských problémů jen tak štrejchne, aby se neřeklo. Smrt maminky na Raven nijak nepůsobí, protože si ji nepamatuje. Adopce a zvykání si na novou rodinu proběhne v podstatě okamžitě bez žádných nesnází. Šikana spolužačky není nijak vyřešena. Gay pár se v příběhu mihne a nic dalšího se s nimi neděje, takže jde o zbytečnou samoúčelnost. Nakonec zbyde jen problém nové lásky a to, že si Raven nic nepamatuje (kdo by na to zapomněl, tak to říká každou chvíli). A se ztrátou paměti se zrovna moc lidí ztotožnit nemůže. Čekal jsem nějaké poučení nebo ponaučení, ale nedočkal jsem se ho.

Ani příběh nenabízí nic převratného. Jedná se o obyčejnou středoškolskou romanťárnu, do které se narvala všemožná klišé a aby to přece jen bylo trochu zajímavé, tak se okořenila spoustou eza a nadpřirozena s voodoo. Určitě se z toho dalo vymáčknout víc. Kami Garcia měla v podstatě neomezené možnosti, jak s postavou i příběhem naložit a vybrala si to nejnudnější, co mohla. Velká škoda.

V komiksu asi dvakrát zazní, že je Raven empat, tedy člověk, který cítí emoce ostatních. Ve skutečnosti za celý komiks ani jednou emoce ostatních nepozná a místo toho slyší jejich myšlenky a v některých situacích je může pomocí mysli i trochu ovládat. To je podstatný rozdíl a Kami Garcia by si měla dát opáčko superhrdinských schopností. Větší problém je ale fakt, že Raven nemá jako postava skoro žádný vývoj a nejde se u ní více do hloubky. Autorka z ní udělala nezajímavý archetyp zamilovaného teenagera, který jsme mohli vidět už tisíckrát. Za celý komiks si k ní nevytvoříte ani náznak nějakého vztahu nebo sympatií a to samé se děje i u ostatních postav.

Kresba je ve výsledku to jediné, co mohu doopravdy pochválit. Pro Gabriela Picola, který scénář Kami Garcia přivedl k životu, byla Raven první pořádná komiksová práce a svého úkolu se zhostil s grácií. Už jen díky krásným deskám, chcete komiks otevřít a dozvědět se Raven víc. Pro samotnou ilustraci komiksu používá kreslíř jenom černou, bílou a různé odstíny šedi, ke kterým přidal Raveniny fialové vlasy a občas i další barvy pro zdůraznění a vyniknutí některých věcí. Paleta použitých barev k sobě sedne a vypadá moc pěkně. Kresba je přehledná a mimika postav uvěřitelná a nepřepálená.

Moje první zkušenost Raven neopadla úplně podle mých představ. Jako třiatřicetiletý muž nejsem cílovka pro young adult literaturu, ale to samé jsem si říkal už u zmiňované Harley Quinn a její příběh byl svěží, originální, vtipný a v neposlední řadě měl i parádní hlavní postavu. U komiksu Mladí Titáni: Raven jsem bohužel nedostal nic z toho. Mladí Titáni mají mít celkem čtyři díly a další by měl být o Beast Boyovi. Nejsem si ale moc jistý, že bych si to chtěl přečíst.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

4/10

Hodnocení

Nemastný neslaný cajdák, který ale hezky vypadá.