Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TOP 10: Moudré a vtipné citáty ze Zaklínače podle Honzíka Křepelky

Andrzej Sapkowski je továrna na citáty a tlačí je ze sebe rychlostí krutého severního větru. Klidně by se mohla udělat topka stovky nejlepších citátů z jeho pera a stále by bylo z čeho vybírat. Někdo by mohl namítnout, že ty nejlepší jsem nevybral, ale mám tam všechny svoje oblíbené i ty, co ve mě po přečtení nejvíce rezonovaly, ať už vtipem nebo svojí moudrostí, takže nasrat. A tady tedy jsou:

1. Milo Vanderback, Paní jezera

“Sešij červené s červeným, žluté se žlutým, bílé s bílým. Určitě to bude v pořádku.”

Skvělá rada pro všechny začínající chirurgy, kteří se ocitnou ve vojenském lazaretu v průběhu nějaké bitvy, kdy nebude čas na jemnou prácičku. Milo Vanderback zvaný Rusty by mohl vyprávět. Ač je výrok přisuzován právě jemu, proslavila ho až medička a později profesorka Shani, která tuto radu opakovala na svých přednáškách na univerzitě. Málokdo si všiml, že vždy po vyhlášení této poučky si paní profesorka nenápadně utírá oči. Málokdo. Jedna z těch pasáží, která vás zaručeně rozpláče.

2. Jurga, Meč osudu

“Inu, hanebný svět nás obklopuje, je všude kolem nás. Ale to přece není důvod, abychom byli ještě hanebnější…”

Ikdyž nám život bude házet klacky pod nohy sebevíc, neospravedlňuje nás to k tomu, abychom se k ostatním také chovali zle. Dobro nám chybí, to potřebujeme, jak pravil moudrý kupec Jurga. Zlo plodí zlo a s dobrem je to nemlich to samé.

3. Percival Schuttenbach, Křest ohněm

“Kapusta a lejna chodí v páru. Jedno tlačí druhé. Perpetuum mobile.”

Klasické a nejlepší přísloví o vyměšování, kterých má Sapkowski v zásobě tunu. O pravosti jeho tvrzení jsem se přesvědčil nedávno na dovolené ve Vysokých Tatrách na Slovensku, když jsem si dal na večeři tradiční halušky s bryndzou, slaninou a kyselou kapustou a zapil to vychlazeným ležákem. Šlo to hned.

4. Rozpustilá písnička, Čas opovržení

“Čarodějku na procházce v háji uštkly zmije, všichni hadi pochcípali, ale vědma žije.”

Slavná rozpustilá písnička o čarodějkách, která všechny nabádá, abyste se mocným vědmám vyhnuli nejlépe kilometrovou oklikou. To se samozřejmě netýká našeho milovaného Geralta, jehož osud je víceméně vázán na to, kolik čarodějek s ním vyjebe a stejnou měrou, kolik jich vyjebe zase on. Vy si na ně ale dejte pozor! Jakmile se dostanete do osidel krásy, šarmu, inteligence a umění lásky na jednorožci čarodějek, už je pozdě na to si říct, že prý jebat nebudeš, jak zní opak slavné věty sylvána Torqueho.

5. Sheldon Skaggs, Krev elfů

“Každý šermíř na hovno, když nepřátel nerovno.”

Pokud vám v krvi nekolují elixíry, jedy a mutageny a po právu vás nenazývají řezníkem z Blavikenu, pravděpodobně v boji proti přesile skončíte s kudlou v podpaží a nepomůžou vám žádné parády ani půlobraty. Když ale budete mít ale štěstí, možná přežijete a zůstane vám po boji i krásná jizva, kterou se můžete chlubit. Protože víte, co se říká: “Rytíř bez jizvy je kokot a ne hrdina.”

6. Sh´eenaz, Meč osudu

“Občas se musíš trošku obětovat.”

Trochu se obětovat, jedna z nejkrásnějších a nejsmutnější povídek od mistra Sapkowského. Kdo miluje, ten se dokáže obětovat. Láska, to není jen brát, je třeba se také něčeho vzdát. Čtenář by mohl namítnout, že finální obětování v podobě milostného aktu se sličnou bardkou a trubadúrou Essi Daven zvanou Očko nebyla od Geralta zrovna ta největší oběť, přesto tento čin neubírá hloubku myšlenky ani o kousek. Povídka Trošku se obětovat také řeší otázku, jestli Yen nebo Triss. Dycky Essi!

7. Nápis na stěně špejcharu, Paní jezera

“Milujte se, neválčete… A serte pravidelně každé ráno.”

Důležité a v dnešní době bohužel stále aktuální poselství. Milování je super, válčení je na hovno a o pravidelné ranní stolici se netřeba zmiňovat. Každý ví, že pořádně se vykadit je lepší než deset lékařů. Amber Heard by mohla povídat.

8. Zoltan Chivay, Křest ohněm

“Ať chcípnú všeci zkurvysyni!”

Jak hlásí starobylé trpaslickými runami vyryté strašlivé trpaslické zaklínadlo na sihillu Zoltana Chivaye. Jeden klasik z jiného světa elfů a hobitů nabádá, že nemáme soudit, kdo má zemřít a kdo ne. Další z našich luhů a hájů zase, že z hlediska vyššího principu mravního není vražda zkurvysyna zločinem. A čert, aby se v tom vyznal. Genialitu a vtipnost rytiny na meči ale Sapkowskému upřít nemůžeme, tím spíš, že každý čekal, že na sihillu bude něco zvukomalebného, distingovaného a nejlépe ještě ve verších.

9. Geralt z Rivie, Poslední přání

„Zlo je zlo, Stregobore. Menší, větší, střední, všechno jedno, proporce jsou relativní, hranice nejasné. Nejsem zbožný poustevník, nečinil jsem v životě jen dobro. Mám-li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec…”

Nejslavnější a nejcitovanější z mouder Andrzeje Sapkowského, o kterém by se dalo debatovat hodiny. Tady na to tolik času nemám, tak jen v rychlosti. Když se dostaneme do situace, kdy budeme muset volit mezi dvěma zly, vždy bychom se měli pokusit najít novou cestu na rozřešení celé situace. Nebýt líní a alespoň se o to pokusit. Samozřejmě když ale neexistuje žádný jiný způsob vyřešení a vyzkoušeli jsme opravdu všechny možnosti, menší zlo je vždy to lepší, ať si Řezník z Blavikenu tvrdí cokoliv. Snad se v našich životech budeme muset rozhodovat nad menším zlem co nejméně.

10. Esterad Thyssen, Věž vlaštovky

“Mít milion a nemít milion, to jsou dohromady dva miliony.”

Půjčovat někomu prachy je vždycky voser, protože nikdy nemáte jistotu, že vám je ten dotyčný vrátí. Prorok Lebeda praví, že nejlepší je to zařídit tak, aby ty prachy půjčil někdo jiný než vy. Když ale nemáte to štěstí a nikoho neseženete za vás, existuje alespoň útěcha v podobě poučky o vlastnění a nevlastnění určité sumy peněz, která v člověku vyvolá dojem, že si od vás půjčuje vlastně o hodně víc a měl by si toho vážit. A nejlépe to co nejdřív vrátit!

Bonus

“Ne.”

Odpověď Andrzeje Sapkowskiho na dotaz, zda by chtěl procenta z prodaných zaklínačských her… Možná to tak nebylo, ale určitě jsme blízko.

_____________________________________________________________

Vyčerpala vás tahle topka, zvedněte si náladu nákupem trika s motivem witcherpaného videoherního Geralta 😉 Klikněte na obrázek níže nebo >>NAKUPUJTE ZDE<<