Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Star Wars – Smrt naděje – Ztrestání Shu-Torunu

Velkolepá sága pokračuje. Star Wars komiks Smrt naděje a Ztrestání Shu-Torunu dále rozvíjí příběh odhodlaných rebelů, v čele s Leiou, Henem a Lukem, a jejich spojenectví s královnou Trios ze Shu-Torunu. I díky ní má odboj znovu naději, protože načerpal síly, doplnil flotily a zdá se, že je ve válce proti galaktickému Impériu konečně konkurenceschopný. Alespoň to si vedení odboje myslelo, než se ukázalo, že v jejich řadách číhá zrada. Vader tak může na chloubu rebelů zaútočit a ztrestat zpupné rebely jednou provždy. Podaří se mu tuhle hrozbu pro Impérium jednou provždy vyřešit?

Komiksy opět vstupují do vakua, které vzniklo mezi epizodami IV a V a každému, kdo si říkal, co se asi mezi filmy dělo, ukazuje, že se odbojáři skutečně nenudili. Naopak. Fanouškům, kteří měli dojem, že být v permanentní válce s vojenským molochem, neznamená absolvovat pár bitev, dokazuje, že se nemýlili. Hrdinný odboj, než se vzepřel k finálnímu odporu musel čelit mnoha výzvám, včetně této bezvýchodné situaci, kdy to již vypadalo na jeho konec.

Tvůrci jako obvykle, jak bývá u Star Wars komiksu zvykem, přišli s příběhem, který překypuje akcí a napětím. Tentokrát si na své přijdou především ti, kteří si nejvíc umí vychutnat vesmírné bitvy. Opakuji se stejně jako holografická Leia, jejíž jedinou nadějí je Ben Kenobi, ale jestli něco skutečně u těchto komiksů oceňuji, tak je to schopnost kreslířů ztvárnit tuto akci způsobem, že čtenář dokáže tu dynamiku a kinetiku z panelů až cítit.

Navíc tentokrát příběh překvapí svými zvraty, nutnost znalosti předchozího vyprávění linie s Vaderem a událostí kolem Shu-Torunu nutná. Ale jak už naznačuje synopse, řady rebelů ohrožuje hrozba zevnitř a já se začetl a nestačil se divit, jak se to podařilo vypointovat. Skutečně jsem cítil vztek, a i když se to dalo tušit, já předchozí dění asi tolik neanalyzoval a zůstal překvapený.

Stejně tak mě překvapilo, kolik emocí ve mně některé pasáže vzbudily. Zejména v druhém příběhu, kdy rebelové osnují svou pomstu. Partyzánský příběh byl plný pochopitelného jednání ze strany různých aktérů, kteří sledovali vlastní cíle, která dodala jinak jednodušeji vystavěnému příběhu docela šťávu. Takže i když se opakuje vzorec, kdy se hlavní postavy, potažmo rebelové, dostanou do svízele, a i když jsou šance na zvrat, záchranu, na úspěšné dokončení mise mizivé, tak se to za přispění tria Luke, Han a Leia vždy povede, stejně mi přijde, že to má pořád drajv. I díky zajímavým vedlejším postavám, jejichž chování, rozhodnutí dokážou zaujmout, zaskočit i se čtenáře dotknout.

Smrt naděje a Ztrestání Shu-Torunu spolu s jedním krátkým příběhem na začátku svazku opět dostály mým očekáváním. Adrenalinové čtení se sice nevyvarovalo některým klišé, ale jde vskutku o komiks, který musí každého fanouška Star Wars těšit. A vlastně je až fascinující, do jakého napětí vás čtení dostane, i když vlastně víte, že minimálně s hlavními aktéry to nemůže skončit špatně.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ ALBATROS MEDIA

9/10

Hodnocení

Možná trochu opakující se příběhové schéma, ale setsakra napínavě odvyprávěno.