Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Star Wars – Doktorka Aphra a enormní zisk – Já pán, ty pán

Doktorka Chelli Lona Aphra je takový Indiana Jones v sukních. Dobrodružná archeoložka má skutečně obsesivní slabost pro starodávné a mocné artefakty, narozdíl od dobrodruha v klobouku má také ale hodně ráda peníze a umírá kolem ní spousta lidí. Přesto se z ní stal jeden z nejoblíbenějších charakterů komiksového Star Wars světa. Dočká se třeba někdy aspoň svého seriálu?

Aphra má ve svém držení prastarý krystal, které obsahuje vědomí mrtvého Jedie, a který se rozhodně pořádně zpeněžit. Sezve na jedno místo Hutty, jiné nekalé náruživé sběratelé, ale i zástupce z její alma mater a rozhodne se uspořádat velkolepou dražbu. Může se něco pokazit? Ale jistě, když se vám na jednom místě sejde takováhle sebranka a na konec dorazí i sám Lord Vader, je o zábavu postaráno. Nejen pro Aphru a její dva vražedné souputníky – droidy BT-1 a Nuláka, ale také pro čtenáře, který si užije vskutku akční počtení.

Navíc bude moc nahlédnout do minulosti Černého Krrsantana, oblíbeného wookieského nájemného lovce. Ten Aphře kryje záda, nebo spíše si ji hlídá, protože mu dluží prachy, a velká část příběhu se věnuje vyprávění o tom, jak se z něj stal tak nelítostný tvor. A jde vskutku o zajímavý a velice chytře vymyšlený origin, který nejenže zaujme, ale také dostatečně vysvětlí jeho divokou náturu. Tvůrcům určitě patří minimálně uznalé pokývnutí, že se jim to podařilo do scénáře tak přirozeně zapracovat.

Druhý příběh by se dal shrnout úslovím, s čím kdo zachází, s tím také schází. Aphřin vztah s chladnokrevným Nulákem nebyl zrovna harmonický, a vynucené poslouchání jejích rozkazů  tento šílený droid nesl nelibě. Proto, když se mu podařilo těchto ”okovů” zbavit, ba co víc, získat nad Aphrou převahu, svou roli pána si užívá. Aphra zase bude muset kvůli jeho rozmarům a tužbám využít veškeré své nadání, aby proniklo do tajného imperiálního zařízení tzv. tajné Tarkinovy iniciativy.

I tady se může čtenář těšit na adrenalinem prodchnutý čtenářský zážitek. Tady jsou komiksové Star Wars nejpevnější v kramflecích. Jestli si něco můžu v celé sérii vynachválit, tak jak mají scénáristé a kreslíři cit pro dynamiku a akci. Ať jde o šermování mečem, přestřelku blastery nebo vesmírné bitvy, skoro bez výjimek si je užívám. Navíc, když se podaří do příběhu propašovat umně nějaké šikovné rozšiřování kánonu, má u mě komiks vyhráno.

Zde kromě již zmíněného představení minulosti černého Krssantana dostaneme možnost nahlédnout do imperiální kuchyně a Tarkinovy zvrácené mysli, která skrývala v hlubinách Galaxie mnohá tajemství a zde se podíváme na jedno z nich.

Tenhle svazek navíc nabídne přehlídku těch lepších a zajímavých postav. Však Aphra a její souputníci i soupeři v jednom, droidi BT-1, Nulák i Krrsantan patří k tomu nejlepšímu, co se ve Star Wars komiksech objevuje. Divoký wookie si navíc už odbyl premiéru na televizní obrazovce a svou otázku z úvodu jsem myslel vážně. Aphra má sílu na to utáhnout také nějakou svoji minisérii. Navíc má výhodu, příběhy, ve kterých vystupuje jsou vlastně připravené ke zfilmování. Díky kvalitě komiksů jde de facto o hotové scénáře včetně storyboardů.

Jinými slovy po slabším díle s Kylo Renem se mi do rukou dostal zase hvězdnoválečný komiks, který má říz, a který stálo rozhodně za to číst. Tlustší špalek není úplně dokonalý, ale scénáristické zákruty a servírovaný akční nářez mi v tomhle podání sedly.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ ALBATROS MEDIA

9/10

Hodnocení

Aphra opět dokazuje, že patří k zajímavým elementům komiksového Star Wars universa a její příběhy stojí za to.