Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Nikdykde – Neil Gaiman, Mike Carey

Nikdykde. Zvláštní název pro zvláštní knihu, která vznikla jako první sólový román spisovatele Neila Gaimana souběžně s jeho scénářem pro stejnojmennou televizní minisérii od BBC 2. Seriál jsem nikdy neviděl, mám pocit, že se v českých televizích snad ani nikdy nevysílal, ale kniha je moje láska a já se do ní zamiloval na první přečtení. Osm dlouhých let po seriálu a knize trvalo než komiksový spisovatel a scénárista Mike Carey převzal štafetový kolík po Neilu Gaimanovi a vytvořil z jeho díla komiksovou klasiku, kterou nyní Nakladatelství Crew dotisklo ve druhém vydání. A já se mohl znova ponořit do tajuplného a nádherného světa pod městem Londýn.

V příběhu Nikdykde se potkáme s obyčejným chlápkem Richardem, který jednoho krásného dne spatří na ulici ležet zraněnou dívku s poetickým jménem Dvířka. Přes rady své snoubenky se Richard rozhodne polomrtvé dívce pomoci a vezme ji k sobě domů, aby ji ošetřil. Dobrý skutek je po zásluze potrestán a Richard je díky této události vtažen do zvláštního světa Podlondýna, kde žijí svůj život bizarní figurky, ve kterém se snoubí magie s tajemnem a kde se doslova zastavil čas. Richard ale nechce být členem této prazvláštní společnosti, bohužel, jak se jednou staneš součástí Podlondýna, není cesty zpět. Alespoň se to tvrdí. Naštěstí pro Richarda existuje malinkatá naděje, že by se mohl zase stát normálním člověkem a vrátit se zpátky do svého nudného života. A tak se vydá jako nechtěný přítěžek Dvířky a jejích společníků na nejšílenější dobrodružství svého života.

Nikdykde patří do žánru urban fantasy, tedy skupiny literárních děl, kde jsou nadpřirozené prvky, postavy a pojmy umístněné do reálného města, nejčastěji 19. až 21 století. Nikdykde je typický zástupce tohoto žánru a z mého pohledu ten nejlepší. Podlondýn, kouzelné místo stvořené Neilem Gaimanem, patří k nejoriginálnějším a nejpřitažlivějším světům, které můžete ve fantasy literatuře najít. Záhadný svět Podlondýna v sobě skrývá tajná místa a instituce, zvláštní postavičky a řídí se neobvyklými a někdy až nesmyslnými pravidly a zákony. A autorům komiksu Mikeu Careymu a Glennu Fabrymu se naštěstí povedlo celou tajuplnou atmosféru zvláštního podzemního města zachytit dokonale.

Převést román do grafické podoby ve formě komiksu je pro tvůrce vždy těžký oříšek. Přestože pár mých oblíbených scén a pasáží bylo vynecháno nebo nevyvolávaly takový kýžený efekt jako v knižní předloze, základní body a sled příběhu byly zachovány. Tvůrci tedy naservírovali na stříbrném podnose nádherně napsaný příběh, který čtenáře vtáhne do děje od první stránky, a který si rychlé tempo udržuje po celou dobu vyprávění. Nedokážu úplně posoudit, zda bych pochopil a docenil vše, co se odehrává v kreslené adaptaci, kdybych neznal knižní předlohu, takhle jsem si ale Nikdykde užil naplno a mnohdy i zažíval nostalgické pocity z prvního nadšeného čtení knihy, kterou jsem četl před lety.

Když máte skvělý příběh a kouzlo románu zachováno, vše závisí už jen na výtvarné stránce. Každého, kdo četl knižní předlohu, dozajista překvapí vzhled, kteří autoři zvolili u Dvířky. Jako dredatou emo gotičku s obřím výstřihem a tetováním klíčové dírky kolem oka jsem si ji nepředstavoval ani v divokých snech. Po pár stránkách jsem si ale zvykl a teď už si ji nevybavím jinak. To samé se mi stalo i s Markýzem de Carabasem, andělem Islingtonem a dalšími postavami, které mají všechny působivě originální vzhled.

Naproti tomu Richard vypadá přesně tak nudně a obyčejně, jak byl v knize popsán a vytváří skvělý kontrast mezi sebou a obyvateli Podlondýna. Zlosyni Pan Croup a pan Vandemar mají také celkem všední zevnějšek, ale scénu si kradou pokaždé, když se objeví, děs a hrůza z nich přímo sálá. Jinak ilustrace komiksové adaptace přesně vystihla krásu a skrytá nebezpečí celého Podlondýna a je přehledná, detailní, dynamická, s čistými liniemi a určitě stojí za to si ji dopodrobna prohlédnout, aby vám neunikly veškeré vtípky, co do ní autoři schovali.

Ve výsledku se komiksová adaptace Nikdykde povedla, ale doporučuji si před tím určitě přečíst knižní předlohu. Komiks si užijete i bez toho, ale poslouží vám více na pochopení celého Podlondýna a obyvatel v nich. Autoři komiksu si skvěle poradili s příběhem i výtvarnou stránkou, zachytili atmosféru a vdechli život všem tajuplným místům a postavám z krásného podzemí. Skvělá práce!

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

9/10

Hodnocení

Komiksová adaptace se románové předloze sice nevyrovná, přesto se jedná o komiksový nadprůměr a skvělý doplněk pro již přečtenou knihu.