Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

5 + 1 a půl tipů na filmy pro velké nerdy na Disney+

Dne 14. 6. nastal ten den, kdy byl v ČR i na Slovensku zaveden ééééélektrický prouuuud… tedy vlastně bylo spuštěno Disney+. Fandové a nerdi všeho věku najednou mají přístup k bohaté Disneyho knihovně plné Marvelu, Star Wars, Pixaru a podobně. Ale také k překvapivým snímkům, které ocení zejména odrostlejší publikum, které nostalgicky vzpomíná na časy strávené u televize devadesátých let. Tady je 5+1 tip (a jedno pé esko) na nerdské filmy, které najdete na Disney+, a které si užijí zejména ti starší z nás.

Hvězdná pěchota

“Jedinej dobrej brouk je mrtvej brouk.” Sci-fi podle bestselleru Roberta Heinleina se od své předlohy značně odklonilo. Paul Verhoeven přinesl svůj satirický pohled na demagogickou společnost i parodii na velkorozpočtová sci-fi v jednom. Hvězdná pěchota nabízí spektakulární triky, výjimečně povedenou akci a celý arzenál úžasných hlášek. To vše, spolu se snesitelným Casper Van Dienem, dělalo z Hvězdné Pěchoty hvězdu mezi tehdejšími VHS, co jsme mívali ve sbírce.

Tváří v tvář

Akční majstrštyk Johna Woo si pohrává se sci-fi prvky, kdy si v rámci komplikovaného případu musí agent s tváří Johna Travolty prohodit tvář se šíleným zločincem s tváří Nicolase Cage. Dvě dnes vyhasínající hvězdy byly tou dobou na vrcholu a své kreace si užili a pod taktovkou nadaného režiséra z Číny vznikla tehdy skutečně kultovní akční pecka.

Den poté

Disney+ nabízí sice i nejlepší film Emmerichovy kariéry, Den nezávislosti, přesto bychom ale upozornili na apokalyptický sci-fi snímek Den poté. V něm otec (Dennis Quaid) a syn (Jake Gyllenhaal) bojují o přežití v náhlé změně pozemního klimatu. Jde o poctivý dobrodružný spektákl, ve kterém se počasí a matička příroda spikne proti lidstvu. Lidé, aby přežili se nuceně stěhují na jih, a otec a syn musí podniknout strastiplnou cestu plnou nebezpečí, aby oba vyvázli a znovu se setkali. Poctivé béčko áčkových parametrů.

Barbar Conan

Poctivé fantasy, díky které se zrodila hvězda Arnolda Schwarzeneggera. Válečný sirotek Conan dospěje a získá možnost najít cestu ke své pomstě. Mlčenlivý barbar se umí ohánět jak mečem, tak pěstmi a nechcete mu stát v cestě. I tady se film odklonil od své předlohy, ale i díky jisté režii Johna Miliuse a herecké kreaci Jamese Earla Jonese, který ztvárnil padoucha, se Barbar Conan zapsal do dějin filmu.

Velké nesnáze v malé Číně

Jack Burton s tváří Kurta Russella je užvaněný řidič, kterému ukradnou v čínské čtvrti kamion a jeho příteli Wangovi zase unesou snoubenku. Za vším stojí starý démon Lo Pan, který chce ovládnout svět. Šílené dobrodružství přivádí na scénu hrdinu á la Indiana Jones a ktomu přimíchává magii, mytologii a estetiku čínských filmů. Jde sice mnohdy o šílený pelmel, přesto jde na svou dobu o nedoceněný kousek, kterému se ale u nás v televizích dařilo.

Extra tip: Rocky Horror Picture Show

Že na rodinné streamovací platformě od Disneyho najdeme úchylný hororový muzikál o večírku transvestity z transexuální Transylvánie by snad nikoho ani nenapadlo. A ejhle, i tahle bizarnost o tom, jak si nepříčetný vědec stvořil sexuální hračku Rockyho, se tam skutečně najde. Jde o kultovku, která má i dnes po světě spoustu představení, na která se fandové scházejí v roztodivných kostýmech.

P. S.: A posledním trumfem, kterým Disney+ smečuje přímo do srdcí akčních fandů a sci-fi nadšenců jsou kompletní filmové série Smrtonosná past, Vetřelec a Predátor. Za nás teda slušný!