Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TIP: Barry – může mít chladnokrevný zabiják duši?

Nenápadný seriál Barry mi přijde, že proplouvá pod radarem většinového diváka. Přitom jde o jeden z nejlepších seriálů dneška. Po třetí sérii to můžu směle tvrdit, protože všechny jeho sezóny zatím nabídly zajímavou, emocionálně vypjatou, vtipnou a mnohdy strhující podívanou. Seriál nešetří absurdním humorem, vypointovanou situační komikou, ale také napětím a povedenou akcí.

Barry je bývalý mariňák, veterán, který nevěděl co se svým životem a jediné, co uměl, bylo zabíjet. Vykutálený rodinný přítel Monroe Fuches jeho slabosti využil a stal se prostředníkem, který Barrymu dohazoval kšefty. Málomluvný muž se tak vydal na dráhu nájemného vraha a asi by to dělal do konce dní, pokud by omylem při jedné fušce nevstoupil do herecké skupiny arogantního Genea Cousienaua. Tehdy si uvědomil, že nechce celý život zabíjet, že ho naplňuje herectví a ta holka Sally, co do třídy chodí, taky není k zahození. Může se Barry ze světa nájemných vražd ještě vůbec dostat?

Barry jde ve stopách seriálového Dextera, kdy vlastně víceméně sympatický hrdina dělá strašné věci. Ale jako diváci pro něj máme pochopení. Chápu, že to byl ztracený člověk, který hledal směr, bohužel našel špatného průvodce. O to víc mu pak člověk může držet palce. Barry nabízí spoustu vyhrocených situací. Do příběhu je zamotaná i čečenská, později i kolumbijská mafie a s cejchem elitního vraha nejde postupovat životem ani bez toho, aniž by si vás všimla policie a podobně. Zkrátka skloubit život začínajícího herce s minulostí asasina není jen tak.

Seriál se hodně opírá o nadaného Billa Hadera, který se ujal jak hlavní role, tak mnoho epizod sám režíroval. Ve vedlejších rolích se neobjevují známí herci, přesto jde o sympatické osazenstvo. Učitel herectví Gene je stejně tak arogantně nesympatický, jako svým vlastním trapným stylem vtipný. Sally a její naivita vás bude ubíjet, ale stejně jí budete přát, aby se jí dařilo. A budete zejména přát Barrymu, aby se ze všeho dokázal dostat, aby to zvládl bez toho, aniž by musel jít trnitou cestou, ale scénáristé to divákovi neusnadní.

Příběh skutečně graduje, a ať se Barry snaží sebevíc, po cestě mu vzniká tolik překážek, že jeho cíl je v podstatě v nedohlednu. i když jde o dost vyhrocené téma, vlastně po celou dobu působí dost uvěřitelně a lidsky. Během tří sezón jsem se mohl smát, mohl jsem soucítit, byl napjatý i zklamaný. Takhle širokou paletu emocí podle mě žádný jiný seriál v současnosti nenabízí.

Navíc jeho posledním trumfem jsou další postavy a postavičky, které se objevují. Ať jde o vážné postavy, jako je detektivka Janice, která půjde Barrymu po krku, nebo pitoreskní charaktery jako je čečenský mafián Noho Hank. Žádná z objevivších se postav nepůsobí hluše. Je znát, že scénáristé si dávají záležet, proto snad jediným mínusem je, že na nové díly se čeká tak dlouho. Mezere mezi druhou a třetí sérií byla skoro 2 roky. Ale to čekání stáo za to.

Kdo neviděl, má luxus, že má před sebou celé tři skvělé série, které si může vychutnat během týdne, Vzhledem k masivnímu cliffhangeru na konci třetí, ale bude už stejně jako my ostatní trpět při čekání na další sérii. Ale na to dobré se čekat vyplatí.

Celý seriál můžete zhlédnout na HBO Max.