Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Cesta kostí – Rich Douek

Pokud někdy budete číst knihu z ranku survival hororu/dramatu odehrávajícího se někde v ledově mrazivých dálavách, není nic lepšího, než si k tomu udělat horký čaj, hromadu jídla, zkontrolovat, zde nejsou pod postelí bubáci, a pak si vlézt pod peřinu. Všechny události, jakkoliv kruté, se pak lépe snášejí a vás bude v duchu těšit, že nesdílíte s hrdiny všechny jejich strasti, ale je vám dobře a jste s plným žaludkem v bezpečí. Přesně tento postup jsem zvolil i u nového komiksu Cesta kostí od nakladatelství Mighty Boys, který nás zavede do jednoho z kolymských gulagů na Sibiři roku 1950, kde si mladý muž Roman Ivanovič Morozov odpykává dvacet pět let nucených prací.

Do tábora se samozřejmě nedostal náhodou, ale kvůli vtipu, který Roman řekl o Stalinovi (v průběhu komiksu vtip uslyšíme a je fakt dobrej) a za to si těch 25 let “bezesporu zasloužil“. Jak už to tak v pracovních táborech bývá, ve vedení je banda nelítostných zmrdů a hovad, kteří stěžují život vězňům na každém kroku a za kdejakou maličkost klidně i někoho zabijí nebo alespoň zmlátí. A takový život v táboře není dlouhodobě únosný. Naštěstí se Roman díky přátelství s muklem Sergejem seznámí s bývalým šéfem ruské mafie Grigorijem Grigorovičem a spolu zrealizují plán útěku přes sněhovou pustinu sibiřských hor. Tři uprchlí vězni ale nejsou to jediné, co se vydalo na cestu, a za patami jim kromě zimy a nedostatku jídla šlape i jeden duch.

Komiks Cesta kostí nabídne vcelku jednoduchý přímočarý příběh, který spíše než na originalitu sází na drsnost, depresi, brutalitu a temný vizuál. Co se v příběhu stane, jaké budou zvraty nebo jak to vlastně celé nakonec dopadne, odhadnete někdy kolem sedmnácté stránky a v tomto ohledu nečekejte žádné překvapení. Předvídatelný příběh tak obzvláštňuje alespoň fantasy hororový prvek v podobě domovoje (což je slovanský duch), který ale zase nemá tolik prostoru, aby mohl více zazářit, a zůstane podle mého zoufale nevyužit. Když se ale dostane na scénu, stojí to za to. Tím spíš, že nevíme, zda se jedná o skutečnou bytost nebo jen výplod Robertovy fantazie.

Kde autoři ztrácejí na příběhu, tam získávají body za velmi mrazivou a děsivou atmosféru, kdy je čtenář svědkem lidské zkaženosti, zvrácené psychiky a temnoty duše. V pracovním táboře je věrně zachycena krutost a zlá nátura bachařů, kteří se neštítí ničeho a s vězni zacházejí jako s odpadem. Na cestě přes sibiřské hory zase uvidíme beznaděj, zoufalství, zimu, hlad a propukající šílenství hlavní trojice, která je kvůli touze po životě a přežití schopna udělat cokoliv. Jak se říká, že krajní situace vykřeše z některých lidí to nejlepší, a z jiných zase to nejhorší, tak v Cestě kostí si můžete být jisti, že platí jen ta druhá část citátu.

Všechny hrůzy a odpornosti na cestě za svobodou popsané ve scénáři perfektně přenesl na plátno kreslíř Alex Cormack svojí brutální, krvavou a mnohdy až ošklivou ilustrací pomocí ostrých tahů štětcem a nesourodých čar a linií (speciálně u obličejů postav). Líbil se mi i jeho přístup ohledně vyhroceného krveprolití, kdy abnormální množství krve pokaždé znečistí okolí konfliktu a vytváří tak krásný kontrast s nedotčenými sněhobílými horami. Když už se něco stane, tak to ukáže pořádně, aby to šokovalo. Stejný přístup mě potěšil i třeba u sněžení, kdy opravdu skoro nic nevidíte a sněhová vánice tak působí opravdově. Naopak jsem měl mnohdy potíž rozpoznat u postav, kdo je kdo a to hlavně v té fázi, kdy byli všichni zarostlí a špinaví. Trochu pomohlo fakt, že má Roman oranžové záplaty na ramenou, ale ve tmě to vidět moc nebylo a třeba Sergej a Grigorij vypadali úplně stejně i ve dne.

Kdo komiksu odpustí trochu předvídatelný děj a má rád krvavý survival horor, tak si komiks Cesta kostí dozajista užije. Grafická novela se čte opravdu skvěle a vizuálně vypadá parádně (až na ty stejné postavy). Kdybych před tím nečetl perfektní Ozvěny, kdy jsem nemohl napětím mnohdy ani dýchat, asi bych i bodík navíc přidal. Takhle musím srovnávat a stejných kvalit určitě nedosahuje. I tak ale stojí za přečtení a na Mighty Boys Comics mají teď super akci se zvýhodněnou cenou při koupi obou komiksů dohromady, tak si to určitě nenechte ujít.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ MIGHTY BOYS COMICS

7/10

Hodnocení

Nepřekvapí dějem, ale brutalitou, krutostí a ledově mrazivou atmosférou.