Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Ozvěny – Joshua Hale Fialkov

Pokud někdo z vás (a určitě vás bude hodně) poslouchá naše občasné rozhovorové podcasty Nerdopolis interview, tak pravděpodobně zaznamenal jméno Filipa Štěpánka, který se z ajťáka stal komiksákem a založil Mighty Boys Comics (rozhovor si můžete poslechnout ZDE). Mladé nakladatelství se specializuje především na komiksy a knihy se sci-fi nebo hororovou tématikou a přestože by se jejich vydaná díla dala zatím spočítat na prstech jedné ruky, plány do budoucna mají obrovské a edičák napěchovaný k prasknutí (na Trojku se obzvlášť v Nerdopolis těšíme). A právě na jeden jejich už vydaný komiks s tajemným názvem Ozvěny se podíváme v této recenzi.

Zatímco většina z nás doufá, že nám jednou umírající otec zašeptá, kde se ukrývá poklad plný peněz, hlavní hrdina komiksu Ozvěny Brian se od svého tatínka na smrtelné posteli v nemocnici dozví, že se v jednom rozpadlém domě nachází krabice, ve které ale nic pěkného ani lesklého určitě nebude. Když Brian dům navštíví a objeví bednu s panenkami vytvořenými z kůže a kostí mladých dívek, vkrade se do jeho obyčejného života strach, děs a počínající šílenství. Kromě nechtěné informace totiž Brian po svém otci zdědil i schizofrenii a ta v kombinaci s hrůzným nálezem a zprávou o pohřešované holčičce ze sousedství roztočí kolotoč událostí, po kterých už nic nebude jako dřív.

Schizofrenie je svinstvo a čtenář se během komiksu stane svědkem děsivé sebedestrukce, kdy hlavní hrdina postupně přestává chápat, co je skutečné a co jsou výplody fantazie způsobené jeho nemocí. A vy se vezete s Brianem, protože ani vy nemáte tušení, co je pravda. Se vzrůstající psychózou hlavního hrdiny začnete zažívat nepříjemné pocity, že by se něco takového vlastně klidně mohlo stát i vám a strach se vás zmocní úplně jinak než při čtení nebo sledování klasických hororů s jasným nepřítelem. Brianova vlastní hlava a myšlenky v ní, kterým nemůže sám věřit, vzbuzují jako hlavní antagonisté celého příběhu ve skutečnosti o dost větší zděšení než konkrétní nepřítel, na kterého se může zaměřit.

Autor Joshua Hale Fialkov vás vezme na solidní psycho schízu, která mnohokrát zabrnká na nervy a překvapí nečekanými zvraty. Brianův duševní stav a změny a zmatky v jeho vědomí vykreslili autoři mistrně a volba hlavní postavy člověka tápajícím mezi realitou a oživlou noční můrou jen přispívá k celé hrůzné zmatenosti, kdy nevíte, jak se hrdina zachová (nebo zachoval) a co se by se mohlo stát na dalších stránkách. Autoři si s vámi hrají, nechávají vás napínat k prasknutí a vy za doprovodu krásné ilustrace fascinovaně sledujete Brianovu cestu úplného zničení.

Výtvarné umění přesně odpovídá náladě komiksu Ozvěny a použití černé, bílé a velké škály odstínů šedé jen přispívá k bezútěšnosti příběhu. Ač mě na začátku první kapitoly překvapilo, že komiks není barevný (obálka sběratelské edice tomu celkem napovídala), každá další otočená stránka mě jen utvrdila, že použití barvy by nedokázalo vytvořit tak mrazivou atmosféru a komiks by na čtenáře nefungoval tak správně strašidelně. Detailní kresba s mistrovským stínováním, halucinogenní strašidelné výjevy mrtvých dětí/panenek a především excelentní dvojstránkové obrazy tvořené menšími panely s černým okolím, ukázaly, že kreslíř Rashan Ekeda je mistr ve svém oboru.

Děsivý příběh s perfektní kresbou se vám zaryje pořádně pod kůži, ale nebude to příjemné lechtání, ale mrazivé svědění, které ve vás zůstane i po přečtení komiksu. A přesně to by měl čtenář očekávat, ne-li přímo vyžadovat od každého pořádného hororu. Ozvěnám se to povedlo na výbornou. Na konci komiksu si nenechte ujít asi čtyřicet stránek bonusů, které sice způsobí překvapení, že už je konec, když jste ještě počítali s pár stránkami příběhu, na druhou stranu dostanete pořádnou dávku extra materiálů, kde se třeba kromě galerie obálek podíváte i pod pokličku tvůrčího procesu tvorby komiksu a dalších věcí. A stojí to za to.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ MIGHTY BOYS COMICS

9/10

Hodnocení

Děsivé, napínavé, hrůzostrašné, ale hlavně povedené hororové dílo, které ve vás dokáže vyvolat mrazení a hodně nepříjemné pocity.