Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Jurský svět – Nadvláda banality a šedi

Podobně jako originální Jurský park dospěl i Jurský svět ke třetímu filmu. A stejně jako předchozí trilogie i tentokrát šla série s každým dílem níž a níž. Po svěží a dobrodružné jedničce přišla už tak dost nijaká dvojka a nyní dorazil třetí díl s podtitulem Nadvláda, který nám ale žádnou nadvládu neukázal.

Navzdory premise, že dinosauři se rozšířili do světa a musíme se s nimi naučit žít (a oni s námi), se většina filmu odehrává v uzavřené soukromé oboře v Dolomitech, která patří společnosti Biosyn. Jde o soukromou firmu, která zkoumá dinosauří DNA a na těchto objevech vydělává. Ale na světě není nic horšího než zapřísáhlý kapitalista a jeho touha po penězích. Záhy se tedy dozvíme, že Biosyn není žádná altruistická společnost, která dělá přelomové léky, ale jsou to pěkný sviňáci, kteří chtějí zničit soukromá pole menších zemědělců, aby se stali předními dodavateli osiv.

Zdroj: Universal Pictures

Do ne moc komplikovaného příběhu se zamotá jak osazenstvo nové trilogie, tak trojice doktor Alan Grant, Ian Malcolm a Ellie Sutter. Zatímco postava Owena v podání Chrise Pratta se během tří dílů vyčerpala a jeho krocení dinosaurů působí už lehce komicky a chybí mu svěžest, tak pohled na staré obsazení v novém filmu mi akorát připomínalo tíhu stále běžícího času, protože jediný, nad čím jsem přemýšlel, bylo akorát “ježiškote, ti ale zestárli”. Navíc jindy sympatický Jeff Goldblum působí občas jako parodie sebe sama, což jemu i jeho jinak fajn charakteru dělá spíš medvědí službu.

Vzhledem k tomu, že příběh těžil z různých klišé, nemůže překvapit, že hlavní záporák opět připomíná kombinaci zlého Steva Jobse a Tima Cooka říznutého Elonem Muskem a jeho imprese se ničím neliší od toho, co předvedl Mark Rylance ve filmu K zemi hleď. Chvílemi skutečně mezi těmito dvěma postavami nebyl žádný rozdíl, asi vznikají podle šablony.

Zdroj: Universal Pictures

Přesto přese všechno je Jurský svět – Nadvláda áčkový blockbuster, který disponuje kvalitními triky, v některých akčních pasážích dokáže pobavit a podobně. Jindy dokáže i pěkně napnout, ale převládá zklamání. Filmu chybí drajv, nedokáže diváka zaháčkovat, víc se vcítit do postav. Zvlášť teď po zhlédnutí Top Gun: Maverick bude těžké nějaký čas koukat na bezobsažný spektákl plný atrakcí, který ale nepřináší nic svěžího, nic navíc.

Jurský svět – Nadvláda si odškrtl boxíky – narvat tam dinosaury, zahrát na nostalgickou notu, nechat vyhrát dobro a potrestat zlo a ono to nějak dopadne. Jde zkrátka o ten nejobyčejnější hollywoodský prefabrikát, který neurazí tím, že by šlo o vyložený odpad, ale nemá skutečně čím nadchnout. Spousta lidí se s tím určitě spokojí a bude kvitovat, že si v kině trochu orazili u nenáročné zábavy, ale spousta dalších bude odcházet se zklamáním a s vědomím, že z tohohle šlo vytřískat o dost víc.

Pokud patříte mezi ty, co Jurský svět nebo třeba tahle recenze vyčerpala, můžete si třeba zlepšit náladu nákupem trika s motivem witcherpaného videoherního Geralta 😉 Klikněte na obrázek níže nebo >>NAKUPUJTE ZDE<<

5/10

Hodnocení

Scénaristická nuda a prázdný blockbuster, se kterým lze zabít trocha času, pokud na něj nebudete klást vysoké nároky.