Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Pan neporazitelný 2 – Přátelský superhrdina ze sousedství

Nejmocnější superhrdina, ten, jehož nemůže nikdo porazit, ten, kdo si ví vždy rady, je zpátky! A vyřeší i takové situace, na které jsou jiní supersilní hrdinové krátcí, a to dokonce i ti američtí. Pan neporazitelný, přátelský superhrdina ze sousedství, totiž navzdory názvu bude zachraňovat před průšvihem samotného prezidenta USA a jeho armádu.

Hravé stripové dobrodružství o hrdinovi, v jehož moci je přestupovat, procházet a jinak se pohybovat mezi panely, což na ostatní působí jako jakési transcendentální pohybování se v prostoru a času, přináší opět oddechovou zábavu, která potěší čtenáře svou nápaditostí. Tentokrát ale přeci jen s malým rozdílem oproti minule. Většinu ne moc tlustého sešitu zabírá delší kontinuální příběh, ve kterém se Pan neporazitelný spolu s “Tůdým” (sidekick, který umí ohýbat perspektivu) a dalšími přáteli musel vydat řešit naléhavou situaci do Ameriky, viz výše.

I přes veškerou nápaditost, kdy musí tahle parta čelit padouchovi, který si umí zahrávat s barvami, přeci jen roztažení do delší podoby nesvědčí tolik. Krátké a jednoduše vypointované příběhy tnou do živého o něco víc.

Potěší ale, že autor Pascal Jousselin svůj nápad dále rozvíjí. Dozvíme se třeba, že když pan neporazitelný dokáže procházet panely, lze vlastně z nich vystoupit do neznáma, vzduchoprázdna a navždy zůstat ve vakuu. O tuto znalost je čtenář obohacen během příběhu, ve kterém se přátelský hrdina musel vypořádat se zmateným mimozemšťanem. Ano imaginaci Jousselinovi nelze upřít. 

Objeví se i další postavy, které žijí v nestandardních vzorcích, jako třeba dívka, jejíž život ubíhá pozpátku. Nahlédneme i něco málo do minulosti, kdy se dozvíte, jak se musel pan Neporazitelný vypořádat se schopnostmi v dětství. Kromě přátel pana neporazitelného, se ale vracejí i někteří jeho nepřátelé, takže se můžete těšit třeba znovu na Šprýmaře.

Jinými slovy Jousselin už čtenáři nabízí to, co poznal a co očekává. I když se to nezdá, téma dokáže ještě obohatit a navíc pan neporazitelný si neklade velké cíle. Smyslem jeho existence je zachránit a pobavit. Jelikož je nejsilnějším superhrdinou vůbec, dokáže si poradit s každou situací a navíc vykouzlit úsměv na tváři diváka. To vše v hávu lehce infantilní groteskní kresby, a většinou s morálním ponaučením, které k jeho dobrodružstvím pasují úplně stejně jako vězení ke Šprýmaři.

Přesto vinou delšího a z mého pohledu roztaženějšího příběhu jde o něco slabší kousek než poprvé.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

7/10

Hodnocení

Návrat pana neporazitelného, ve kterém Jousselin navazuje na hravé nápady z jedničky, ale  také je rozplizne do delšího příběhu, který okresnímu hrdinovi nesedí až tolik jako krátké stripy.