Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: World of Warcraft: Pokrevní přísaha – Doug Wagner

Za Hordu život položím! Po skvělé Kletbě worgenů, jenž vznikla spoluprací Blizzard Publishing a DC Comics, přichází další kreslené dílo z nádherného a kouzelného světa Azeroth. Nakladatelství Crew si tentokrát vybralo komiks s názvem World of Warcraft: Pokrevní přísaha, ve kterém máme možnost se podívat do samého srdce jedné ze stran nikdy nekončícího konfliktu mezi Hordou a Aliancí. A jak už prvé zvolání na začátku článku napovídá, nebude to nikdo menší než frakce orků, taurenů, trollů, ale i krvavých a elfů a nemrtvých. Frakce Hordy!

Příběh Pokrevní přísahy je jednoduchý. Baštu Orgrimmar a celé území Hordy ohrožuje rasa kentaurů, jejíž někteří členové po události Kataklyzma malinko vyspěli. Nyní chtějí vyhnat vetřelce, tedy Hordu a její spojence, ze své země a nastolit nový řád, ve kterém budou koňští muži vládnout celému světu Azeroth. To se nelíbí Hordě a tak začne verbovat a sestavovat jednotky Garad´kra, jenž mají za úkol udržovat pořádek a bránit všechny rasy Hordy před vetřelci. A právě na jednu skupinku složenou z různých individuí se komiks zaměří a provede nás celou konfrontací mezi Hordou a kentaury.

Sice píši, že je příběh jednoduchý, pokud vám ale názvy z předchozích dvou odstavců nic neříkají, pravděpodobně se při čtení nebudete moc chytat. Různých názvosloví a odkazů na minulé události v konfliktu mezi Hordou a Aliancí, a vlastně i celého světa Azerothu, se v komiksu vyskytuje opravdu hodně. Už i v samotném složení party hlavních hrdinů se mísí tolik různorodých ras, že vám bude přinejmenším podivné, že se tyto odlišné národy vůbec daly nějak dohromady. Zkusit to ale samozřejmě můžete a pokud rádi vyhledáváte hesla na internetu, bude to pro vás jako dělané.

První třetina komiksu má seznamovací charakter a krásně se v ní představí všech šest hlavních hrdinů. Hned na začátku je v krátkých medailonech nastíněna jejich minulost, jejich pohnutky, touhy a přání, a pak už jen sledujeme jejich předváděčku v akci, abychom poznali, jakou roli v týmu budou mít a jaké vztahy mezi nimi panují. A tady se vyskytne hlavní problém komiksu. Těch hlavních postav je na tak krátký komiks prostě moc. Chemie a špičkování mezi členy týmu funguje na výbornou a postavy jsou to natolik zajímavé, že by si každá zasloužila svůj vlastní origin, bohužel vývoj jejich charakterů a vzájemných vztahů se odehrává nadsvětelnou rychlostí a nepůsobí moc uvěřitelně.

A to je škoda, protože Pokrevní přísaha je jinak zábavnou jednohubku s přímočarým a klasickým fantasy příběhem o partě hrdinů bez zbytečně matoucích událostí nebo velkého množství textu, jak to bylo v případě Kletby worgenů. Výpravné dobrodružství o partě drsných bijců a čarodějů proti surovým kentaurům v sobě obsahuje velkou dávku kouzla světa Azerothu, ve kterém je hmatatelná historie a pozadí celého vesmíru World of Warcraft. A přestože už od začátku tak nějak víte, jak celý komiks skončí, i tak se dokážete ponořit do příběhu a s postavami budete prožívat jejich vítezství i pády.

Dost tomu pomáhá i výtvarná stránka, která perfektně zachytila všechny rasy, syrovost a drsnost Hordy, brutalitu kentaurů (propíchnutého orka bez ruky opékaného na rožni nad ohýnkem jsem opravdu nečekal) i výtečné souboje plné dynamické akce, nádherně zářivé magie a stříkající krve. Postavy jsou často dopodrobna ilustrované s úžasnými detaily, někdy se ale stane, že je kreslíř naopak lajdácky neforemně nakreslí jen tak, aby se neřeklo. Jako pěst na oko to ale nepůsobí a dá se to přejít. Za to jsem měl problém s chánem kentaurů Aratasem, který má nevím proč dvě úplně odlišné zbroje a já ho tak celou dobu považoval za dvě postavy.

Převeliká škoda, že komiks World of Warcraft: Pokrevní přísaha nemá tak dvojnásobný počet stránek, aby se mohly podrobněji vykreslit všechny jeho charaktery a vztahy mezi nimi. Dohromady hlavní postavy tvoří působivý a zábavný spolek zajímavých hrdinů a rád bych si přečetl i o jejich dalších dobrodružstvích. Bohužel to vypadá na ukončený projekt. I tak je ale komiks povinnost pro každého fanouška světa Azerothu. Nudit se u něj určitě nebudete. Za Hordu!!!

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

8/10

Hodnocení

Zábavná jednohubka, která by si zasloužila víc stránek.