Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Warhammer 40,000: Marneus Calgar – Kieron Gillen

Warhammer 40, 000 (Dále jen WH40K) je populární stolní válečná hra od společnosti Games Workshop, jejíž dlouhá a spletitá historie sahá až do roku 1987, kdy světlo světa spatřila první edice. WH40K patří mezi typické zástupce wargaming her, kde se v rámci specifických pravidel, různých strategií a scénářů na desce stolu simuluje válčení. Jednoduše řečeno si koupíš miniaturní modely futuristických vojáků (pokud jsi šikovný, tak si je i nabarvíš), a pak se snažíš zničit armádu svého oponenta. Kromě devíti vydaných edicí a různých rozšíření existuje také několik filmů, seriálů, her a přes 350 vydaných knih zasazených do obřího vesmíru WH40K. V roce 2019 spojili své síly Games Workshop s Marvel Comics a o rok později vydali pětisešitovou sérii WH40K: Marneus Calgar, na kterou se právě teď podíváme.

Naše oblíbené nakladatelství CREW vydalo všech pět dílů v souborném vydání a společně s nimi se vydáme do temného světa vzdálené budoucnosti, kde válka, smrt a utrpení tvoří nedílnou součást vašeho života. Příběh od scénáristy Keirona Gillena se zaměří na elitního vesmírného mariňáka z řad kapituly Ultramariňáků Marneuse Calgara, dokonalého stroje na zabíjení, jenž v nekonečném konfliktu mezi Impériem a kacíři čelí neustálým nájezdům smrtících nepřátel ve svém sektoru. A právě při jedné kacířské výpravě, která napadla Nova Thulium, Marneusovu domovskou planetu (přestože on jí domovem nenazývá), nám elitní voják za zvuků boje a zabíjení odvypráví svůj příběh, jak se stal tím, kým nyní je.

Přestože se časově WH40K: Marneus Calgar odehrává v době, kdy je hlavní hrdina již dospělý, plně vyvinutý a ošlehaný válečník z řad vesmírných mariňáků, důraz je v komiksu kladen především na vzpomínání na Calgarovo dětství a výcvik o několik staletí dřív. Časové linie současnosti a minulosti ale spolu navzájem souvisejí a prolínají se a tvoří ucelený příběh o záhadě Černého oltáře. Skoky mezi přítomností a minulostí nepůsobí nijak rušivě a děj je pečlivě poskládaný a gradovaný tak, aby čtenář neztratil tempo vyprávění a užil si obě časové linky. Přesto je ale minulost, hlavně díky tréninku, popisu vylepšování a drsným zkouškám s úmrtností vyšší než u mladých zaklínačů, přitažlivější a poutavější.

To ale neznamená, že by čtenář nenašel zalíbení i v Marneusově současnosti, kterou tvoří v podstatě hlavně zabíjení všeho kolem sebe a bezelstné hláškování. Jen by to na samotný komiks bylo trochu málo. Teprve povedený origin hlavního hrdiny dodává komiksu pravý šmrnc. Díky Marneusově minulosti nám autoři nabízejí skvělý odrazový můstek do bizarního futuristického světa válek, který si tak užijí všichni. I ti, kteří, stejně jako já, byli WH40K dosud nepolíbeni. Populárně naučné vsuvky o historii, planetopisu a dalších poznatcích o světě, vždy s malým vtípkem na konci, dotvářejí ve čtenáři ucelenější pohled na svět, kde se může odehrávat tisíce podobných příběhů.

Budování světa, představování ras, frakcí a práce s postavou Marneuse Calgar, která nás zasvětí do výcviku vesmírných mariňáků, funguje dokonale a přestože jsem párkrát cítil, že se v komiksu odkazuje na věci pro fanoušky znalé WH40K, nijak to neubírá na čtivosti a zábavnosti i pro ty, kteří svět Warhameeru moc neznají. Příběh není složitý ani nijak zásadní, v rámci ostatních událostí celého světa vlastně úplně bezvýznamný, ale i tak se dočkáme pár kulervoucích a epických okamžiků, které vynikají zejména díky kresbě.

Přehledné obří bitvy plné pochodujících vojáků v brnění a s kupou zbraní, jenž brutálně zabíjejí a trhají kacíře na kusy v obrazech plných krve a utržených končetin vypadají prostě parádně. Kreslíř Jacen Burrows odvádí výbornou práci i v komornějších scénách a dynamika a emoce postav nemá chybu. Naopak se mi nelíbil font, který byl použit, když mluvil někdo z jiné rasy, než jsou lidi (mluvím hlavně o tobě adepte). V kombinaci s velkým množstvím textu, který autoři narvali do malých bublin a honosně až květnatě se vyjadřujícím postavám se komiks čte trochu těžkopádně. V komiksech od Jodorowskyho, kde se postavy vyjadřují podobným způsobem, působí mluva více přirozeněji.

Kdo nikdy neslyšel o WH40K, komiks Warhammer 40, 000: Marneus Calgar pro něj bude ideálním vstupním portálem do temného světa násilí, válek, zabíjení a krvavých masakrů. Jednoduchý příběh vás vtáhne do sebe a pomocí několika povedených a zajímavých vzdělávacích vsuvek vám nastíní historii a fungování celého světa, o kterém pak toho budete chtít zjistit víc. Doufejme tedy, že spolupráce Games Workshop a Marvelu nezůstane u jednoho díla. Můžeme za to modlit, pokud nám to naše kacířské myšlenky dovolí.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

8/10

Hodnocení

Skvělý komiks pro fanoušky WH40K, ale i pro ty, kteří by se chtěli se světem válek a elitních mariňáků v temné budoucnosti začít.