Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Akira 2 – Katsuhiro Otomo

Osm dlouhých měsíců trvalo, než jsme se dočkali druhého dílu postapokalyptického cyberpunk sci-fi Akira, na které se mnozí z nás těšili jak na smilování boží. Vydání v měsíci únor samozřejmě nemohlo být příznačnější, protože pár týdnů poté jsme se stejně jako hlavní hrdinové v pokračování legendární mangy ocitli na pokraji jaderné katastrofy. Takže to máme olympiádu v Tokiu a hrozbu zbraní hromadného ničení a nám nezbývá než číst futuristickou mangu dál, abychom se dozvěděli, co zhruba ještě předpověděl Katsuhiro Otomo ve svém majstrštyku. Druhý díl komiksu Akira je tady a my se můžeme konečně ponořit do jeho stránek!

Po událostech v prvním díle (na začátku je krátké shrnutí, které uvítají všichni zapomnětlivci včetně mě) se hlavní trojlístek hrdinů, tedy chuligán Kaneda, členka podzemního hnutí Kei a „nově probuzený“ Tetsuo, ocitá ve vězeňské nemocnici, kde se tajnou akcí tří dětí s tváří starců rozjede řetězec událostí, jenž předpověděla kněžka Miyako. Sebestředný a naštvaný Tetsuo s nově nabytými schopnostmi se vzbouří a začne na vlastní pěst pátrat po tajemné postavě jménem Akira, která je v mrazu a temnotě schována pod kráterem starého Tokia. Zde se střetávají kroky všech představitelů a zde se může rozhodnout o jejich osudu, ale i o osudu dalších milionů lidí.

Připravte se, že druhý díl nasadí neskutečné tempo hned od začátku a na chvilku se zastaví až přibližně v polovině, aby si čtenář mohl na chvilku oddechnout. Ale opravdu jen na krátký moment, protože pak dál pokračuje ve zběsilé akční jízdě až do epického finále a vy se nedokážete po celou dobu čtení přestat divit, jak geniálně Katsuhiro Otomo napsal a nakreslil svůj opus. Do poslední stránky knihu neodložíte a očima budete hltat každé písmenko a každý tah štětcem. Děj má pořádný spád a Otomovi vypravěčské schopnost jsou neuvěřitelné.

Příběh nabízí oproti předešlému dílu více akce a také skvěle pracuje s napětím. Odhalení Akiry je natahováno na hranici únosnosti a vy se budete třást nedočkavostí, abyste ho konečně spatřili. Zde se hodí připomenout, že animovaná adaptace se od manga předlohy liší. Bere si některé její scény, ale v ději se trochu rozcházejí, a jak bude příběh pokračovat, bude to ještě znatelnější. A není se čemu divit, závěr druhého dílu mangy se nachází někde před finálem filmu a to nás čekají ještě čtyři dílu komiksu. Akira 2 je ucelenější, popisnější a srozumitelnější než její animovaný následovník.

Vizuální stránka komiksu je samozřejmě perfektní. Občas může být u černobílých komiksů problém správně pochopit, co se v jednotlivých panelech děje a to především při akčních sekvencí. To se ale netýká Akiry, protože zde je akce a celá kresba dynamická, podrobně nakreslená, snadno přehledná a jedním slovem dokonalá. Například souboj myslí, kdy postavy používají telekinezi a předměty lítají kolem dokola, autor bravurně vykreslil a čtenáři je srozumitelná hned, aniž by si musel něco domýšlet.

Autorovi slouží ke cti, že vůbec nepoužívá u postav karikaturu, tak charakteristickou pro jiné mangy. Vykreslení mimiky a emocí zvládá na výbornou, jen ale obličeje některých postav jsou dost podobné. Největší problém mi dělalo rozpoznat Kanedu a Kei. Nemůžu si pomoc, ale vypadají prostě úplně stejně. Což je u dvou hlavních a černobílých postav, u kterých se nemůžete orientovat pomocí oblečení, trochu ošidné. Také mě překvapilo, že mám ve svém vydání dvakrát stránky 245-256. Vím, že Nakladatelství Crew mělo ve smlouvě o vydání Akiry dost tvrdých podmínek, aby byl komiks co nejvěrnější originální japonské předloze, nejsem si ale jist, jestli se to týkalo i okopírování chyb. Samozřejmě to ničemu nevadí, není to, jako kdyby třeba v celé jedné kapitole chyběl text nebo podobně. A první vydání s chybou je přece sběratelský kousek, no ne?

Určitě ano a já nemohu se dočkat, až budu mít všech šest dílů pohromadě. Druhý díl mangy Akira se čte jedna radost. Nezaostává oproti prvnímu dílu ani o kousek a mnohdy, co se třeba týče budování napětí a akce, jej překonává. Vzrušující, geniální, jedinečné dílo, kde se skloubil kulervoucí příběh se skvělým scénářem a překrásnou kresbou. A to vše ve velkém formát a ten prostě ve své knihovně potřebujete a chcete!

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

 

10/10

Hodnocení

Skvělé pokračovaní jedné z nejlepší manga sérií na světě. Už chci další díl!