Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Vision – O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře

Edice Legendy Marvel, opět v krásném provedení, přináší svazek o Visionovi, který si chtěl na maloměstě zařídit obyčejný život s normální rodinou. Je něco takového možné, pokud jste Avenger a navíc syntezoid stvořený Ultronem, jehož ženou a dětmi jsou také umělé bytosti? Můžete vůbec zapadnout do normální společnosti?

Svazek O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře (mimochodem citát z Shakespearova Kupce benátského) volně inspiroval vznik seriálu WandaVision, ve kterém se role trochu obrátili. V tomto komiksu je to Vision, který touží po normálnosti a po tom žít jako člověk, a to natolik, že si tak trochu k obrazu svému svou rodinu – manželku a dvě děti – vytvořil (zde tedy nežije s Wandou, jakkoliv dříve mezi nimi byl vztah). Můžete vůbec mezi své sousedy zapadnout, když všichni ví, že máte moc vyhladit jednoduše celé město, když vaše děti prochází zdmi a podobně?

Rodinná idyla a pohoda na předměstí Washingtonu je jenom zdánlivá a dočasná. Visionovu rodinu ovlivňuje tragédie, ze které se stává tajemství, které ji začne rozkládat zevnitř. Úsměvy zamrzají a napětí se prohlubuje a Tom King jako vypravěč překvapí jak tísnivě dokáže vyprávět. Navíc tak originálně, kdy vlastně dopředu čtenáři prozrazuje, co se bude dít, a později na to navazuje, v jiných kapitolách se vrací do minulosti a dokresluje detaily a podhoubí, ze kterých tento příběh vyrostl, čímž vytváří vskutku košaté vyprávění o pádu hrdiny, který chtěl vlastně tak málo.

Vision v jeho podání je vtahujícím dramatem, jak hluboká touha po normálnosti za každou cenu může skončit velkou bolestí. Při tom je to jen o tom, jak těžké je zapadnout, že nic cennějšího než rodinu nemáme a že s tajemstvími se žít nedá. Ale podobně jako odhalila pokřivenost maloměšťáctví jednoduše Americká krása, podobně přirozeně King vystavěl tenhle konflikt, kdy Avenger, který zachránil Zemi 37x (aspoň co si pamatuje), nemůže být jen tím obyčejným sousedem od vedle.

Na čtenáře se mu působivě daří přenášet skutečné emoce, jako je nervozita a tíseň a zároveň ho nutí přemýšlet. O konformitě, nesnášenlivosti a protichůdných touhách lidí zapadnout a vlastně vynikat a skrze Visionovi nastavuje zrcadlo vaší vlastní rodině, jestli si navzájem třeba dostatečně nasloucháte a k tomu, aby vytvořil napětí, nepotřebuje vlastně ani velký komiksový konflikt, jakkoliv na nějakou fackovačku a podobné komiksové propriety taky dojde.

Vision je vskutku výjimečně zajímavý civilní komiks o tak vlastně necivilním hrdinovi a jeho dokonale nedokonalé rodině, který ve vás během čtení probudí vnitřní neklid, kterým si vás připoutá ke stránkám a už nepustí. Zejména díky tomu, jakým způsobem a jak umně King stupňuje drama. Kresba je jen třešničkou, která svými barevnými tóny, podtrhává atmosféru tísně a rodinného dramatu.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

10/10

Hodnocení

Psychologický superhrdinský komiks, který místo konfliktu znepřátelených supersilných postav, přináší výjimečně zpracované malé drama, skoro až thriller, které čtenáře pohltí.