Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

KOMENTÁŘ: The Book of Boba Fett – fanservis nad příběh?

Po fanoušky zavrhované nové Star Wars trilogii, kterou definitivně dorazil nepovedený Rise of Skywalker, přišla spása v podobě seriálového Manadaloriana. Jon Favreau a Dave Filoni, kteří díky tomu zvedli naděje fanoušků, že ne vše pod Disneym skončí jako Alderaan, se před třetí sérií Manda vydali na Tatooine zkoumat, co dělá nájemný lovec v důchodu poté, co se vyrovnal s traumatem po přežití v Sarlaccově jámě. I přes obecně vysoká hodnocení na různých uživatelských databázích, se ale vyrojilo nemalé množství nespokojených reakcí. 

Boba Fett se po rekonvalescenci u Tuskenů vydává do Mos Espa, kde se rozhodne, že vyplní mocenské vakuum a stane se tamním mafiánským lordem. Jako pravá ruka mu pomáhá Fennec Shand, která díky jeho pomoci přežila. Seriál se rozhodl hrát na westernovou notu s mocnou příměsí fanservisu. A i přestože hrdiny westernů bývají málomluvní hrdinové, znovu překvapí, jak moc se Boba, dříve mlčenlivý frajer, od svého návratu rozmluvil.

Zdroj: Disney+

Fanoušek ve mně je se seriálem víceméně spokojený, sledování jsem si užil, jakkoliv mě zase tolik jako Mandalorian nestrhnul. Nicméně jako ty nespokojené mě trochu vlastně rozhodilo, na kolik se The Book of Boba Fett zaměřil na fanservis, až ze samotného Boby udělal mnohdy až vedlejší postavu, kterou původně byl. Co jiného si myslet o tom, když se ve vlastním seriálu neobjevíte v jedné epizodě ani na jedinou vteřinu, čímž nám tvůrci dali jasně najevo, kde je vlajkovým hrdinou tohoto seriálového universa.

Rozpaky také vyvolalo akční finále, které se neslo v duchu, že kladní hrdinové jsou v podstatě nesmrtelní, viz Krrsantan, který snesl víc ran než Egypt a Rasputin dohromady, zatímco nepřátelé padali jako hrušky a bylo jedno, s jakou zbraní se vytasí. Jako velký plot armor (tedy ochranou až za hranou) se stává možná až neuvěřitelně chránící beskarové brnění, které svého nositele ochrání před vším a příhodně se všichni trefí přesně do něj, i když máte některé části těla nechráněné. Podobné prvky k takovým seriálům patří, ale zde šlo o mnohdy hodně do očí bijící případy.

Výtky se také sešly na příběh, který je hodně natahovaný a vyplňovaný a možná by na něj nebylo potřeba víc než dvě až tři epizody. Před některými diváky to neměl lehké ani představitel hlavní role Temuera Morrison, který asi skutečně není materiál na hlavní hvězdu, což se právě kompenzovalo obrovskými cameo rolemi, stejně jako přiváděním na plátna dosud filmově neztvárněných rolí. Kromě Krssantana se nejvíc skloňoval Cad Bane. Nemluvě o tom, že z pochopitelných důvodu jednašedestiletý Morrison nemohl utáhnout už ani ty akční scény. V tomto ohledu mu ani nepomáhala zejména režie Roberta Rodrigueze, které chyběla dynamika, a taky si jí mnozí fandové vzali na paškál.

Zdroj: Disney+

Když se člověk do diskusí a do recenzí ponoří, uvidí, že i když to tak na první pohled nevypadá, přístup tvůrců fandy trochu rozdělil. Jedni mohutný fanservis, který je jistě vějičkou k nákupu předplatného na Disney+ (v ČR již brzy), ocenili a dokázali si ho užít. Jiné to, že soustředěný děj byl uklizen na vedlejší kolej, aby se tvůrci mohli vytahovat, koho všeho přivedli na scénu, rozladilo a na tuhle hru nepřistoupili. Za sebe můžu napsat, že i přestože nezvládnutou dramaturgii nešlo přehlédnout, přeci jen jsem zvlášťpo Rise of Skywalker rád, že se svět Star Wars hýbe směrem, který fanouška dokáže pohladit a The Book of Boba Fett jsem si v mezích užil. Zejména seriálové dávkování mi dovolilo se spíš soustředit na to lepší. Nicméně proslýchá se, že by se tahle strategie mohla dojit dále, že svůj seriál může dostat i Cobb Vanth a tam se bojím, aby časem nedošlo k rozmělnění a vyčerpání tohoto tématu, stejně jako fanoušků, kteří se Star Wars můžou přejíst.

Otázkou tedy je, jak dlouho strategie fanservis nad příběh může fungovat, jak dlouho to fandy může bavit a jestli je to něco, co nám jako fanouškům Star Wars stačí? Dle hodnocení jsou ti nespokojení zatím v menšině, ale pokud se bude tlačit na pilu, se to třeba může změnit?