Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Encyklopedie fantasy filmů

Autorský kolektiv redakce MovieZone.cz, v čele s Petrem “Civalem” Cífkou, rozšiřuje svá encyklopedická filmová díla o další kousek, který se tentokrát zaměřuje na žánr fantasy. Po úspěšných publikacích, které se věnovaly akčním a komiksovým filmům, přichází s doposud nejtlustším svazkem, který se snaží shrnout filmový žánr prodchnutý magií.

Kniha je členěná na kapitoly dle fantasy subžánru, např. dark fantasy, pohádková fantasy, sci-fi fantasy a to s plným vědomím, že některé filmy překrývají víc podobných subžánrů. Což autoři přiznávají v úvodu spolu s tím, že chtěli čtenáři vymezit nějaké rámce, ve kterých by se mohl pohybovat. Kritický hnidopich by mohl brblat, nadšený čtenář se ve vymezených škatulkách bude jistě cítit spokojený.

Abecedně řazené filmy (vždy v rámci kapitoly) představují skvělý průřez celou historií a fungují nejen jako encyklopedická hesla, ale i rádce filmového fanouška, který má možnost doplnit si mezery. A to píši jako velký nadšenec, který se sám musel několikrát zastavit a říct si: “Páni, proč jsem tohle ještě neviděl?” Škoda, že záhy člověku dojde, že na to, aby dohnal klenoty, které mu unikají, nemá skoro čas. Na druhou stranu ale cítí, že i tak se autorům podařilo na stránky knihy komprimovat nadšení filmových entuziastů, které je snadno přenositelné na další.

Vzhledem k tomu, že jde svým způsobem o povšechnou publikaci, která chce udělat letem světem napříč žánrem, nelze očekávat, že se jde do hloubky. Velká část zmíněných filmů by vydala na vlastní publikace, každé heslo je tedy spíš příjemným shrnutím snímku s vypíchnutím několika zajímavostí, které zaujmou, než vyčerpávajícím elaborátem. Díky tomu ale encyklopedií budete listovat o sto šest a čtení vám bude příjemně ubíhat. Skupina autorů, zkušení filmoví publicisté a popularizátoři, navíc umí skvěle pracovat s jazykem, přirovnáními a jako čtenář jsem si skutečně užil každý odstavec.

Jde ke svému datu o velice aktuální přehled, který velice čtivě shrnuje historii fantasy žánru. Věci se snaží skládat do kontextu a vybrané zajímavosti člověka překvapí, pokud je zkušenější divák, potěší ho třeba vlastní míra znalosti. Na závěr encyklopedie opustí členění do žánrů a v sekci téma se věnuje různým záležitostem, od mocných artefaktů až po ikonické záporáky, dojde i na seriály. Vlastní sekci si ještě vysloužili ti nejaktivnější fantasy tvůrci. Jedno velké patriotistické plus si kniha zaslouží za péči, kterou věnuje zejména Karlu Zemanovi, jakkoliv z českých luhů a hájů nejde o jediného reprezentanta.

Encyklopedie komiksového filmu možná není encyklopedií v pravém slova smyslu, ostatně stejně jako oba její předchůdci. Ale jde o povedenou publikaci, kterou připravili filmoví nadšenci pro další filmové nadšence. A v tomto směru funguje skvěle. Kdo se chce projít krajinou fantasy, načerpat zajímavé tipy a dozvědět se věci, které možná nevěděl, ať neváhá, řekne přítel a vejde.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ ALBATROS MEDIA

8/10

Hodnocení

Filmová publikace, ze které sálá radost. Možná není dokonalá, ale jde o povinnost pro každého filmového fanouška, zvlášť pokud má slabost pro fantasy žánr.