Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TOP 5: Nejlepší filmoví a seriáloví ptáci

Ptáci jsou fascinující stvoření, velcí, malí, různých tvarů i barev. Někdy jsou jen na hraní, jindy dokážou změnit osudy celých světů. Někdy jsou k smíchu, někdy děsiví, proto někoho přitahují jako veverku žalud a jiný při pohledu na velkého ptáka hned ztuhne hrůzou. Ptáků jsou celé zástupy a mnohdy jde o ty nejroztomilejší tvory plné barev, jako v animovaném filmu Rio, jindy jde o děsivé šiky opeřených násilníků, kvůli kterým ženy omdlévají, jako v hororu Ptáci od Alfreda HitchCOCKa. A jsou jich celé zástupy a do tohoto článků se všichni nevejdou, stejně jako někdy trochu pracujeme s fantazií a děláme ptáky z tvorů, kteří jsou ptáky jen tak trochu. Přesto zde vám servírujeme opeřence, na které nedáme dopustit.

Holoubata

Hned na úvod zabrousíme do českých luhů a hájů a to do slavného filmu Vesničko má středisková, který patří ke zlatému fondu české kinematografie. Vy si právě teď určitě říkáte, že tam ale žádní slavní ptáci nejsou. Ale opak je pravdou. Jsou tam jedni z těch nejslavnějších a zároveň nejhezčích! Závozník Otík totiž kromě lásky k rohlíkům, kterým dává přednost dokonce i před kávou, čajem nebo něčím ostřejším, má zálibu i v chování ptáků na svém dvorku. Rád si je dává do ruky, hladí je, mazlí a všemožně opečovává, až jsou z toho celí rozjitření. Bohužel kvůli jedné nešťastné události mu zůstane pár ptáčku ochablých v ruce, a to je vždy na smutek zaděláno. Zvlášť když si člověk vzpomene jak hrdě a pevně stáli v pozoru. Škoda jich.

No, tohle byl trochu újezdu na začátek, další ptáci už budou vážnější. Víceméně.

Hedvika

Když jsem jeden vlahý letní večer sdělil (já, Honzík Křepelka) své lásce, že jí budu šeptat něžná slovíčka, úplně mi neporozuměla a zeptala se mě, jaká sněžná sovička (opravdu se to stalo). V té chvíli jsem věděl, že řád masožravých opeřenců se musí určitě vyskytnout v topce ukázaných ptáků. A kdo je nejslavnější sněžná sova? No přece pták Harryho Pottera Hedvika. Hagridův dárek k narozeninám v podobě sovy Hedviky se ukázal v knize a filmu jako dobrý nápad, protože poštovní známky jsou drahé a sovy nosí poštu. A také se o nich říká, že jsou dobrými společníky a symbolem moudrosti. Což je pro Harryho, který ve svých jedenácti letech neměl žádné kamarády, ideální volba. Jenže chyba lávky. Sovy poštu nenosí, ve skutečnosti patří k těm hloupějším ptákům a jejich vývržky také zrovna moc nevoní. Smůla pro všechny děti a jejich rodiče, kteří museli svým ratolestem sovu obstarat a nakonec zjistili, že neodpovídá jejich zromantizovaným představám. Bohužel se pak museli svých sov zbavit. A ani Hedvika do konce nevydržela.

Gwaihir

Zatímco si inteligentní lidé pokládají u každého sledování Pána prstenů tu správnou otázku: „Kde byl Gondor, když padly Západní úvaly,“ ty méně obdařené trápí otázka: „Proč nemohli orli donést Prsten do Mordoru?“ Přestože existuje teorie, že Gandalf měl v plánu dovézt Společenstvo do Orlího hnízda, aby tam nasedli na orli, kteří je dopraví do Mordoru, založená na jeho poslední větě před pádem do propasti v Morii: „Fly you fools!/Leťte hlupáci!“ pravda se ve skutečnosti skrývá jinde. A vysvětleních, proč nemohli orli letět do Mordoru, je několik. Za prvé jsou orli mocné bytosti, sám Gwaihir je potomek krále orlů Thorondora, a zhoubná moc Prstenu by je mohla svést, ovládnout a obrátit je na temnou stranu Síly. Prsten byl u malého národa hobitů ve větším bezpečí. Za druhé měl Sauron mnoho zvědů, takže zpráva, že do Mordoru letí letka orlů nebo i jeden obří jedinec, by se k němu hned donesla. Za třetí, i kdyby se dostali orli až k hranicím Mordoru, by se přes popel z Hory Osudu, Sauronovo Oko a Nazgûly na okřídlených tvorech dál nedostali. Za čtvrté, i kdyby ano, tak přes oheň, dým a popel by orel nedokázal přesně upustit Prsten do Hory osudu, ale musel by nějak vstoupit do samotné sopky. A za páté, jak sám Gwaihir řekl: „Měl jsem nosit zprávy, a ne břemena.“ Občasná pomoc svezením čarodějů, trpaslíků nebo hobitů se dá na chvíli snést, ale Jeden prsten, by pro ně byl až moc velké břemeno. Možná by to ale dokázal nějaký malý kondor. Kde byl teda Kondor, když potřebovali prsten donést do Mordoru?

>>>MERCH – KDE BYL GONDOR – KOUPÍTE TADY<<<

Pták Uličník

Když se řekne název The Road Runner Show, pravděpodobně to nikomu z vás nic neřekne. Americká animovaná série krátkých skečů s tímto jménem v sobě skrývá dobrodružství Ptáka Uličníka a Kojota Wildy, kteří už tak neznámí nejsou. Legendární seriál o vynalézavém kojotovi, který by chtěl chytit a sežrat k večeři rychle běžícího ptáka vydávajícího roztomilé „mig, mig“, patří k tomu nejlepšímu z warnerovských krátkometrážních animovaných seriálů Looney Tunes. Důmyslné a geniální, možná až šílené pasti kojota Wildy, které se vždy obrátí proti němu, vám vždy vykouzlí úsměv na tváři a opakující se fór s tunelem a vlakem vás mnohdy i dožene i k slzám smíchu. Škoda, že kojot ptáka nikdy nechytil a nezmastil… teda nezmasil, fandil jsem mu snad ještě víc než kocourovi Tomovi, aby chytil Jerryho. Je to ještě vůbec někdy k vidění v televizi?

Angel

Jestliže je Hawkeye (taky pták – jestřáb) nejzbytečnější Avenger, u X-Menů tuto pozici zastává mutant Angel. Ono probudit v sobě schopnost létat ve světě, kde někteří lidé s mutagenním genem X ztělesňují bohy a mohou ovládat telepatii, ohýbat kovy, procházet zdmi nebo mít zrychlenou regeneraci a jen pomalu stárnou, je trochu trapas. Samo o sobě by to vlastně ještě tak hrozné nebylo, ale jestli vám k tomu ještě musí narůst obří křídla s rozpětím pěti metrů, které nikam jen tak neschováte, to už blbý je. I samotná mutantka Storm dokáže létat jen tak a to ještě k tomu ovládá počasí, bouře a blesky. Ne nadarmo si všichni z Angela dělají srandu. Třeba Deadpool ve druhém filmovém díle několikrát nazve Angela Pigeonwings/Holubí křídlo a dělá si srandu z jeho neschopnosti létat bez použití křídel. Není ale všem dnům konec, protože později Angel dostane od mutanta Apocalypse vylepšení v podobě modré kůže a organických kovových křídel, které mohou vystřelovat ostré perutě. A to už „vůbec“ nezní trapně. Ne, ne.

Bonus – Slavný pták, kterého jsme nikdy neviděli

„Je to pták! Je to letadlo! Je to Superman!“ Tři věty, které patří k těm nejpoužívanějším ve městě Metropolis. Slavného superhrdinu v červených slipech zná celý svět, a přestože Superman léta nad hlavami obyvatel fiktivního města každý den, vždy se najde někdo, kdo tyto věty vysloví. A to je smůla především pro všechny ornitology, jenž při zmínce o ptákovi zbystří, a natěšeně si připravují své dalekohledy, aby zaznamenali nový objev. Když ale k jejich smůle zjistí, že to nad jejich hlavami zase létá ten červenoslipáč a ne nový opeřenec, zklamaně jen mohou svěsit hlavu a s nadávkami mumlajícími si pod vousy rázovat cestu domů

______________________________________________

Koho článek o ptácích vyčerpal, může si dobít baterky nákupem oblečení s motivem witcherpaného videoherního Geralta ? Klikněte na obrázek níže nebo
>>NAKUPUJTE ZDE<<