Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Kingsman – První mise – drsnější, než bych čekal

První díl série Kingsman přinesl svěží komiksovou variaci na “bondovské” téma plné ulítlých nápadů a s drajvem jako blázen. Druhý díl, Zlatý kruh, sice nedosáhl takových kvalit, ale atmosféra přepáleného úletu zůstala. I proto má člověk od První mise jistá očekávání, které Vaughn kingsmanovským prequelem naprosto rozseká.

První mise nás zavede nejdříve do doby těsně před První světovou válku, abychom se pak pomalu sunuly přímo do válečného dění. Vyprávění se s divákem od začátku nemazlí a dává neúprosně najevo, že tohle nejsou žádné veselé časy. Hlavní postava Lord Oxford (Ralph Fiennes), poté co v Africe ztratí ženu, úzkostlivě chrání jejich dospívajícího syna Conrada, který ale netouží po ničem jiném, než bojovat ve válce. Ach to bláhové mládí…

Zdroj: 20th Century Fox

Jakkoliv se Oxford, ze kterého se stal po neštěstí s jeho paní zapřísáhlý pacifista, snaží, aby se válka jejich životům vyhýbala co nejdéle, něčemu tak zničujícímu se vyhnout nedá. Však v Sarajevu byly třeba jen na návštěvě. Nakonec Oxford svolí a rozhodnou se aktivně zapojit aspoň do tajné mise v Rusku, při které se střetnou s Rasputinem.

První mise je oproti prvním dílům temná jako dno Bajkalského jezera. Jakkoliv Vaughn chrlí zajímavé nápady, kterým vévodí choreograficky dokonalá bitka s Rasputinem, vláčí nás bahnem a krutostí bez jakýchkoliv cinkrlátek. Možná i proto se dostavil neúspěch a u některých převládá jisté rozčarování. Místo hrátek s různými gadgety totiž servíruje válečné drama, které náhodou vede k tomu, že je založena nezávislá špionážní služba Kingsman.

Atmosféra je hutná, že by se dala krájet, mnohdy jsem cítil úzkost za postavy na plátně. Akční stránka je tak vymazlená a dokonalá, že člověk nezavře pusu, pokud se zrovna někdo pere. Bitku s Rasputinem jsem už zmiňoval. A tempo filmu je neúprosné, ale přeci jen třeba vyjma Ralphe Fiennese chybí další silnější herecký tahoun a příběh, jakkoliv si pohrává se známými fakty, které se snaží okořenit, vlastně nepřekvapí. Až na jeden moment, který mi zase způsobil šok.

Zdroj: 20th Century Fox

Kingsman: První mise vlastně není lehký film. Díky brutalitě, se kterou nám předkládá První světovou válku, je těžko stravitelný, na druhou stranu se ale dokáže dostat pod kůži. Přesto ale člověk na film vyrazí s jistými očekáváními, která Matthew Vaughn převrátí naruby, a ne každý to vstřebá. Ale pokud umíte u filmu ocenit především to, že odsýpá, a že se může pochlubit vybroušenou akční stránkou, zklamaní nebudete.

Ale na rozjuchanost prvních dvou dílů skutečně zapomeňte.

7/10

Hodnocení

Prequel Kingsmanů, který má slušné tempo, výbornou akci, zajímavé nápady, ale překvapí zejména tím, jak se diametrálně liší od svých předchůdců.