Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TOP 2021: Libo-Wanovy nej minulého roku

Tohle je menší rest, přeci jen se leden roku 2022 dostal pomalu do své půlky, přesto jsem si slíbil, že si chvíli času najdu a tenhle souhrn toho nejlepšího z minulého roku udělám. Rovnou se musím omluvit, že se nedostane na knihy, kterých jsem minulý rok přečetl naprosté minimum, a když už, tak nešlo o žádné aktuální novinky. Takže shrnu, jak se mi loni líbily komiksy, filmy a seriály. A koho baví spíš poslouchat, tomu doporučuji poslechnout si náš zmatený pokus o podcast s kolegou Křepelkou, kde jsme si o minulém roku popovídali.

TOP KOMIKSY

1) Spirála

Brutální manga, která zaujme především výživnou porcí hnusu a body hororu, po kterém vám zůstane trochu šoufl a navíc budete mít nějaký čas alergii na zatočené věci. Poctivý špalek se mi okamžitě zažral pod kůži a stejnou měrou mě odpuzoval, jako přitahoval zároveň. Nešlo se odtrhnout, i když jsem se mnohdy na utrpení postav z komiksu už ani nemohl dívat. Nejlepší komiksová věc loňska.

Recenze Honzíka Křepelky => RECENZE: Spirála – Junji Ito – hororové šílenství!

2) Mlsoun

Očekáváný komiks, který Crew vydala na konci roku, naplnil na 100 % moje očekávání. Jeff Lemire je vyprávějící kouzelník a i když příběh, který v Mlsounovi rozvíjí, je plný povědomých tónů, mnohdy až skoro klišé, dokáže ke čtení strhnout jako nikdo jiný. Je to dar shůry a Lemire nadále potvrzuje pozici jednoho z nejschopnějších a mých nejoblíbenějších autorů.

Moje recenze => RECENZE: Mlsoun (Sweet Tooth) – Jeff Lemire

3) Batman: Černé zrcadlo

Kousek z kolekce Legendy DC představil příběh, ve kterém v kápi Batmana musel zaskočit Dick Grayson. Ten zjišťuje, že dno, na které Gotham a jeho obyvatelé mohou klesnout, může být mnohem níž, než si představoval. Příběh plný hnusu temnoty podtrhuje svým způsobem nehezká kresba, která se ale stylově k příběhu hodí.

Moje recenze => RECENZE: Batman – Černé zrcadlo – Scott Snyder

TOP SERIÁLY

1) Mare z Easttownu

Jako nerd jsem se snažil najít jiný seriál, který bych mohl postavit na piedestal, ale bohužel. I vyhypované novinky jako Squid game a Arcane mi úplně nesedly. Hra na oliheň byla fajn, ale konec mě zklamal, samotný průběh moc nepřekvapil a Arcane mi bůhvíproč nesedl. Proto první příčka patří detektivce z maloměsta Mare. Její detektivní pátraní po vrahovi jedné nešťastné puberťačky mě přikovalo a dal jsem ho takřka na jeden zátah.

Zdroj: HBO

2) Had

Podobně mě uhranula, asi i díky exotickým lokacím a zejména díky charismatu hlavního hrdiny a jeho představitele, kriminální minisérie Had. Napínavé, vtahující, fascinující. Navíc s velice přiléhavou hudbou, kterou rád poslouchám při práci.

3) Invincible

Jako nerda mě ze zástupu seriálů, které by měly být mému srdci blíže, zaujal jediný. Nekompromisní a brutální animák podle komiksů Roberta Kirkmana (ten, co napsal Walking Dead). Krvavá řežba se mohla pochlubit tunou zajímavých nápadů, napínavým příběhem i zástupem postav, která vás oslovily hned od začátku. Podobně jako The Boys jde od Amazonu o velice povedený zářez.

Recenze Honzíka Křepelky => RECENZE: Invincible – kulervoucí masakr!

TOP FILMY

1) Poslední souboj

Tenhle film uzrál. Když jsem odcházel z kina, byl jsem spokojený. Můj dojem z Posledního souboje byl nadprůměrný, ale hned na TOP jsem ho neřadil. Až o týden později mi došlo, že ho mám pořád v hlavě. Příběhová freska přináší jednu událost třemi pohledy, a i když nedochází k nějakému dramatickému zvratu, přeci jen mě bavilo objevovat nové nuance a sledovat subjektivitu jednotlivých pohledů. Z hlediska výpravy a pojetí samotného souboje jde ale o jednu z nejepičtějších filmových událostí posledních let. Škoda, že film v kinech propadl.

Zdroj: 20th Century Studios

2) Duna

Mezmerizující hrátka s formou, kdy hudba, obraz a plejáda výjimečných hereckých výkonů tvoří monumentální umělecké dílo. O tom, jestli se Duna zapíše do historie, rozhodnou až kvality druhého dílu. Zatím jde o dlouhou, ale zajímavou expozici, které chybí konec. Já, i jako fanda předlohy, jsem si to moc užil

Moje recenze => RECENZE: Duna – velkolepá sci-fi bez konce

3) Rozhněvaný muž

Guy Ritchie mě baví, Král Artuš, Gentlemani a teď Rozhněvaný muž – tři filmy, které se u mě staly instantní klasikou. Rozhněvaného muže jsem loni viděl třikrát, poprvé naštěstí v kině. Hutný akční zážitek plný testosteronu mě přibyl do sedačky, zvednul tepovku a vážnost tváře Jasona Stathama přebijí snad jen joudovitost Joshe Hartnetta. Další film ze žebříčku, který se skládá ze tří kapitol. Loni se urodil zajímavý vzorec.

BONUS: Rytíři spravedlnosti

Dánský film v hlavní roli s Madsem Mikkelsenem byl první film, který jsem viděl v kině po delším lockdownu. Líp jsem si vybrat nemohl. Chytrý a hravý příběh překvapivě pozvedla skvělá akční stránka, kterou bych u podobného filmu nečekal. Mads jako drsňák byl jedinečný a uhrančivý. I když se těsně nevešel do první trojky, doporučit jsem vám ho ještě musel.