Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Azimut – kniha první – Wilfred Lupano

Každý z nás alespoň jednou v životě ztratil nějakou tu maličkost. V komiksu Azimut se také ztratí jedna věc. Nezmizí ale jen tak nějaká drobnost, ale rovnou celý sever. Magnetické střelky ukazují pokaždé úplně jinak a díky tomu se roztočí kolotoč událostí ve světě, kde nejdůležitější komoditou je čas. Vše se točí kolem něj a existují postavy, které nechtějí zemřít nebo zestárnout a udělají pro něj cokoliv. I kdyby za to měli zaplatit cenu jejich nejbližší. Autoři Wilfred Lupano a Jean-Bapitiste Andréae otevírají ve své grafické novele dveře do fantastického světa podivů, klepsydropů a retronosných včel, který vám zamotá hlavu a od první stránky vtáhne svojí zvláštností do sebe.

V komiksu Azimut se vydáme společně s několika na sobě nezávislými bizarními skupinkami roztodivných bytostí na šílenou a dobrodružnou jízdu po světě, kde nic není nemožné. Limitem je jen fantazie autoru a ta je podle všeho nezměrná, protože takových nápadů, výmyslů a nezvyklostí, nad kterými vám bude rozum stát, vymysleli opravdu mraky. Připravte se na svižné vyprávění a podmanivý děj scénáristy Wilfrida Lupana, kde se může občas stát, že nebudete chvílema vědět, co se děje, ale vše se postupně vysvětlí a vy si užijete neskutečně zábavný a kouzelný příběh v úžasném a krásném světě neomezených možností.

Nenechte se zmást ale líbivým zevnějškem světa komiksu Azimut. Přestože vám může mnohdy připomínat pohádky vašeho dětství, svět je to ve skrytu temný a krutý. Pod slupkou roztomilých postaviček a naoko hodných postav se ukrývá zlo a jejich vlastní cíle a motivy nemusejí být nutně dobré pro ostatní. Postupem času, jak se začne odkrývat minulost jednotlivých některých postav, čtenáři dojde, že vlastně ani hlavní charaktery nejsou úplně nevinné a jejich činy slouží především pro vlastní obohacení, které pro každého jednotlivce znamená něco jiného. A nejlépe ještě v rozporu s cíly těch ostatních.

V Azimutu se vyskytuje opravdu velké množství postav, které na vás autoři chrlí jednu za druhou, a když už si myslíte, že by jich bylo dost, tak přidají ještě pár navrch. Naštěstí v nich ale čtenář neztratí přehled, přestože začátek je celkem krušný, když jste hozeny přímo doprostřed světa, kterému zprvu moc nerozumíte. Každá postava je jedinečný a nezaměnitelný originál, co se týče vzhledu nebo chování, a bylo by zvláštní, kdybyste si v průběhu komiksu alespoň jednu nezamilovali. Například jeho výsost sir Irenej je skvělá postava a jeho obsese k fenyklu vytváří fór napříč celý komiksem.

Právě tyhle vtipy, které prostupují celým příběhem a postupně nabírají na síle, jsem si oblíbil už v komiksu Velký vezír Iznougud a je vidět, že i další francouzští autoři je mají rádi. Vyplatí se dávat pozor na to, co čtete, protože fórek ze začátku komiksu se může klidně ještě jednou objevit až úplně na konci a když si ho všimnete, může vás pobavit až k slzám. Hrátky se slovy a jmény hrají též v komiksu velkou roli a autoři zde vytvořili opravdu zábavné kombinace. Zde si zaslouží sklonit poklonu Richard Podanému, který si francouzské zkomoleniny dává k snídani a zase nám naservíroval perfektní překlad.

Slovo perfektní by se dalo použít i u ilustrace komiksu kreslíře Jeana-Bapitiste Andréaeho, ale přenádherná by mělo být více odpovídající. Oku lahodící jemná kresba v pastelových barvách s úžasnými detaily a vystínováním nenechá nikoho na pochybách, že autor je velice zdatný kreslíř. Ilustrace prapodivných tvorů, jako je třeba roboticko-labutí klepsydrop snášející mechanická vejce s podivy nebo rozmanitých kouzelných staveb a lokací svědčí o obrovské fantazii a imaginaci autora Jeana-Bapitiste Andréaeho a povyšuje celý už tak zábavný a poutavý komiks ještě o několik příček nahoru. Vyplatí se zastavit na každé stránce a dosyta si vychutnat úžasné nápady a ilustraci autorů. Větší formát komiksu nádherné kresbě samozřejmě sluší.

První díl komiksu Azimut nechal hodně nezodpovězených otázek a otevřených konců a čekání na druhý díl, který by měl příběh uzavřít, bude nekonečné. Bláznivé dobrodružství v bizarním světě, kde je možné cokoliv, si užije dozajista každý milovník zajímavých a nápaditých bytostí, neotřelých a originálních nápadů, svižného děje, úžasné kresby. Pokud jste zároveň milovníci ptactva a hmyzu bude pro vás komiks o to přitažlivější. Výňatky z encyklopedií za každou kapitolou popisující různá vymyšlená zvířata skvěle slouží čtenáři k pochopení některých aspektů v tomto světě, až mě udivilo, jak si jejich charakteristiku užívám. Moc se těším na další díl!

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

10/10

Hodnocení

Nesmírně přitažlivý a fascinující příběh a kresba, která vám zamotá hlavu a vtáhne do sebe.