Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Šninklova veliká moc (MDEK) – Jean Van Hamme

Mistrovská díla evropského komiksu obšťastňují čtenáře pozoruhodnou kresbou a zajímavými příběhy autorů ze starého kontinentu už od roku 2010 a bezesporu patří k mým nejoblíbenějším sériím od Nakladatelství Crew. V současné době je vydáno 28 dílů v edici, a když jsem se dozvěděl, že příští grafická novela bude od spisovatele Jeana Van Hammeho a kreslíře Grzegorze Rosińského, mé srdce zaplesalo radostí. Oba autoři už mají v MDEK zářez v podobě komiksu Temnými cestami, mě si ale získali především sérií Thorgal, kde bravurně smíchali vikingskou fantasy se sci-fi. Jejich další fantasy počin s názvem Šninklova veliká moc nás ale zavede daleko od severských břehů, dálav a celého našeho světa a možná i vesmíru, až do tajemného světa Daar.

Do světa válek a ničení, kde každou sluneční konjunkci spolu do krve bojují tři znepřátelené strany. Do světa, kde žije malý J´on, zástupce jedné z nejpodřadnějších ras, jehož mrzký život by pravděpodobně skončil na bitevním poli, kdyby se nestal zázrak. Po jedné bitvě, kdy se vyhrabal z mrtvol svých spolubojovníků, potkal Boha, pána a tvůrce světů, jenž mu vyjevil své proroctví. Jestliže nenastane mír do pěti konjunkcí, pohltí svět zkázou a zmarem a je jen na něm, na tvoru nejmenším z nejmenších, aby svět dal do pořádku. Jako boží prorok a ambasador obdaří Bůh J´ona velikou mocí a jeho životní dobrodružství začíná.

Osud celého světa leží na bedrech malého Šninkla J´ona, nechtěného mesiáše, kterého si zamilujete na první pohled. Tragikomická postava povětšinu času neví, co dělá, chybuje, zábavně komentuje vše kolem sebe a bezelstně hláškuje v těch nejnevhodnějších situacích. S napětím a úsměvem na rtech budete sledovat jeho epickou, přímo biblickou cestu za spasením světa, která je lemována jeho přešlapy a neúspěšnými pokusy o pomilování se se Šninklou G´wel, což je v jeho očích minimálně stejně důležité jako spása celého světa.

Spojení biblická cesta nebyl použito náhodně, protože komiks Šninklova velká moc je přímo napěchovaná odkazy na Bibli, především na Nový zákon a postavu Ježíše. Zmínky na nejslavnější bestseller jsou většinou okořeněné nějakou nadstavbou, jako třeba že J´on nechodí po vodě, ale po kyselině a podobně a pokaždé, když si nějakého odkazu všimnete, s úžasem si uvědomíte, jak propracovaně autoři narážky do příběhu zakomponovali. Radost z toho, že jste si odkazu všimli, ani nemusím zmiňovat.

Biblické téma provází komiks celých 184 stran a epický příběh odpovídá na otázku, kterou si jistě každý ve svém životě alespoň jednou položil: „Co by se stalo, kdyby si Ježíš dal tripa a veškeré své zázraky a životní epizody prožíval mezi skřítky, trpaslíky, vílami a dalšími magickými bytostmi? A co kdyby si u toho chtěl taky trochu zasouložit?“ Přesně to a ještě víc se dočtete v komiksu a dostanete neskutečně zábavné, působivé, ale zároveň i temné a občas depresivní dílo, kde budete hltat každou stránku.

Už úvod s poeticky popsaným masakrem na bitevním poli napoví, že v ruce držíte jedinečné dílo. Strhující děj s originálními nápady a zápletkami, fantaskními postavami a nečekanými zvraty vás pohltí a nepustí až do geniálního konce. Ach ten konec. Dobrodružné fantasy se vkusnou dávkou erotiky se postupně změní v temné existencionální drama s filozofickými a teologickými otázkami o boží vůli a moci, zakončené ve stylu „všichni jsme cyloni“, které ve vás bude dlouho rezonovat. Po přečtení si uchováte v hlavě pocit, že jste právě přečetli majstrštyk, jenž si v nejbližší době musíte zopakovat.

Bez jakýchkoliv pochybností zde můžu prohlásit, že Šninklova veliká moc patří k těm nejlepší komiksům, jaké jsem kdy četl. Asi je dokonce úplně ten nejlepší. Rosińského kresby plná detailně nakreslených roztodivných tvorů, obývajících rozmanité krajiny, měnící se každých pět stránek, skvěle doplňují scénář Jeana Van Hammeho o malém tvorovi, jenž byl v nesprávný čas na nesprávném místě a který postupně dorostl do své role mesiáše. Mohu jen doufat, že další díl z edice MDEK Šninklovu velikou moc překoná, ale moc tomu nevěřím. Tak jedinečné a geniální dílo to je!

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

10/10

Hodnocení

Plná desítka bez debat. Komiks měsíce, komiks roku a možná i komiks prozatímního mrzkého života Honzíka Křepelky!!!