Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Star Wars – Vzestup Kyla Rena – Oddanost

Pokud jste četli moje předchozí recenze na Star Wars komiksy, tak víte, že jsem si je velmi pochvaloval, až vyjadřoval jakési překvapení, jak může být jedna řada tak konzistentně nadprůměrná. Dlouhodobě jsem ale taky obával, že takhle nastavená laťka přece nemůže vydržet navždy. Tentokrát bylo potřeba Kyla Rena, aby se na předchozími díly nastavenou metu nedosáhlo.

I když upřímně, Kylo je v tom nevinně. Mám tu postavu celkem rád. Ve filmech se mi jeho emocionální nestabilita a zejména ztvárnění Adamem Driverem dost líbilo a neměl jsem důvod věřit, že zrovna v komiksech to nerozbalí naplno. Leč scenáristická bezzubost zapříčinila, že zůstal tenhle charakter nevyužitý a při tom našlápnuto bylo.

Komiks se skládá ze tří příběhů. První se vrací k tomu, jak Kyla (tehdy ještě Bena Sola) napadl Luke, jak se z něj stal Kylo Ren a prostor dostal i Snoke, který si svého Sitha přetáhnul a vycvičil. I když chybí, jak se tito dva potkali. Jde asi ale o jediný příběh, který snese nějaké měřítko, odsýpá, má silnější akční momenty i nějaký vývoj, který čtenáře dokáže zaujmout. Kromě Kyla Rena se v něm objevují jeho dřívější spolužáci i tajemní rytíři z Renu, kvůli kterým si Ben rozhodl tohle přízvisko osvojit. Příběh tak zajímavě rozšiřuje Renův origin a zejména je celkem silný v tom, v čem Star Wars komiksy vždy byly. V pojetí dynamické akce, která čtenáře dokáže vtáhnout.

Druhý příběh je tak nicneříkající vsuvka, že se dá považovat takřka za zbytečný. Ještě jednou se v něm vracíme třeba na Mon Calu k příběhům, které de facto začaly v předchozích dvou komiksech, ale přínos pro universum je takřka nulový, na podobné úrovni byl i můj čtenářský zážitek. V posledním příběhu, který stejně jako ten druhý napsal Ethan Sacks, se sází na nostalgii a fan servis. V překombinovaném zlodějském příběhu s obchodníkem Dok-Ondarem se na stránkách objeví spousta známých postav, od Hana, přes Greeda, až po oblíbenou komiksovou postavu doktorku Aphru, ale ani přítomnost veskrze zajímavých charakterů nemůže vynulovat Sacksovu vypravěčskou neschopnost.

Ten přes sebe kupí vzpomínky, vyprávění nořící se do jiného vyprávění, asi v domnění, že je jakýmsi komiksovým Tarantinem, takovým způsobem, že čtenáře akorát zamotá a navíc mu nedovolí se do příběhu více ponořit. Přitom vzato kolem jednotlivé mikropříběhy své kouzlo mají, ale v interakci s ostatními vzniká spíš guláš než vyladěná polévka Gazpacho, kterou byste se nestyděli servírovat v důstojnickém klubu.

Ethan Sacks? Spíš Ethan Sucks! Ani první příběh, na kterém se tedy nepodílel, naplno nevyužil svůj potenciál, ale aspoň má čtenáře čím zaujmout. Například že Snoke byl nadšený zahrádkář, si už budu pamatovat do konce života. Každopádně Sacksovy příběhy byly jednak o ničem, a když už se náznak něčeho zajímavého objevil, pohřbil to vlastní scenáristickou neumětelností. Jako obvykle aspoň nemám co vytknout kresbě. Realistický ráz a snaha přiblížit se originálním předobrazům Star Wars prostě sluší, jakkoli ale nejde zase o něco vyloženě výjimečného.

Jinak zejména ve srovnání s předchozími díly v sérii je Vzestup Kyla Rena hrubě průměrné dílo. Chybí momenty, které by stály za zapamatování, příběh nepřináší ani zajímavé rozšíření universa a i akce jako by tentokrát šlapala na půl plynu. Doufám, že tohle bude zaškobrtnutí, na které budu moci s dalším dílem zapomenout.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ ALBATROS MEDIA

5/10

Hodnocení

Rozhodně nejslabší Star Wars komiks, který u nás vyšel. Nebýt prvního příběhu a slušné kresby, hodnotil bych i ještě nižší známkou.