Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

PRVNÍ DOJMY: Dexter – New blood – Návrat starých časů?

Dexter patřil k jedněm z nejlepších seriálů své éry. I přes mírně kolísavou kvalitu (od nadprůměru až po naprostá pecka) si po celých osm sérií udržel přízeň diváků i vysoké ratingy. Tvůrci se rozhodli seriál zakončit sami, jenomže pro Dextera nachystali osud, který se k seriálu, ani k postavě moc nehodil. Čímž se zakončení zařadilo mezi podobná zklamání, jakým bylo třeba rozuzlení Ztracených.

Poslední dobou jsou ale v módě návraty. Však se na nás za chvíli řítí nový Matrix, do televize se vrátil třeba Rosswell, tak si někdo řekl, proč by se nemohl vrátit forenzní analytik s malým fetišem na krev. A volejme halelujáááá, protože přes veškerá opatrná očekávání, tenhle návrat zatím stojí za to.

Dexter pod jiným jménem žije v nějakém zasněženém vidlákově, randí se šerifkou a i po letech se nesmířil se smrtí jeho sestry Debry. To zašlo tak daleko, že se Debra stala přeludem, druhým hlasem, který promlouvá s Dexterem a je jakýmsi zhmotněním jeho úvah i démonů, jeho novým temným pasažérem, kterým býval jeho otčím Harry.

Dex si ale v rámci možností svůj exil užívá, i když ho jeho krvavé choutky stále pronásledují a znáte to… Co se v mládí naučíš, ve stáří… Asi víte, kam mířím. Srdci neporučíš, tak se náš všemi oblíbený zabiják ještě jednou vrátí na krvavou stezku. A aby toho nebylo málo, v zapadlém městečku ho vyhledá skoro dospělý chlapec, kterým není nikdo jiný než Dexterův syn Harrison, BAM!

Set-up příběhu zní vlastně trochu očekávaně, až možná lacině, jak z nějakého kurzu “Jak připravit návrat oblíbené seriálové postavy”, ale světe div se, máme za sebou čtyři díly a já říkám, ono to funguje!

Je až neuvěřitelné, jak Dexterovi prospěla změna prostředí, kdy místo slunného Miami najednou procházíme širé zasněžené planiny a indiánské přírodní rezervace, ve kterých zakrýt stopy není tak jednoduché jako v ruchu velkoměsta. Zvlášť když se ukáže, že vaše vlastní přítelkyně není jen maloměstská policajtka, ale velice schopná vyšetřovatelka. Nová hra na kočku a na myš začíná.

A dočkáme se motivů, které máme rádi. Dexter se dostává do situací, kdy mu už ruka zákona dýchá na záda a jak víme, když je zahnán do kouta, bývá Dex nejvýkonnější. Navíc, jak kdyby Dexter podivné okolnosti přitahoval, scénáristé brzy ukážou, že možná není jediný krvežíznivý psychopat v okolí. Doposud se ale tvůrcům daří záhady přiměřeně dávkovat a držet napětí na maximum. K tomu si připočtěme Harrisona, který musí se svým otcem přistoupit na hru s jeho novou identitu a na druhou stranu Dextera zase svírají obavy, že Harrison zdědil i temnější stránku jeho povahy.

Dohromady se povedlo nadávkovat zdravý mix napětí, záhadné atmosféry i krimi dramatu, který doplňují nové charaktery, již jsou víc než jen statisti v další Dexterově hře. Každý z nich může Dexterovi zkomplikovat život, nové postavy (v případě Harrisona staronové) se mu stávají rovnocennými partnery i skrytými protivníky a nitky příběhu se vinou cestami, které aspoň pro mě není zatím snadné plně předjímat. Proto se těším na každý nový díl a tenhle návrat si užívám. Stejně jako zima obklopila Dextera v jeho novém bydlišti, vrátil se s ním příjemný chlad na televizní obrazovky.

Tenhle návrat zatím vypadá povedeně. Ale zbývá dost času na zklamání, kterému se doufám tvůrci podruhé vyvarují.