Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Thorgal – Neviditelná pevnost omnibus

Thorgal se konečně dočkal souborného vydání, a to rovnou pěti sešitů s podnázvem Neviditelná pevnost, které obsahuje alba 19 – 23 spojená jedním příběhovým obloukem. Titulní první povídka nás zavede za lučištníkem Thorgalem, jenž opustil svoji rodinu, aby je ochránil před kletbou, která ho pronásleduje. Nyní osudem zkoušený poutník putuje s Kriss z Valnoru a shodou náhod (božských kroků) dokáže svoje jméno vymazat z paměti bohů a přijít tím o všechny svoje vzpomínky. Stává se pirátem Šajganem Nelítostným a s Kriss po boku zasévá strach do duší všech námořníků, kteří mají tu smůlu, že ho potkají. Souběžně se odvíjí také příběh jeho rodiny, která, přestože od nich Thorgal odešel, je s ním a jeho budoucností pevně svázána.

Hrdinská sága o válečníkovi Thorgalovi se vyznačuje specifickým způsobem, jakým kombinuje žánr vikingské fantasy se sci-fi. Thorgal, dítě hvězd, patří k vyspělé mimozemské rase, jejichž zbraně nebo určité předměty se občas objeví a zamíchají kartami v některém příběhu a přidávají celému komiksu zvláštní punc přitažlivosti. V povídce Ogatajova koruna zašli tvůrci o značný kousek dál a nabídli čtenářům rovnou cestování v čase a postavy z daleké budoucnosti. Nedá se tvrdit, že by povídka nebyla zábavná nebo nedávala smysl, přesto mi cestování časem přišlo jako až moc velký zásah do vikingského feelingu a působilo v celém kontextu mystické fantasy, kde mimozemské předměty hrají roli magických artefaktů, dost nepatřičně.

Naštěstí kouzlo a výhoda omnibusů tkví právě ve faktu, že když se jeden sešit nepovede, jsou tu další, které celému komiksu napraví reputaci. A to je právě případ i grafické novely Thorgal: Neviditelná pevnost, protože ostatní povídky jsou parádní. Do napínavého a čtivého příběhu se ponoříte hned od začátku a působivou atmosféru bohatého světa magie, mýtů, legend a Vikingů si zamilujete po pár stránkách. Komiksu bezesporu nahrává i fakt, že na uzavření celého příběhu nemusíte čekat dlouhou dobu na vydání každého jednotlivého úzkého sešitu, ale užijete si ho celý naráz. A také mu odpustíte pár slabších momentů, jako je právě to cestování časem.

Ze všech sešitů jsem si nejvíc užil ten druhý, ve kterém se paradoxně Thorgal vůbec nevyskytuje, Příběh se zaměří na jeho rodinu, ženu a dvě děti, kteří se kvůli nepřízni osudu (v podobě Thorgala) stanou vyhnanci ze své rodné vesnici. V povídce se nevyskytují žádné fantasy nebo sci-fi prvky, místo nich dostaneme nelítostné putování mrazivou tundrou, ve kterém není nouze o zradu, hlad, špatné počasí, bandity a různé lapky. Užijete si napínavý boj o přežití tak poutavý, že se vám zaryje pod kůži. A to hlavně díky Jolanovi, který přebírá po Thorgalovi otěže hlavního protagonisty a kterého jsem si nakonec oblíbil více než slavného lučištníka.

Ale ani oba dva hlavní charaktery, co se mé oblíbenosti týče, se nevyrovnají zrádné a nebezpečné intrikánce Kriss z Valnoru. Ďábelská žena, která Thorgala miluje a zároveň i nenávidí, si pokaždé ukradne celou scénu pro sebe a vy budete fascinovaně koukat, jak tenhle zmateně zlý charakter bezelstně a zábavně provádí všechny ty křivárny, podrazy a podlé věci a hned zase obrací plášť, jen co se naskytne příležitost si trochu polepšit. Přesto se za všemi těmi zlými věci skrývá nešťastná láska k Thorgalovi, která se jí stává osudovou a vytváří z Kriss tragickou postavu, jež budete na konci spíše litovat, než nenávidět.

Co ale budete milovat, tak perfektní kresbu Grzegorze Rosińskiho, druhou polovinu tvůrčí dvojice stojící za Thorgalem. Detailní a půvabná ilustrace stojí především na realisticky ztvárněných postavách s nepřebernou škálou výrazů a vyjádřených emocí, reálně vypadajících zbraní, oblečení, vesnic a měst, tvrdou a nemilosrdnou, ale zároveň i krásnou působící krajinou a zobrazení špinavě blátivého středověku. To doplňuje fantaskními motivy jako mnoha chapadlovými monstry, obry, kouzelnými postavami a bohy ze severských bájí, výlety do magických prostorů a futuristickými předměty z jiných planet a časů. Jedním slovem nádhera. Proto úplně nechápu, proč byla zvolena tak neatraktivní obálka. Svazek pěti sešitů by si zasloužil určitě vizuálně hezčí a epičtější podívanou.

Přestože omnibus obsahuje díly 19 – 23, komiks si užijí i ti, co o Thorgalovi v životě neslyšeli. Hlavní hrdinové sice mnohokrát odkazují na události a postavy minulé, vždy hned dovysvětlí v jedné větě, co se stalo a grafickou novelu si můžete přečíst a vše pochopit bez znalosti předchozích dílů. Proto bych klidně komiks doporučil pro ty, co s Thorgalem chtějí začít. Souborné vydání Thorgalovi sluší, děj je tak ucelenější. Po přečtení vám zůstane úsměv na tváři, protože to je tak nádherný příběh s krásným koncem, že vám zůstane dlouho v hlavě. Nezbývá než doufat, že i další díly budou vydány v omnibusech.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ ALBATROS MEDIA

 

9/10

Hodnocení

Velice povedený omnibus, který by, nebýt prostředního příběhu, ode mě dostal klidně plný počet. Ten ale trochu ubírá na kráse poutavému příběhu se sympatickými postavami, nádhernou kresbou a specifickou kombinací fantasy se sci-fi.