Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Modrá CREW 20 – Dobyvatelé (3-4)

První díl epického komiksu Dobyvatelé o třech kočovných kmenech Skytů, které dohromady vytvořili alianci zvanou Živá horda, si u nás v Nerdopolis (geek and proud) vysloužil ocenění Komiks měsíce za srpen. Ale neměl to úplně jednoduché, protože mu na paty šlapala francouzská grafická novela Fantomas se zlobí, která si čtenáře i mě omotala napínavým dějem a krásnou kresbou. Nakonec těsně vyhráli Dobyvatelé, takzvaně o prsa. O která prsa to ale bylo, z těch zástupů všemožných ňader ukázaných v komiksu, to vám nepovím. Ale vy si vyberte vaše nejoblíbenější a ty to budou!

Pokračování Dobyvatelů se nenechává zahanbit, protože začíná přesně tak, jak bychom od něj očekávali, přehlídkou dalších ňader. Hned první obrázek nám poskytne pohled na osmici prsou (šest ženských, dvě mužská) dmoucích se a trčících do výšky… Ale teď vážně. Horda dál putuje ke městu Mapulu a kromě ohrožení ze strany Chetitů se musí vyrovnat také se zradou, která zasela rozkol mezi tři odlišné kmeny. Spojenectví visí na vlásku a jakýkoliv další incident by dokázal zničit dlouho udržované příměří. A také se zdá, že kronikářka Thusi má i jiné plány, než poznávat hordu a zaznamenávat její historii. Konec cesty se blíží a ne každý se dočká jeho konce.

I ve druhém díle dávkuje scénárista Sylvain Runberg pečlivě odměřené ingredience v podobě krev, násilí, intrik, nahoty, orgií a sexu tak, aby jimi čtenář nebyl přesycen a zároveň napjatě hltal každou stránku komiksu. A také se nemohl dočkat, jak to nakonec celé dopadne a kdo to vlastně vůbec celé přežije. Roztržky mezi spojenci, zákulisní a vnitřní boje v celé hordě směřují k epickému finále, ve které bude stříkat krev ze všech otvorů a pokud máte nějaké oblíbence, nedávejte jim moc velkou naději na přežití, protože stát se může opravdu cokoliv. Letící šíp, kudla do zad, sloní kel nebo obyčejné useknutí hlavy na sebe nenechají dlouho čekat a velkolepé bitvy plné obřích zvířat, čarodějů a polonahých amazonek nabízejí příležitostí k hrdinské i nehrdinské smrti nepočítaně.

Autorům se podařilo vytvořit úžasný svět starověké Mezopotámie, který ve spojení s babylonskými mýty a legendami vytváří perfektní kombinaci, ve které se snoubí historie s fikcí a alternativní minulostí. Dočkáme se krvavého výletu do našich vzdálených dějin, které nám autoři okoření nadpřirozenými jevy v podobě okřídlených grifů, čarodějů z Atlantidy, věštkyň, kouzel a magie. Představení rozmanitých zvyků a tradic, stylu oblékání a účesů rozdílného u každého jednotlivého kmene, které mají kromě společného nepřítele také zálibu v zabíjení a orgiích, zase zábavnou formou rozšíří znalosti o tomto historickém období.

Kde ale Dobyvatelé excelují nejvíc, tak ve vyobrazení boje. Akční bitvy obrovských vojsk vypadají nádherně a vyplatí se na chvíli se zastavit a vychutnat si veškeré detaily, které výtvarník Francois Miville-Deschenes do obrazů dostal. Anatomicky dokonalé vykreslení všech postav a zvířat jen přidává na přitažlivosti celého komiksu. Už když se vám komiks dostane poprvé do ruky, zaujme vás nádherná obálka zachycující Sarmatky v žáru boje a dechberoucí scény hořících slonů nebo útočícího gryfa vás nenechají na pochybách, že Miville-Deschenes je výtvarný bůh.

Druhá část starověké fantasy o putování Živé hordy se nese v duchu prvního dílu. Kdo má rád politikaření, zrady, lehkou erotiku a monumentální krvavé bitvy bude z druhého dílu nadšený stejně jako z toho prvního. Několik překvapivých zvratů a flashbacků do minulosti jen podtrhne napínavou atmosféru celého komiksu. Čtivý román vás vtáhne do sebe a přečtete ho asi tak za hodinku. Jednou bych chtěl vidět souborné vydání všech sešitů ve větším formátu, abych si mohl dosyta užít nádhernou kresbu prs… slonů, gryfů, bitev a další perfektních ilustrací od Francoise Miville-Deschenese.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

10/10

Hodnocení

Jasná desítka, stejně jako u předchozího dílu! Komiks neklesl na kvalitě a udržel si vysokou laťku nastavenou v prvním díle po celou dobu čtení.