Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Batman/Fortnite – Bod nula (souborné vydání)

Na začátek se sluší říct, že jsem Fortnite nikdy nehrál. Měl jsem k tomu ale sakra dobrý důvod. Sedm měsíců čistého času stráveného ve hře Dota 2 v průběhu osmi let v kombinaci s velkou zálibou v žánru battle royale zaručovalo, že mám predispozici k závislosti na Fortnite jasnou. A já neměl v plánu ve svých dvaceti osmi letech (v době vydání hry) prožít mraky hodin v další online hře. Na to mi bohatě stačila právě Dota 2. Fortnite mě ale vždy fascinoval, a když jsem se dozvěděl, že u nás bude vycházet komiks Batman/Fortnite: Bod nula, bylo rozhodnuto, že přišel ten správný čas trochu ochutnat pár doušků z jednoho fenoménu herního světa. Co by se přece mohlo stát, jen si přečtu komiks a to je přece celé…

Batman/Fortnite: Bod nula je svazek šesti sešitů, které u nás vydalo Nakladatelství Crew. Každý sešit obsahuje unikátní kód, který zpřístupní hráčům Fortnite určitou zbraň nebo skin pro postavu. Navíc, kdo bude mít všech šest kódu, obdrží přístup i ke speciálnímu Batmanovu obrněnému kostýmu. Fanoušci hry díky tomu skočili po komiksu jak slepice po flusu a byl zázrak, když jste v trafice nějaký objevili. Souborné vydání komiksů obsahuje všechny kódy, a tak i ti, co se nedostali ke všem sešitům, mají nyní možnost se prohánět po hře v netopýřím outfitu. Jenže stojí za to si komiks koupit i kvůli něčemu jinému než těm kódům?

Naštěstí ano, protože i když je vlastně celý komiks jedna velká reklama na Fortnite, tak od tvůrců dostaneme vcelku zábavnou akční jednohubku, která dokáže na hodinku příjemně zabavit, a nudit se u ní nebudete. Hlavní náplní jsou bitky hrdinů, dojemná mezidruhová lovestory (netopýr a kočka) a nenásilné představení principů hry Fortnite pro nehráče. Jednoduchý, přímočarý a nenáročný děj slouží především pro odreagování, přesto ale dokáže překvapit pár nečekanými situacemi a několika zajímavými hostujícími postavami z batmanovského vesmíru. Konec navnadí na další pokračování, které by mohlo přinést trochu propracovanější děj.

Ale zpátky na začátek. Děj nás zavede do města hříchu a zločinu Gothamu, kde se na obloze objeví trhlina v realitě. Jak už to tak v Gothamu bývá, když nevíš, co udělat, zavolej netopejrovi, aby to vyřešil. Batman díky nečekané události bohužel do trhliny spadne a ta ho přenese do cizího světa, kde si nepamatuje nic ze svého předchozího života a kde se ho kromě velkého množství nepřátel snaží zabít i stále se přibližující bouře. Po každé smrti se ale Batman znovu probouzí a zas a znova musí bojovat o holý život. Pomaličku si ale začne uvědomovat, že se ocitl v nekonečné smyčce a musí existovat způsob, jak se odsud dostat pryč.

První dva sešity nás v podstatě doprovází jen Batman a jeho myšlenky. Hlavní hrdina nemůže mluvit, snaží se zorientovat a pochopit neznámý svět. Navazuje přátelství s Kočkou a spolu pátrají po cestě ven ze smyčky. Třetí sešit má jiný způsob vyprávění. Obrazy jsou popisovány pomocí konverzace mezi tvůrci smyčky. Celý třetí díl je o boji Batmana s postavou Snake Eyes. A kdybych si sešit koupil samostatně, asi bych byl trochu naštvanej, protože to je jedna velká reklama na tuhle postavu a děj se za celou dobu neposune. Naštěstí se potom příběh zase rozjede a v druhé půlce se nám nově představí postavy (nebo spíš skiny) ze hry Fortnite. Ty ocení především hráči, protože nmě jejich ksichty nic neříkaly.

Přesto musím říct, že mě bavily jejich hlášky. Především Fishstick a jeho průpovídky a stírání Batmana stálo za to. Neustále mu připomínal, že není nejostřejší tužka v penále, což je u hrdiny, kterému se říká nejlepší detektiv, úsměvné. O to víc, že Batman je ve své chytrosti v komiksu značně přesílen a pochopí prakticky cokoliv. Když mu někdo ukáže nějaký přístroj, který vidí poprvé v životě, projede ho svým udělátkem a hned vydedukuje, co to je za věcičku a co to může udělat. Ani nejlepší detektiv na světě přece nemůže nové technologii hned porozumět. V tom mě Batman trochu štval.

Co se mi ale naopak líbilo, tak ilustrace a celkově kresba kolektivu autorů. Spojení dvou barevně i vizuálně odlišných světů se tvůrcům povedlo na výbornou. Zatímco začátek v Gothamu je znázorněn spíše tmavými odstíny hnědé a černé, jakmile se dostaneme do světa hry, rázem se vše rozjasní paletou zářivých barev. Souboje hrdinů vypadají dynamicky a plynule. Vizuálně nejepičtější byla jednoznačně strana, kde se Batmanovi a Catwoman vrací vzpomínky, vytvořená jako koláž ze starších komiksů. Celkově celá romance Batmana a Catwoman v komiksu Batman/Fortnite: Bod nula byla nečekaně silná a povedená.

Jak tedy dopadl střet světu battle royale hry Fortnite s tím batmanovským? Překvapivě skvěle! Komiks si užijí jak hráči Fortnite i ti, co si ho koupili jen kvůli Batmanovi. Jednoduchý a zábavný příběh slupnete za chvilku a věřím, že se nebudete bránit ani případnému pokračování. Komiksu Batman/Fortnite: Bod nula stoprocentně více sluší souborné vydání, ucelené vyprávění vás více vtáhne do děje a dokážete mu tak odpustit i nadbytečný třetí sešit. Batman by nemusel bejt tak chytrej, ale i tak se těším na další díl. A ano, nakonec jsem si ten Fortnite nainstaloval…

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

8/10

Hodnocení

Nečekaně dobré a zábavné dobrodružství, které mohlo dopadnout hodně špatně, ale vlastně se dost povedlo.